«Протипожежна безпека»
Конспект заняття у 2 класі
Мета:
Розширювати т поглиблювати знання дітей про значення вогню в побуті людини.
Узагальнювати та систематизувати знання дітей вогонь, завдану шкоду під час необережного поводження з вогнем.
Ознайомити дітей з професією пожежник, з роботою служби ДСНС.
Закріпити знання учнів про правила пожежної безпеки.
Сформувати практичні навички дітей в разі пожежі.
Розвивати уважність, спостережливість, обережність, відповідальність за свої дії.
Виховувати повагу та інтерес до професії пожежного та співробітників ДСНС.
Хід заняття
Хлопчик Неслух:
-Ой друзі! Привіт! Нудьга страшенна! Не знаю як себе розважити! А давайте всі разом зараз підемо до лісу і розведем багаття! У мене і сірники є! Ходімо! Весело буде!
(Дістає сірники, пропонує дітям, заохочує до пустощів із вогнем. Діти пояснюють, чому не можна гратися з сірниками.)
Діти:
-Бавитись з сірниками небезпечно, це може привести до пожежі.
Пожежник:
Молодці, діти! Все вірно! Треба вміти відмовляти, якщо вам пропонують безглузді пропозиції! Не можна бавитися із сірниками, бо це може призвести до пожежі. За старих часів пожежу називали «червоною квіткою». Яка «розквітаючи» поглинала дерев’яні будівлі, будинки вигоряли вщент і люди повинні були знову їх відбудовувати та відновлювати своє господарство.
Вчитель: Послухай Неслухо розповідь дітей, про те, як з’явився вогонь і його почали використовувати люди для своїх потреб!
Діти:
-Люди помічали, під час блискавки, могло загорітися дерево. Цей вогонь давав тепло. Так люди познайомились з вогнем. Згодом з’ясували, що м’ясо, яке засмажили на вогні, значно смачніше, ніж сире.
-Потім вони навчилися переносити вогонь з одного місця в інше. Але це було незручно, тому люди стали добувати вогонь за допомогою тертя. Наші предки встромляли суху паличку з дерева в сухий мох і дуже швидко обертали палочку, аж поки мох не починав тліти.
Вчитель:
Але якщо легковажно відноситись до вогню може статися пожежа! А пожежа – це велике лихо! Зачекай Неслухо, діти стільки цікавого можуть розповісти!
Діти:
-Пожежа в лісі особливо небезпечна як для рослин, так і для тварин та птахів.
- Висока температура під час пожежі викликає опіки, які можуть призвести до загибелі людей, тварин, під час пожежі знищуються рослини, руйнуються будівлі.
- А ще дуже небезпечним для живих істот є дим, який виділяється під час горіння. Живі організми страждають від задухи, яка згубно впливає на все живе. А ще, задимленість заважає роботі рятувальників.
-Також виникають іскри, які спричиняють нові займання.
- Якщо виникає пожежа, треба викликати пожежників, за телефоном 101.
Неслух:
-Зачекайте! Навіщо мені пожежники. Я сам можу загасити вогонь! Треба відкрити вікна та двері і вогонь зникне!
Пожежник:
-Неслух! Ти дуже помиляєшся! Під час пожежі ні в якому разі не можна відчиняти вікна та двері. Вогонь спалахує через доступ кисню. Якщо в приміщенні з’явився дим потрібно закрити ніс і рот мокрою тканиною і повзком пробиратися до виходу. Діти, а чим небезпечний дим?
Діти:
-Дим небезпечний для дихальних органів. Люди можуть отримати отруєння чадним газом.
Практичне заняття
Вчитель:
Діти, давайте покажемо Неслуху, як ми повинні діяти при задимленості приміщення.(Діти одягають ватно-марлеві пов’язки та по черзі повзком пробираються на інший бік приміщення.)
Неслух:
-Дякую друзі, ви навчили мене, як правильно поводитись в такій ситуації. Я обов’язково запам’ятаю! А хто такі пожежники? А якою була перша пожежна машина?
Вчитель:
Поспішає машина червона,
Не вимикаючи фар,
На службу на небезпечну,
Поспішає гасити пожежу!
Мчать пожежні машини.
У них відважні чоловіки
Їдуть швидко на пожежу
Перемагати вогонь і жар.
Хто зі мною говорить?
Що трапилося? Де горить?
Будинок який? Квартира чия?
Виїжджаю терміново я!
Дуже вчасно встигла,
І квартира не згоріла.
Якщо десь будинок у вогні -
101- дзвоніть мені!
(Презентація: «Пожежні машини»)
Вчитель:
-Пожежники – сміливі та мужні люди. В давні часи не було постійної пожежної служби. Коли в давнину виникала пожежа, з вогнем боролися люди власними силами. Люди вишиковувались в одну лінію від колодязя до палаючого будинку. Вони передавали відра з водою з рук в руки і так гасили вогонь. Пізніше люди об’єднувались в добровільні пожежні команди, які швидко приїзжали гасити пожежу. В давні часи не було швидких машин. Пожежні команди їздили на возах, які були запряжені кіньми. На возах стояли бочки з водою. Звичайно, на такому транспорті швидко не доїдеш до місця пожежі. Сучасні пожежники оснащені формою, машиною, спеціальним устаткуванням для гасіння пожежі.
Неслух:
Так, дуже важко було людям в давнину гасити пожежі. А які яскраві та красиві сучасні машини.
Пожежник:
Кожен із нас повинен знати, як діяти у разі виникнення надзвичайної ситуації? Чи знаєте ви правила, які можуть зберегти ваше життя? Чи не розгубитеся ви у разі надзвичайної ситуації. Потрібно знати правила та чітко виконувати вказівки людини, яка вас супроводжує, в даному випадку вчителя.
Дії учнів під час надзвичайної ситуації:
• Не розмовляй! Не біжи! Не штовхайся! Не крутися!
• Чітко виконуй вказівки вчителя!
• Зберігайте спокій та тишу.
• Якщо є потреба, допоможіть заблокувати двері меблями.
• Головне: не користуйся мобільним телефоном, поки тобі не дадуть на це дозвіл!
(Презентація «Пожежники, та їх обладнання»)
Неслух:
Дякую, друзі! Я зрозумів, не можна бавитися сірниками! Я багато нового дізнався! Піду швидше розповім усе своїм друзям!
Вчитель:
Дякуємо пожежникам, що завітали до нас! Гадаю, ця зустріч була корисна не тільки Неслуху, але і учні також повторили правила та отримали багато корисної інформації.
Підсумок:
Я впевнена, що ви добре запам’ятали правила пожежної безпеки. А що ви розповісте своїм батькам? Що вам запам’яталось найбільше? Що для вас було нового?
Дякую! Діти, ви молодці!