Тема: Ділення двоцифрового числа на одноцифрове виду 72 : 3 і 50 : 2. Задача, пов’язана з одиничною нормою.
Мета: ознайомити учнів з прийомами ділення чисел виду 72 : 3 і 50 : 2; розвивати вміння розв’язувати складені задачі які містять зменшення (збільшення) числа в кілька разів; формувати навички усних обчислень; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Повторення таблиці множення на 6 (Слайд 2).
2. Математичний диктант (Слайд 3)
- Яке число в 7 разів менше 280?
- Яке число на 7 менше 280?
- У скільки разів 600 більше 100?
- На скільки 600 більше 100?
- У скільки разів 10 менше 200?
- На скільки 10 менше 200?
- Яке число в 4 рази більше 13?
- Яке число на 4 більше 13?
- Яке число в 6 разів менше 66?
- Яке число на 6 менше 66?
- Яке число зменшили в 8 разів і отримали 40?
- Яке число зменшили на 8 і отримали 40?
Відповіді: 40; 273; 6; 500; 20; 190; 52; 17; 11; 60; 320; 48.
3. Гра «Зайве число» (Слайд 4).
7, 21, 14, 35, 48, 49, 56.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з прийомами ділення чисел виду 72 : 3 і 50 : 2.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Обчислення з коментуванням (с. 138, завдання 897) (Слайд 5)
2. Пояснення способу обчислень (с. 138, завдання 898) (Слайд 6)
Під час усних пояснень мають бути чітко виділені такі моменти:
1) замінюємо ділене сумою розрядних доданків;
2) користуючись правилом ділення суми на число, ділимо спочатку десятки, а потім — одиниці, отримані результати додаємо.
72 : 3
60 : 3 = 20
12 : 3 = 4
20 + 4 = 24
— Число 70 на 3 не ділиться, тому число 72 ми не можемо замінити сумою розрядних доданків. Замінимо число 72 сумою зручних доданків. Виділимо з числа 72 найбільше число десятків, яке ділиться на 3. Це число 60. Отже, 72 — це 60 і 12. Тепер кожен з отриманих доданків розділимо на 3, а результати додамо.
72 : 3 = 24
50 : 2 = (40 + 10) : 2 = 40 : 2 + 10 : 2 = 20 + 5 = 25
Примітка. Слід звернути увагу учнів на підбір зручних доданків: зручно, щоб при діленні першого доданка на число ми отримували 10 або 20, або будь-яке кругле число. Тому при підборі зручних доданків треба міркувати так: перший доданок — це дільник, збільшений у 10, або в 20, або в 30... разів, а другий доданок — це те, що залишається від діленого.
3. Гра «Кінцівка» (с. 138, завдання 899)
4. Первинне закріплення (с. 138, завдання 900)
— Виконайте ділення, розклавши ділене на зручні доданки.
Фізкультхвилинка
V. Роз виток математичних знань
1. Робота над задачею (с. 138, завдання 901) (Слайд 9)
Після складання плану розв’язання учні записують розв’язання самостійно.
План розв’язання
1) Яка добова порція кухонної солі для корови?
2) Яка добова порція кухонної солі для вівці?
3) Яка добова норма солі для коня, корови і вівці разом?
Розминка для очей. (Слайд 10)
2. Гра «Поміркуй!» (с. 138, завдання 903)
Відповідь: (а + b) : 5.
3. Самостійна робота (Слайд 11).
1 варіант 2 варіант
56 : 4 = 80 : 2 : 2 = 42 : 3 = 90 : 3 : 5 =
60 – 50 : 5 = 800 – 150 ∙ 3 = 100 – 80 : 4 = 360 + 40 : 4 =
Відповіді: 1 варіант: 14, 50, 20, 350
2 варіант: 14, 80, 6, 370.
4. Складання та розв’язування задач за малюнками (с. 138–139, завдання 905)
5. Офтальмологічна пауза
6. Розв’язування логічних завдань
1) Сума яких двох чисел більше їх добутку?
Відповідь: 1 і 0; 1 і 2; 0 і будь-яке число; 1 і будь-яке число.
2. Які два числа треба перемножити, щоб отримати 7?
Відповідь: 1 і 7.
VІ. Підсумок уроку (Слайд 13)
— Що треба зробити, щоб знайти частку 72 : 3? 50 : 2?
VІІ . Домашнє завдання
С. 139, завдання 906; 907.