Тема.Зв’язок між діями множення і ділення. Обчислення значень числових виразів.
Мета: удосконалювати вміння учнів знаходити невідомий множник, знання і навички у розв’язуванні задач; розвивати навички обчислення табличних випадків множення і ділення, розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, пам’ять, увагу, математичне мовлення; виховувати любов до природи.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: предметні малюнки, картки для тестової роботи, геометричні фігури, відео «Весна», смайлики для рефлексії, демонстраційна картка, таблиці для усного рахунку.
Хід уроку
І.Організаційна частина. Створення емоційного настрою
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Посміхніться всім навколо:
Сонцю, небу, гостям, друзям.
І тоді, обов’язково,
Весь урок чудовим буде.
Привітайтеся з гостями. Уважно перегляньте відео і скажіть, яка пора року зображена?
Які почуття викликає у нас весна?
Отже, з гарним настроєм починаємо наш урок.
II. Оголошення теми і мети уроку.
— До нас на урок також завітала весна. Які зміни відбуваються в природі навесні? Принесла вона лагідне сонечко, мрійливі хмарки і легенький весняний вітерець. Погляньте, на кожній із хмаринок зображений етап уроку. Ви виконаєте завдання, повіє вітерець, піде лагідний дощик — і виросте весняна квіточка.
Сьогодні на уроці ми закріпимо вивчені таблиці множення і ділення, удосконалюватимемо вміння знаходити невідомий множник та розв’язувати задачі.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Завдання 841. Скільки помідорів всього треба розфасувати фермеру?
А хто такий фермер?
Скільки ящиків знадобилося фермеру?
Завдання 842. Зачитайте результат виразів, у яких останньою дією є дія віднімання та додавання.
63-63:7=54 70-56:7=62
28:7+49=53
Зачитайте вираз, у якому результат є одноцифрове число. 42: (12-5)=6
Скільки ви отримали у виразах на три дії?
7*3+7*6=63 7-6+7*2=15
Молодці! Ви добре виконали завдання вдома.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
1.Усний рахунок
1)Гра «Сонечко»
Лагідне сонечко приготувало для нас завдання. Необхідно вставити пропущені числа. Виконавши дане завдання ми повторимо вивчені таблиці множення і ділення, щоб далі правильно розв’язувати приклади та задачі.
3*..=15 6*7=.. 35:..=5 2*..=16
6*4=.. 48:..=8 10:2=.. 7*..=49
2) Гра «Ланцюжок»
А зараз, виконавши ланцюжок прикладів, ми дізнаємося, яку цифру повторимо сьогодні на каліграфічній хвилинці. І ланцюжок у нас незвичний. Це пішов весняний дощик.
40:5*3+6:5*4-9:3=5
3) Каліграфічна хвилинка.
Розгорніть зошит. Запишіть число та класна робота.
Тож, яке число ми отримали?
Що ви можете розповісти про число 5?
Якою цифрою воно позначається?
З скількох елементів складається цифра 5?
(Пояснення написання цифри 5).
Пропишіть цифру 5 стільки разів скільки вам зараз років.
Ми з вами вже вивчили і таблицю множення на 5.
Що цікавого про неї ви запам’ятали?
4) Математичний диктант
Знайти добуток чисел 7 і 5.
Знайти частку чисел 42 і 6.
Добуток чисел 5 і 4 зменшити на 7.
Суму чисел 10 і 5 поділити на 3.
Різницю чисел 10 і 3 помножити на 4. (Самоперевірка).
5) Мозковий штурм (продовжити речення)
- Додавання однакових доданків називається… ( множенням).
- Числа, які множать, називають… (множниками).
- Число, яке дістають при множенні, називають… ( добутком).
- Чи зміниться добуток, якщо ми множники поміняємо місцями? (Ні).
- Щоб знайти невідомий множник, потрібно... (добуток поділити на відомий множник).
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 126-127) Розгорніть підручник на с.126
Завдання 843. Колективне опрацювання матеріалу
— Отже, що дістаємо, коли добуток ділимо на множник?
Учні пояснюють, як закінчити обчислення, працюючи у зошитах.
Висновок. Якщо добуток поділимо на перший множник, отримаємо другий множник; якщо добуток поділимо на другий множник, отримаємо перший множник.
