The Most Significant Historical Places of London
7 клас
Урок-екскурсія на тему: Найвизначніші історичні місця Лондона
Мета уроку: Розвивати навички cпілкування англійською мовою на основі прочитаних текстів країнознавчого характеру на уроках позакласного читання. Розширити знання учнів про визначні місця країни, мову якої вони вивчають. Розвивати навички колективної роботи, активізувати навички усного ситуативного мовлення.
Обладнання: тематичні картинки із зображенням визначних місць Лондона; карточки із запитаннями; ксерокопії з текстами; проекти, виготовлені учнями до теми уроку; карта Великобританії; мультимедійний проектор.
The Motto of the Lesson:
“When a man is tired of London,
he is tired of life”
Samuel Johnson
Хід уроку:
І. Привітання. Організаційна бесіда з черговим.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку:
Today we are having a summary lesson devoted to the most significant historical places of London. You have already read many texts, had a lot of additional information about Great Britain and its capital. So, we’ll summarize the material about this country and your knowledge about interesting places of London. You should be able to operate facts about this country.
III. Введення в іншомовну атмосферу:
Діалоги між вчителем та учнями про країну, мову якої ми вивчаємо, з метою створення мовленнєвої ситуації та спонукання учнів до спілкування іноземною мовою.
Dialogue 1:
T. – So, pupils, how do you think, is “England” the only name for the country which language we study?
P. – No, it isn’t. It’s also called “Great Britain” or simply “Britain” though these are not the same things.
T. – So, it has two names?
P. – There’s also a third name – “The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland” or just “The United Kingdom”.
T. – But that sounds more official, doesn’t it?
P. – Yes, it’s the official name for the country.
Dialogue 2:
T. – Imagine that you have just returned from Britain. What can you tell about your visit to the capital of this country? Let’s develop this situation. How did you enjoy your stay in Britain?
P. – Oh, very much indeed. We could see many interesting places there.
T. – What did your programme include?
P. – London, Stratford-upon-Avon, Leeds, Glasgow and Edinburgh.
T. – What’s your general impression?
P. – Well, it isn’t easy to describe it in one word. But one thing I may say exactly – Britain is an interesting country.
T. – I fully agree with you. Great Britain is really a wonderful country. And its capital city London is very beautiful too.
IV. Вступне слово вчителя про столицю Великобританіі:
It’s a common knowledge that Englishmen have sentimental love for everything old. London’s historical places keep the history of the whole nation. The English capital is an ancient city. It is at least two thousand years old. London is the city where ancient and modern lives side by side. You can see modern buildings and admire the magnificent cathedrals. Speaking about London you should remember that it is unlike any other city in the world. It has wide streets but low houses. The city has never been planned and it has many parts which are different from each other.
To my mind, the best way to know London is to visit it. So, I invite you to make a tour along the River Thames and see the most interesting places of London.
V. Вчитель пропонує учням прочитати текст про визначні місця Лондона з метою отримання інформації та відтворення у пам’яті знань про головні історичні місця англійської столиці.
At first, let’s read the text to refresh your knowledge about English capital and then discuss. (Developing reading skills)
VI. Активізація країнознавчих знань та мовних вмінь учнів. Метод «мікрофону».
Обговорення у формі діалогу-екскурсії визначних місць Лондона.
Вчитель пропонує учням здійснити уявну подорож до столиці Великобританії за допомогою малюнків та запитань-відповідей. Вчитель, виконуючи роль гіда, показує учням відповідний малюнок із зображенням історичного місця, а учні відповідають на запитання вчителя і описують визначні місця Лондона. У ході подорожі вчитель також надає учням додаткову інформацію, розповідаючи про історичні та культурні пам’ятки Лондона, та розпитуючи учнів про те, що вони знають про це місто.
(На дошці прикріплені учнівські проекти із зображенням визначних місць Лондона: London Bridge, the Tower of London, Westminster Abbey, St. Paul’s Cathedral, the Houses of Parliament, Big Ben, Buckingham Palace, Trafalgar Square,
the National Gallery, the British Museum, Piccadilly Circus)
Teacher: – So, as you can see, the capital of Great Britain is full of history. What can you tell about London? What is London famous for? About what interesting places have you got to know?
Let’s speak about the most significant places of London. Розповіді учнів про визначні місця Лондона.
VII. По закінченню подорожі вчитель робить висновок з вивченого матеріалу, зазначаючи, що учні отримали багато цікавої та корисної інформації про Лондон, як одне з найбільших та найкрасивіших міст світу. (Conclusion)
As you can see, London is a great historical and cultural centre of the country. It is one of the largest and the most interesting cities in the world. You have got a lot of interesting and useful information about sights of London. There is so much to see in London that even Londoners can always find new places of interest in their capital. They like to say: “When a man is tired of London, he is tired of life”.
Основну частину уроку вчитель завершує словами Семюеля Джонсона: «Якщо Ви втомилися від Лондона, значить Ви втомилися від життя». Це означає, що у Лондоні є на що подивитися і навіть самі лондонці завжди можуть знайти нові цікаві місця у своїй столиці.
