Година спілкування " Українські страви" ( свято української національної кухні)
Тема: Народні традиції харчування
Мета: Ознайомити дітей з кулінарними традиціями українського народу; стравами, які
побутують на українській кухні, з продуктами харчування; з обрядовою українською
їжею; дати уявлення про асортимент страв, традиційних для населення України;
вчити переповідати нескладні рецепти приготування страв (борщ, компот, вареники);
викликати бажання навчитися самим готувати смачні страви; виховувати шанобливе
ставлення та інтерес до українських народних традицій, обрядів, побуту нашого
народу; виховувати шанобливе ставлення до праці, звертаючись до народної
мудрості(прислів’я) .
Обладнання: вишитий рушник, хліб - сіль, кетяги калини, малюнки учнів, малюнки
страв, музичний супровід, картки із зображенням овочів, солоне тісто,
серветки, дощечки для роботи з тістом.
Завдання:
- Дати уявлення про асортимент страв, традиційних для населення України;
- Пояснити, як традиції впливають на звички харчування;
- Виховувати повагу до культури власного народу;
- Формувати уявлення про основи здорового харчування.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Привітання
Дівчинка в українському вбранні з хлібом-сіллю:
- Увага! Увага! Спішіть, поспішайте!
Господарі й гості – глядіть,
Не минайте!
(До класу заходять діти і батьки)
2. Вчитель: Я дуже вам рада, друзі, перш ніж почнеться наша година спілкування, прошу відгадати мої загадки:
- Б’ють мене ломакою,
Ріжуть мене ножакою,
За те мене отак гублять,
Що всі мене люблять. (Хліб)
- У воді росте кохається, Вкинь у воду — злякається. (Сіль)
- Так, молодці! Саме хлібом та сіллю зустрічають українці своїх гостей.
( Дівчинка вручає хліб – сіль голові батьківського комітету)
Бесіда (фронтальна робота вчителя з класом)
- Як ви думаєте, чому українські господині зустрічають гостей з хлібом та сіллю? (Учні: гостинні, щирі, добрі, щедрі, миролюбиві.)
- Вірно, молодці! Саме хліб і сіль передають українську гостинність, характер, привітність – це в традиціях українського народу, і як кожен народ має свій характер , А також має він і свої традиції в харчуванні. І щоб дізнатися про традиції більше запрошую вас у незвичну кулінарну подорож.
Вчитель: Діти, а чи ви знаєте українські традиційні страви?
2.Завдання: «Абетка харчування» ( скласти відповідність: назва страви - малюнок)
Перевіримо? Молодці!
Вчитель: От ми і готові до подорожі у цікавий світ української кухні.
3.Завдання «Прибери зайву страву» (виконується по колу, учні по черзі підходять до дошки де розташовані картки з назвами страв української та інших національних кухонь та прибирають картки з назвами страв не українських кухонь)
Назви страв:
Борщ, плов, вареники, суп харчо, пельмені, пампушки, куліш, гречана каша зі шкварками, гарбуз, спагеті. Перевіряємо, (вчитель коментує перевірку: плов – узбецька страва, суп харчо – грузинська, пельмені – російська, спагеті – італійська). Тож, як бачите кожен народ має свої традиційні страви та кулінарні уподобання, які подобаються і нам.
Вчитель: Поаплодуйте будь ласка тій страві, яку ваша мама найчастіше готує вдома: плов, юшка, борщ (діти аплодують борщу). Так, дійсно, борщ і сьогодні є однією із улюблених страв українців. Мами готують вам смачний борщ? А ви бачили як вони це роблять? Давайте і ми сьогодні спробуємо «зварити» борщ! Але не просто зваримо його , а прорекламуємо.
4. Реклама « Смачний борщ».
Захотілось вам борщу?
Що ж зваріть його мерщій.
Приготуйте все для цього.
З кісточок зваріть бульйон,
Не забудьте також м’ясо,
Грамів так десь із 600.
«Буль-буль-буль» бульйон булькоче,
Що ж це він сказати хоче?
«Ач, який! Захотів він буряків.
Я в окріп буряк поклала
А бульйон булькоче – мало
Додамо тоді ще й сало.
Все одно кричить що мало.
Додали тоді квасолю,
Цибулину й бараболю.
Додали туди морквину,
І велику капустину.
кипи кипи борщику
у новому горщику.
Натовчу цибулі й сала,
Буде борщик в нас на славу.
Вчитель: Які ж ви молодці! Думаю, що після такої реклами борщ буде найулюбленішою стравою на кожному українському столі!
Вчитель: Український народ – мудрий і мудрість його відображена в прислів’ях, пропоную вам познайомитися з українськими прислів’ями про їжу.
5.Завдання : скласти частинки прислів’їв та прочитати їх, пояснити, як ви розумієте їх зміст. (Хлібець житній – наш батько рідний, Гречана каша – то матір наша)
Вчитель : молодці! Ви гарно справилися із завданням. Мабуть трішки стомилися, тому
пропоную вам пограти в чудову гру: «Відгадай страву»:
- Для приготування цієї страви використовують борошно…
- Ця страва може мати різноманітні начинки…
- Цю страву варять….
Вчитель : Вірно! Вареники! А ви любите вареники? А хотіли б спробувати самі їх зліпити?
6.Практична частина: діти ліплять вареники з пластиліну. (Лунають українські народні пісні «Зеленеє жито», «При долині кущ калини», «Черемшина»)
Молодці! Всі ви добре працювали!
Готові вареники учні складають у горщик.
Закінчить прислів’я: «Хто, як працює, той так і ….. їсть!»
Сьогодні ми з вами доведемо це, а поки наші вареники варяться, давайте пригадаємо, про що ми з вами сьогодні дізналися.
7.Підсумок заняття.
- З традиціями якої кухні ми сьогодні познайомилися?
- Які страви є традиційними для української кухні?
- Що ви можете сказати про українську кухню?
МОЛОДЦІ!
Вчитель : а поки ми з вами бесідували наші вареники зварилися.
Вареники готові, тож зараз ми подивимося, хто як працював! Пригощайтеся.
(Діти їдять вареники)
- Ви дізналися сьогодні нового? Вам сподобалося? (Так!)
Вчитель:
Друзі, кожного дня хай вам легко працюється,
Добре живеться,
Все вміється, множиться і додається.
Здоров'я міцного, щастя без краю,
Усього найкращого щиро бажаю!