Користувацький вхід

Інтегровані уроки читання у 2 класі. Урок 1

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Урок № 1
Тема. Хвалиться обновою срібною, шовковою радісна зима

Зінтегровані елементи:
читання (Я.Щоголів «Зимовий ранок». М.Рильський «Зима»);
Я і Україна (Зима у неживій природі);

трудове навчання (Виготовлення витинанок. Сніжинки).

Мета:
♦ вчити учнів правильно, виразно читати поетичні твори,аналізувати їх; зв’язно висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас; дати уявлення про характерні ознаки зими у неживій природі, розширювати читацький кругозір дітей, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в природі,
♦ розвивати допитливість, кмітливість, зв’язне мовлення, спостережливість, творчу уяву, любов до природи;
♦ прищеплювати прагнення до прекрасного, виховувати любов до краси рідної природи.

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
Лунає мелодія «Танець сніжинок» (Під супровід музики підготовлені діти читають вірш).
На дошці уривок вірша Миколи Вороного «Сніжинки»:
Білесенькі сніжиночки,
Вродились ми з воді.
Легенькі, мов пушиночки,
Спустилися сюди.
Ми хмарою носилися
Від подиху зими
І весело крутилися
Метелицею ми.
Тепер ми хочем спатоньки,
Як дітоньки малі.
І линемо до матінки,
До любої землі...

- За вікном – чарівна красуня-зима. Краса зимової природи надихала поетів, композиторів, художників. За допомогою пензля, художнього слова, музики вони яскраво і точно передають образи і зимового ранку, і засніженого саду, і поля. Отже будьте пильними і спостережливими, вирушаймо у світ зимової краси і зимових див. Сьогодні, діти, нас чекає зустріч з прекрасним, цікавим, дивовижним світом неживої природи.
- Тема нашого уроку «Хвалиться обновою срібною, шовковою радісна зима».
- Про зиму-чарівницю, про прекрасні її картини природи піде мова на уроці.
- А чи можемо ми побачити, почути, відчути природу взимку? (Діти висловлюють свої думки).
- Коли за календарем почалася зима? Назвіть зимові місяці.
- Поясніть, будь ласка, чому перший місяць зими названо грудень? А другий – січень? Третій – лютий?
- Скажіть, як змінилася природа з приходом зими?
- Як сонечко світить узимку?
- Як змінилася висота сонця над горизонтом?
- Як день змінився? А ніч?
- Яке повітря? А які дерева?
- Що з річкою стало взимку? Чому?
- Які ще явища природи ми зараз спостерігаємо?
- Як ви розумієте, чим може похвалитися зима?(срібним інеєм, білим пухнастим снігом, прозорим льодом, морозним повітрям)
ІІ. Основна частина
1. А які загадки про зиму ви знаєте? (Діти декламують загадки про зимові явища природи).
Стало біло навкруги –
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Воду сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я - …(Зима)

Прийшла до нас бабуся у білому кожусі,
Поля причепурила – пухнастим снігом вкрила.
Вгадайте – хто вона, бабуся чепурна? (Зима)

Наша матінка-завія
Нас із сита всюди сіє,
А як сонце припече –
Ми струмочком потечем. (Сніжинки)

Хто малюнок на вікні
Уночі зробив мені? (Мороз)

Що тут сталося за нічку?
Де була раніше річка –
Від санчаток видно слід,
Все скував навколо … (Лід)

Як борошно, він білий-білий,
Здається, світ укриє цілий,
Все падає, все нароста,
На села сиплеться й міста,
На гори, на ліси, на ниви –
Пухнастий, легкий, блискотливий.
Лягає майже нам до ніг.
Із вати килим. Що це? (Сніг)
2. Опрацювання вірша Я.Щоголіва «Зимовий ранок»
1) Словникова робота (слова написані на дошці).
Зграя ганок кришталь блище
Лютий промінь холоднюча допіка
- Складіть із цими словами словосполучення
2) Виразне читання вірша вчителем.
- З яким настроєм описує поет зимовий ранок?
- Чому ранок здається поету веселим?
- Які події відбуваються вранці? (Прочитайте)
- Яким ви собі уявили зимовий ранок?
- Як поет описує сніг? З чим він порівнює сніг?
3) Вправа на розширення кола читання.

Зи ми бли ще
Ра нок гра ків
Лю блю ворі тьми
Про мінь зда лека
Дима рів кри шталем

4) Повторне читання вірша учнями упівголоса.
- Яку саме зиму любить поет?
- Які ознаки зими згадуються у вірші? (Прочитайте)
5) «Відшукай рими»
Ранок – ганок, ворітьми – зими, промінь – гомін, блище – вище, допіка - здалека
- Уявіть себе художником. Теплі чи холодні кольори потрібні для зображення зимового ранку?

3. Перегляд презентації «Поетичні картини рідної природи» (Під час перегляду коментую кожну картину, називаю автора).
- Переглядаючи картини, будьте уважними, все запам’ятовуйте.
4. Бесіда після переглянутого.
- Чи сподобались вам картини?
- Які кольори використали художники під час створення картини? Яка картина вас вразила?
- Які назви картин ви запам’ятали?
ІІІ. Фізкультхвилинка.
Пада, пада, пада сніг
І лягає біля ніг.
Вітерець легкий літає
І сніжинки піднімає.
Ось вони усі гуртом
Закружляли за вікном.
Ми також часу не гаєм,
Разом з ними покружляєм,
Підіймемось вгору всі
І присядем до землі.
Потім знову покружляєм.
І за парти посідаєм.