Висловлювання супроводжуються записом буквеної рівності:
якщо а ∙ b = с, то с : а = b; с : b = а.
Завдання 844. Робота в парах (усно)
Учні по черзі пояснюють одне одному, як знайти невідомий множник.
Висновок: для того, щоб знайти невідомий множник, необхідно добуток поділити на відомий множник.
Завдання 845. Самостійне виконання завдання
Один учень працює біля дошки.
Після цього складаються обернені задачі.
Завдання 846. Колективне розв'язування задачі
Аналіз умови задачі, складання малюнка.
Послухайте задачу та скажіть про що йде мова у ній.
Прочитайте задачу самостійно та дізнайтеся яка ширина річки до розливу?
— Коли розливаються річки? З якої причини?
— Із скількох умовних частин складається річка під час розливу? (З трьох: річка і два затоплені береги.)
— Що необхідно зробити з цими частинами, щоб дізнатися ширину річки під час розливу? (Додати)
— Скільки доданків у нашому завданні? (Три)
— Назвіть перший доданок. (20)
— Назвіть другий доданок. (6)
— Чи відомий третій доданок? Що про нього сказано? (У три рази більше, ніж 6.)
— Чи можна знайти третій доданок? (Так)
— Якою дією? (Множенням)
Запис розв’язання задачі.
20 + 6 + 6 ∙ 3 = [ ]
— Поясніть, що означають доданки 20; 6 і 6 ∙ 3 у складеному виразі, та закінчіть розв’язання задачі.
2. Фізкультхвилинка
VІ. Узагальнення і систематизація знань
1. Самостійна робота. Тестування
1 варіант
1) Познач правильний варіант значення виразу: 25 : 5 + 19.
а) 5;
б) 23;
в) 24.
2) Устав пропущене число: 7 + 7 + 7 = 7 ∙ [ ].
а) 7;
б) 4;
е) 3.
3) Не обчислюючи, порівняй вирази.
7 ∙ 4 [ ] 4 ∙ 8
а) >;
б) = ;
с) <.
4) Братові 7 років, а сестра в три рази старша. Скільки років сестрі?
н) 21;
о) 10;
п) 17.
5) Котру годину показує годинник?
а) 8 год 55 хв;
б) 9 год 55 хв;
в) 9 год 05 хв.
2 варіант
1) Познач правильний варіант значення виразу: (32 - 20) : 6.
а) 6;
б) 4;
в) 2.
2) Встав пропущене число: 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 7 ∙ [ ]
а) 7;
б) 6;
е) 5.
3) Не обчислюючи, порівняй вирази.
7 ∙ 8 [ ] 8 ∙ 6
с) >;
б) = ;
в) <.
4) На лугу паслися 7 корів, а овець — у 5 разів більше. Скільки овець паслися на лугу?
н) 35;
б) 12;
в) 42.
5) Котру годину показує годинник
а) 10 год 50 хв;
б) 10 год 10 хв;
в) 11 год 50 хв.
Яке слово ви отримали, виконавши тестові завдання? (Весна). Які зміни відбулися в неживій природі навесні? В живій?
Я вам обіцяла, що у вас сьогодні від промінчиків лагідного сонечка, теплого весняного дощику розквітнуть весняні квіти. Яка саме квітка, ви дізнаєтесь розгадавши загадку.
З- під снігу свій листочок
До сонця простягну.
І синій мій дзвіночок
Вітатиме весну. (Пролісок)
Які слова допомогли відгадати загадку?
А які ще первоцвіти ви знаєте?
Наша квітка буде незвична. Складатися вона буде з геометричних фігур. Які фігури ви знаєте? У вас на партах знаходяться геометричні фігури. Яку фігуру ви використаєте для стебельця? (прямокутник), для листочків? (трикутники), для квіточки (круг, трикутники та ромб).
Ми з вами говорили, що справжніми квітами краще помилуватися в природі і не треба їх зривати. Треба берегти природу.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
— Що нового дізналися на уроці?
— Чого навчилися?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
— З яким настроєм закінчуєте ви урок? Намалюйте ротик смайлику.
VІІІ. Домашнє завдання
№ 848 – обчислити вирази;
№ 849 – розв’язати задачу.