Програмовий зміст: вчити дітей під час нової гри добирати палички відповідного розміру і кольору для викладання геометричних фігур; познайомити з кулею; закріпити вміння рахувати предмети, розвивати логічне мислення та творче уявлення під час розв’язання словесних задач; виховувати культуру поведінки, інтерес до занять із математики.
Матеріал: озеро; качки; шишки; куля, круг; загадки; палички за кількістю дітей.
Хід заняття 9. Тема. На зустріч із весною. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Математика. Друга молодша група
Вихователь (читає вірш про весну)
«Весна прийшла!
Тепло знайшла!» —
Кричать дівчатка й хлопчики.
«Цвірінь, цвірінь! Журбу покинь!»
— Клопочуться горобчики.
Все ожило, все розцвіло,
І рій дітей привітненьких
На той горбок несе вінок
З фіалочок блакитненьких.
— А чи хочете ви, малята, побувати в гостях у Весни? Тож збираймось у путь. Але дорога буде нелегкою, потрібно буде вміти рахувати, знати геометричні фігури, розв’язувати різні задачі. Впораємося? Тоді вирушаємо.
Діти підходять до озерця, в якому плавають качки.
— Подивіться діти, як радіють мама-качка і маленькі каченята, що настала весна. Вони плавають, пірнають. Давайте їх порахуємо.
Вихователь під час відповіді змінює кількість каченят. Діти рахують. йдуть далі. Заходять до лісу. Звучить грамзапис — голоси птахів.
— Послухайте, діти, як радіють весні птахи. А хто ж це з них так голосно вистукує? (Дятел)
— Він хоче почути, як ми вміємо рахувати.
Гра «Дятел»
Лічба на слух.
Дятел хвалить дітей, вказує доріжку до Весни. Діти ідуть далі. Раптом згори падають шишки. Вихователь пропонує дітям сісти на колоду, відпочити. Двом дітям дає кошики, пропонує пограти, хто більше збере шишок. Діти збирають, кожен рахує зібрані шишки, уточняють, в кого більше шишок, а у кого — менше.
Гра «Збери шишки»
Йдуть далі в ліс. Летить куля.
— Це теж шишка? Це геометрична фігура — куля. На яку фігуру вона схожа? (На круг.)
Порівняння з кругом, обстеження дітьми.
Дидактична гра «Що буває, як куля»
Звучить мелодія. З’являється весна. Діти вітаються. Весна говорить, що чула, як діти виконували завдання, хвалить їх. Пропонує прослухати задачі.
• Зайчик вуха нашорошив —
В нього дуже добрий слух.
Хто ж тепер нам скаже точно:
В двох зайчаток скільки вух?
• Півень залетів на тин,
А на тину ще один.
Скільки ж півників усіх?
Полічіть-но швидко їх.
• Три веселі киці
Грались на травиці.
Враз одна сховалась.
Скільки їх осталось?
• Скачуть жабки — ква-ква-ква!
Ой, яка м’яка трава.
Тут одна, а там їх дві.
Скільки разом їх в траві?
Весна. Молодці діти! А чи любите ви грати? Є у мене ще одна гра.
Гра «Побудуй фігуру»
Вихователь показує картку із зображенням геометричної фігури. Діти називають фігуру, будують її з паличок. Рахують кількість сторін у фігурі й кількість кутів у трикутнику, квадраті.
Весна хвалить дітей, запрошує в хоровод. Пригощає дітей солодким печивом.