Тема: «Зимові пригоди сніжинки»
Мета: продовжувати вчити дітей складати розповідь за картиною; вправляти в словотворенні іменників за допомогою суфіксів та умінні узгоджувати іменники з прикметниками; стимулювати дітей давати відповіді на запитання повними реченнями; закріпити у активному словнику зимові види спорту та слова-назви професій спортсменів; розвивати мовленнєве дихання; вправляти в розповіданні віршів за допомогою мнемосхем; систематизувати уявлення дітей про зимові свята і розваги; закріпити правила безпеки під час зимових розваг; виховувати інтерес до художнього слова, бажання ділитися своїми враженнями.
Матеріал: загадки, конверти із завданнями, сюжетні картинки, зображення спортивного інвентарю, мнемосхеми, аудіозапис казки.
Хід заняття
Казка «Жила-була Сніжинка»
Діти слухають казку з заплющеними очима. Чують «чарівний» звук і розплющують очі. Перед дітьми з’являється чарівна срібляста сніжинка. Діти, пропоную вам вирушити у подорож зимовим потягом разом із сніжинкою та розповісти їй про зиму, але впоратися з цим можуть найрозумніші дітки. Чи є серед вас такі? (Так). Погляньте у нас є маршрутний лист. Розгляньте його. Знайдіть стрілочки відповідного кольору. Вирушаймо.
Вправа «Потяг»
Мета: Розвиток мовленнєвого дихання.
Діти імітують рух потягу та промовляють: «Чух-чух-чух» з різною силою голосу.
Вправа «Розкажи що бачиш за вікном»
Діти складають розповідь за картиною.
1. Зупинка «Загадкова»
Прийшла до нас бабуся
у білому кожусі.
Поля причепурила –
Пухнастим снігом вкрила.
Відгадайте, хто вона,
Ця бабуся чепурна?
(Зима)
***
Прийшла баба з вітрами
Та з білими снігами.
Привела з собою
Діда з бородою.
(Зима і Дід Мороз)
***
Холодна, біла,
Ліс оголила.
Скувала річку,
Струмок спинила.
(Зима)
2. Зупинка «Запитую – відповідайте»
Їхала пані в білому убранні,
Як посипалось вбрання, землю всю укрило. (Зима).
-Що це за пані? Що це за вбрання посипалося та укрило землю? (Сніг). - Зима яка? (Холодна, сніжна, морозна, біла, чарівна, чудова, казкова, гарна, красива, пухнаста).
-Які опади найчастіше ідуть взимку? (Сніг). Як можна сказати інакше? (Падає, сиплеться, летить, кружляє, стелиться).
-Сніг який? (Білий, холодний, мокрий, блискучий, пухкий).
-А як можна сказати одним словом про те, що іде сильний сніг? (Снігопад).
-Узимку буває завірюха. А як іще ми можемо замінити це слово?
3. Зупинка «Святкова»
Взимку ми святкуємо багато народних свят. Назвіть їх. Яке свято найбільше полюбляють діти? Чому? Як ви святкували їх в садочку? Що святий Миколай кладе під подушки неслухняним дітям? А чемним? Які пісеньки співають на Різдво? (Колядки). А на Старий новий рік? (Щедрівки). Що дають колядникам і щедрівникам господарі? (Гостинці). Господарі радіють чи засмучуються візиту щедрівників? (Радіють). Чому? (Бо буде достаток увесь рік).
4.Зупинка «Спортивна»
На столі перед дітьми конвертики-загадки на конвертах зображено спортивний інвентар зимових видів спорту. Діти називають інвентар та відгадують зимовий вид спорту. В середині конвертиків картинка-відповідь. Коли всі висловили свої припущення, вихователь допомагає відкрити конверт та перевірити чи правильно вони відгадали.
5. Зупинка «Розважальна»
Діти розглядають картину та називають зимові розваги та правила безпеки під час зимових розваг.
6. Зупинка «Поетична»
Діти розповідають вірші на зимову тематику на пам'ять або користуючись мнемосхемами. Які ще ви знаєте художні твори про зиму? (Казки, оповідання, скоромовки, прислів’я, приказки). Розкажіть нам прислів’я або приказки про зиму.