Заняття по ознайомленню з соціумом.
Середня група.
Тема: Українська страва
Програмовий зміст: Продовжити знайомити дітей з українськими стравами; вчити послідовності дій під час виготовлення вареників з картоплею. Закріпити знання дітей про значення хліба, як символа гостинності українського народу; назви українського посуду. Розвивати мислення, пам`ять, дрібну моторику рук. Виховувати повагу до українських національних традицій.
Матеріал: вірш і прислів`я про хліб, укр. нар. казка «Яку силу має хліб», дид/гра «Збери овочі на борщ», український посуд, заздалегідь приготоване тісто для вареників, борошно, качалка, склянки, ложки, картопляне пюре з смаженою цибулею, фартушки з нарукавниками.
Хід заняття.
Вихователь зустрічає дітей у вишиванці в українській хаті.
- Доброго дня мої любі діти! Запрошую вас до української хати.
Ми з вами знаємо, що здавна українці захищали нашу Україну від ворогів, піклувались про спокій, затишок та красу рідного дому та членів її родини.
Кожного дня у будень чи на свята за столом збиралась вся родина, стіл накривали скатертиною, а на столі завжди першим стояв хліб. Давайте послухаємо вірш Л. Компанієць «Хліб» , який заздалегідь підготували наші діти.
Тільки-но з печі, Наших морів
Скоринка в золі – Нетривожена синь,
Свіжа хлібина Шлях до зірок
Лежить на столі. У космічну глибінь,
День розпочався Кажуть в народі
З цієї хлібини… Правдиві слова:
В ній наш достаток, Хліб-годувальник –
Могутність країни, Всьому голова!
- Діти, кого, у нас на Україні завжди зустрічають хлібом і сіллю?
Так , наш український народ славився своєю гостинністю й привітністю, тому дорогих гостей зустрічали хлібом і сіллю на рушникові.
- Давайте з вами пригадаємо прислів`я про хліб, які ми знаємо.
«Хліб – усьому голова»;
«Без солі не смачно, а без хліба не ситно»;
«Де є хліб, там є життя, де є життя, там є надія»;
«Де хліб та вода, там немає голода».
Читання української народної казки «Яку силу має хліб»
- Діти, а які українські страви ви знаєте? Назвіть їх. (борщ, вареники, галушки, гречаники, пампушки, куліш)
- Подивіться на мій стіл і назвіть страви, які тут приготовлені?
- Назвіть свою улюблену українську страву?
- А я, діти, дуже люблю їсти український борщ. Багато з вас його також люблять їсти, тому ми перевіримо, чи всі знають, які овочі в нього кладуть.
Дидактична гра «Збери овочі на борщ»
Мета: Закріпити знання дітей про використання овочів у страві; розвивати мислення, уважність.
Матеріал: муляжі або предметні картинки різноманітних овочів.
- Назвіть мені посуд, яким користувалися наші предки? (горщик, макітра, глечик, куманець, тарілка, кухоль)
- З якого матеріалу був виготовлений цей посуд?
- Які особливі властивості має глиняний посуд?(зберігає тепло і холод)
Сьогодні я хочу разом з вами приготувати українську страву, а яку, ви повинні відгадати.
Місила, місила, ліпила, ліпила,
а потім на останку
додамо масло і сметанку. (Вареники)
Ви вгадали, сьогодні ми будемо ліпити вареники з картоплею. Для цього вам потрібно вдягти фартушки і нарукавники, щоб не забруднитися у борошно.
Тепер ми розділимо роботу між собою: я – буду розкочувати тісто, 1-ша підгрупа буде вирізати скляночкою кружечки із тіста, 2-га підгрупа буде розкладати ложечками картопляне пюре, а 3-тя підгрупа буде ліпити вареники. Через де-який проміжок часу ми з вами будемо мінятися роботою, щоб всі змогли зліпити вареника від початку і до кінця.
- Ось і наліпили ми з вами вареників. Тепер віднесемо їх до нашої кухні, щоб кухар їх зварив нам до обіду. А ми як завжди зберемося всі разом за столом. Ось така у мене хата, чим багата, тим і рада.