Математика
Тема: Вправи на додавання і віднімання мішаних чисел.
Мета: закріпити і систематизувати знання і вміння додавати і
віднімати мішані числа; тренувати обчислювальні навички
з натуральними числами і дробами з однаковими знаменниками;
розв’язувати прості і складені рівняння; розв’язувати задачі,
розвивати здатність до виправлення допущених помилок на основі
рефлексії власної діяльності; виховувати любов до математики.
Обладнання: мультимедійна дошка,
Хід уроку
I. Мотивація до колекційної діяльності.
1. Бесіда
- Чому був присвячений минулий урок з математики?(Ми перевіряли свої знання і вміння додавати і віднімати мішані числа з переходом через 1)
- Чи всі ви успішно справились із завданнями на минулому уроці?
- Що вам допомогло справитись з утрудненнями?(Знання, уміння, навички).
- Якщо ми з вами поглянемо на будиночок «Дроби», то можемо побачити, які дії з дробами ми вчилися робити: знаходити частку від цілого,порівнювати дроби, знаходити частину числа та число, за його частиною та додавати і віднімати дроби та мішані числа..
- Тому сьогодні на уроці ви продовжите аналізувати свої знання, уміння додавати та віднімати мішані числа.
- Сформулюйте мету вашої роботи. (Закріпити знання і вміння додавати і віднімати мішані числа, якщо виясниться, що у нас є утруднення по цій темі, знайти місце утруднення і зрозуміти їх причину).
- Що вам допоможе в роботі? (Еталони, уважність, знання)
II. Актуалізація знань і фіксація утруднення в індивідуальній діяльності.
1. Запиши частки у вигляді дробу. Там, де це можливо виділи цілу частину.
23 : 4 5 : 6 11 : 9
23 : 5 29 : 7 31 : 8
2. Математичний диктант із самоперевіркою за еталоном.
- Обчисліть усно й запишіть тільки відповіді:
- Збільшіть 3 ⁄6 на 2 ⁄6;
- Знайдіть суму чисел 2 і 3⁄6;
- Виділіть цілу частину з дробу 20⁄6;
- Запишіть число 4 1⁄6 у вигляді неправильного дробу;
- Яку частину число 30 складає від числа 6?
- Який дріб зайвий?
- Який з отриманих дробів можна представити у вигляді натурального числа? (30⁄6 30 : 6 = 5 )
3. Розумова розминка
- Яка частина години пройшла від початку доби?
- Яку частину поля виорав тракторист?
- Яку частину шахматної дошки пройшов кінь, зробивши 1 хід?
III. Робота в зошиті.
1. Дії з дробами
2. Розв’язування задачі.
На овочевій базі було 3600 кг капусти. Їдальні закупили 15% цієї капусти, 2 ⁄5всієї капусти відвезли до магазину. Скільки капусти залишилось на базі?
- Як по іншому можна записати останні дії до задачі?
- Хто може записати задачу виразом?
3. Розв’язування рівняння.
А зараз ми з вами розв’яжемо рівняння.
- Давайте повторимо, як знайти невідомий компонент дії?
- Як знайти невідомий доданок? (Треба від суми відняти відомий доданок)
- Як знайти невідомий дільник?(треба ділене поділити на частку)
- Як знайти невідоме ділене? (дільник помножити на частку)
Як знайти невідомий множник? (добуток поділити на відомий множник)
80 + (х – 43) • 70 = 570
(х – 43) • 70 = 570 – 80
(х – 43) • 70 =490
(х – 43)=490 : 70
х – 4 = 7
х =7 + 4
х = 11
Відкрити слово на дошці.
4. Бліц – турнір
А зараз ми з вами будемо складати буквені вирази до задач.
Відкрити слово на дошці.
5. Самостійна робота з самоперевіркою за еталоном.
А зараз ми з вами перевіримо, як ви можете самостійно виконувати дії з мішаними числами.
Хто вже може сказати вислів Шерлока Холмса?
Найдосконаліший мозок іржавіє без дії.
- Як ви думаєте, що означає цей вислів?
IV. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Бесіда .
- Дії з якими числами ми повторювали?
- Яку мету ставили собі на уроці?
- Чи досягли цієї мети? Закріпити знання і вміння додавати і віднімати мішані числа, якщо виясниться, що у нас є утруднення по цій темі, знайти місце утруднення і зрозуміти їх причини.
2. Картка – твердження.
Картка твердження
1. У мене все сьогодні вийшло, я не припустився помилок
2. Я припустився помилок у діях з дробами
3. Я припустився помилок у розв’язанні задач
4. Я припустився помилок у розв’язанні рівняння
5. Мені необхідно повторити:
правило додавання і віднімання мішаних чисел
алгоритм розвя’зування рівнянь
правило на знаходження цілого і частин.