VIII. Підсумок уроку. (Summing up. Monological Speech)
Вчитель розкладає на столі карточки, на яких написані назви історичних та культурних пам’яток Лондона. Учні по одному підходять до столу, беруть карточку і розповідають про те визначне місце, яке їм попалося, показуючи його на кольоровій картинці.
There are some cards on the table with the names of London’s sights. Your task is to choose a card and give information about that historical place which is written on the card. Speaking about the place of interest you must show it in the picture. - Now, pupils, tell about the most significant places of the British capital.
IX. На завершення уроку вчитель проводить гру-вікторину “London Quiz” з метою визначення, хто з учнів найкраще знає Лондон та його історичні місця. Вчитель зачитує опис визначних місць Лондона та показує їхнє зображення на екрані, а учні вгадують назви цих місць.
And now, dear friends, you are welcome to our intellectual game devoted to Great Britain and its capital. I hope you know a lot about this country and will be able to answer my questions. I shall read the descriptions and your task is to name the sights. (Relaxation Moment - Додаток 1)
Можна провести також бліц-опитування “Geography Quiz”, спрямоване на активізацію та розвиток логічного мислення. (Додаток 2)
X. Заключний етап уроку:
1) виставлення оцінок;
2) домашнє завдання.
1)Marks for the lesson.
2)Homework:
- write ten questions about London’s places of interest you have learned;
- do the Test about London. (Додаток 3)
Dear friends! Our lesson is coming to the end. Thank you for the interesting lesson and exciting game. London is really a wonderful city. There’s so much to see in London, that it is worth to visit it. In conclusion I’d like to say that we have learned a lot about the British capital and I’m sure that you’ll be able to tell about its sights. You all really did your best and I am very pleased with your answers. Go ahead and never stop learning!
ДОДАТКИ
Д о д а т о к 1
(Relaxation Moment)
London Quiz
Do you know the sights of London?
1. It’s a tower of the Houses of Parliament with a huge bell in the clock. It has boomed out the hours since 1859. It’s the most famous symbol of London.
2. It has been the official royal residence since 1837. The famous Changing-of-the- Guard Ceremony takes place at its front gates.
3. It’s London’s oldest sight. It consists of a group of structures built around a central Tower and surrounded by two stone walls. It has served as a fortress, a palace and a prison. Today it is a national monument and museum.
4. It is one of the most famous churches in the country. Most British kings and queens were crowned and buried there.
5. It is the best-known square in the city. In the centre of it is Nelson’s Column on the top of which is a giant stone statue of the British admiral Nelson.
6. It is the greatest of all English churches, dates back to the 17th century. It took the architect Sir Christopher Wren 35 years to build this magnificent building.
_______________________________________________________________
(Westminster Abbey; Trafalgar Square; the Tower of London;
Big Ben; Buckingham Palace; St. Paul’s Cathedral)
Д о д а т о к 2
Geography Quiz
Would you like to check your knowledge of geography quiz?
Answer the questions of the quiz:
1. What is the largest island in Europe? (Great Britain)
2. Which river is the longest in the world? (the Nile in Africa)
3. Which ocean is the largest? (the Pacific Ocean)
4. What is the resemblance between Kyiv, Ottawa and London? (They are the capitals of the countries)
5. Black, Red, White, Yellow – what word (not “colour”) can be added to each of this to put them all in the same group? (Sea)
6. Is the UK a European country? (Yes, it is. It lies in the northwest of Europe)
7. What is the capital of Europe? (Europe is a continent, not a country; it has no capital)
8. What another name does the English Channel have? (La Manche)
9. What countries make up Great Britain? (England, Scotland, Wales)
10. Which country is the largest in the world? (Greenland)
11. What river does London stand on? (the Thames)
12. What is the population of London? (about 8 million people)
Д о д а т о к 3
T e s t
Choose and complete:
1. Tower Bridge is more than … years old.
a)one hundred
b)two hundred
c)three hundred
2. From Tower Bridge you can see … .
a)St. Paul’s Cathedral
b)the London Zoo
c)the Tower of London
3.Big Ben is a famous English … .
a)church
b)museum
c)clock tower
4. The Queen lives in … .
a)the Tower of London
b)Buckingham Palace
c)Westminster Abbey
5. The Tower of London is a … now.
a)museum
b)gallery
c)church
6. Westminster Abbey is a famous … .
a)museum
b)royal church
c)circus
7. There are … streets in London.
a)six
b)one million
c)ten thousand
8. In Regent’s park there is the biggest … in the world.
a)metro
b)clock
c)zoo
9. … is a meeting place of six streets.
a)Piccadilly circus
b)Trafalgar Square
c)Hyde Park
10. They change the Guard at … .
a)the National Gallery
b)Buckingham Palace
c)Big Ben
11. … with its Nelson’s Column is in the centre of the city.
a)Buckingham Palace
b)Westminster Abbey
c)Trafalgar Square
12. About … million people live in London.
a)eight
b)three
c)four