ІV. Робота з народним календарем.
- Працюючи над проектом «Народний календар», ви збирали перлини народної мудрості – прислів’я та народні прикмети.
- Назвіть прислів’я про зиму.
 Сонце блищить, а мороз тріщить.
 Літо запасає, а зима з’їдає
 То сніг, то завірюха, бо вже зима коло вуха.
 Багато снігу – багато хлібу.
 Добрий той сніг, що вчасно ліг.
 Грудень землю грудить, а хату студить.
 Прийшов грудень, приніс студень.
 Січень наступає – мороз людей обнімає.
 Лютий – місяць вітрів і кривих шляхів.
 У лютому зима з весною зустрічаються.
- А які народні прикмети ви знаєте?
• Якщо зима морозна і суха, то літо – спекотне.
• Якщо в листопаді не облетить листя з дерев – зима мусить бути довгою.
• Буде сильний мороз, якщо побачите в одному дуплі дві білки.
• Якщо ворона сідає на верхівку дерева, буде холодно.
• Якщо в лютому багато днів з інеєм, то добре вродить пшениця.
- Молодці, діти! Ви добре обізнані в народному календарі.
2) Вправа на відновлення прислів’їв (Кожному даю завдання, в якому діти повинні дописати початок або кінцівку прислів’я)

Взимку сонце світить,
Зимою деньок, як
Якщо снігом землю вкрито,
Грудень рік кінчає,

а мороз тріщить.
а зима з’їдає
– багато хлібу.
що вчасно ліг

- Поясніть зміст відтворених прислів’їв.

V. Опрацювання вірша М.Рильського «Зима»
1. Виразне читання вірша підготовленим учнем
- Яка ще пора року згадується у вірші, крім зими?
- Куточок якої землі описує поет?
- Прочитайте, які ознаки зими називає автор у вірші.

2. Вправа на розширення словникового запасу учнів

- Доберіть слова, протилежні за значенням до слів:

Любити (ненавидіти),
зима (літо),
старий (молодий),
веселий (сумний)

- Доберіть слова, близькі за значенням:
країна (рідна земля, Батьківщина),
веселий (радісний),
пахучі (запашні),
робота (праця),
завія (віхола)
VІ. Декламування віршів заздалегідь підготовленими учнями.
«Сніг іде» (М.Познанська)
Тихо, тихо сніг іде,
Білий сніг, лапатий,
Ми у двір скоріш підем,
Візьмемо лопати.
Ми прокинем зранку
Стежку біля ганку,
Вийде мама з хати
І почне питати:
- Хто ж це так доріжку
Вміє прокидати?
«Із сніжком ми дружимо» (В.Кленц)
Там, де поле, там, де луг,
Ходить завірюха,
Сипле сніг із рукавів
І морозить вуха.
Щоки полум”ям горять,
Та біжать малята,
Щоб везти із гірки сміх
На своїх санчатах.
Ти, вітриську, зупинись,
Йди із нами гратись,
На санчатах цілий день
Будемо кататись.
«Сніжинки» (С.Кузьменко)
Пролітають біленькі сніжинки
І сріблясто на сонці блищать.
Мамо, мамо, чому я сніжинки
Не умію ніяк упіймать?
Вже здається, що ніби й спіймаю,
А відкрию долоню: нема!
Лиш водичка з долоні стікає.
Лиш водичка в долоні сама.
Каже мама здивовано доні:
- А чи знаєшь, чому це так є?
Бо у тебе тепленька долоня,
А сніжок від тепла розтає.
І помислила доня хвилинку,
Рукавичку наділа свою.
- Мамо, - каже, - тепер я сніжинку
Вже напевно, напевно, зловлю!

«Сипле сніг» (І.Франко)
Сипле, сипле, сипле сніг.
Мов метелики сріблисті,
Сніжинки біленькі, чисті
Тихо стеляться до ніг.
Сипле, сипле, сипле сніг.
Сипле, сипле, сипле сніг.
Тихо, легко і спроквола
Покриває все довкола,
Ні стежок, ані доріг...
Сипле, сипле, сипле сніг.
Сипле, сипле, сипле сніг.
Все присипав – доли, гори,
Вже весь світ – мов біле море,
Біле море без доріг.
Сипле, сипле, сипле сніг.
VІІ. Підсумок уроку.
- Давайте ще раз згадаємо тему нашого уроку.
- З якими віршами ми познайомились на уроці? Хто їх автори?
- Що об’єднує ці вірші? А чим вони відрізняються?
VІІІ. Домашнє завдання.
- Дома вивчити напам’ять один із прочитаних на уроці віршів.
ІХ. Уявимо себе майстрами і відтворимо красу зимової природи, виконавши сніжинки в техніці витинанка.
1.Діти пояснюють значення слова витинанка.
2.Повторення правил безпечної роботи з ножицями
3.Виготовлення сніжинок – витинанок.
А тепер зробимо нашу класну кімнату по-зимовому казковою, вирізавши з паперу сніжинки.

Автор: 

Ткачова Тетяна Анатоліївна
вчитель початкових класів
Вугледарської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі