Користувацький вхід

Урок - гра з природознавства "Стихійні лиха. Пожежа"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Урок – гра «Поле - Чудес» з природознавства для 2 класу
Тема. Стихійні лиха. Пожежа. Вибухонебезпечні предмети
Мета: активізувати знання дітей про стихійні лиха, пожежі. Повторити правила безпечної поведінки у надзвичайних ситуаціях; розвивати мислення, увагу; виробляти вольові якості, вміння гальмувати страх, запобігати проявам паніки; виховувати дисциплінованість, уміння поводитись у надзвичайних ситуаціях.
Обладнання: кубик, прапорець
Хід уроку.

І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
ІІІ. Робота над темою уроку.
1)Загадки.
а) «Куди ступиш, всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш?» (Повітря)
б) «Червоний півень по жердині скаче?» (Вогонь).
в) « Тече, тече не витече,
Біжить, біжить, не вибіжить» (Вода).
2) Створення проблемної ситуації. «Дискусійна шкала»
- Повітря, вогонь, вода – друзі чи вороги?
3) Бесіда.
- Що таке стихійне лихо?
Стихійне лихо - екстремальне явище природи катастрофічного характеру, що приводить до раптового порушення нормальної діяльності людей. Характерними рисами стихійного лиха є його непередбачливість і неможливість, як правило, своєчасно попередити.
IV. Гра
А) Відбір гравців
. вони бувають після раптового танення снігу, під час сильної зливи. Вода при цьому виходить із берегів річок і затоплює все навколо. Найчастіше вони бувають у тих селах і містах, які розміщенні на берегах річок. Це не тільки стихійне лихо, а також і екологічна катастрофа. (повінь)
. це раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо як поштовхи і коливання. Тривають вони від кількох секунд до декількох хвилин і можуть повторюватись. (землетруси)
Б) Завдання для 1 туру
- Яке стихійне лихо зашифроване
Зберігати спокій, уникати паніки. Якщо ви знаходитесь у висотній споруді, не слід кидатись до сходів або до ліфта. Вибігати з будинку треба швидко, але обережно, остерігатись уламків, електричних дротів та інших джерел небезпеки. Потрібно якнайдалі відійти від будівель і споруд. Не можна знаходитися поблизу заводів, фабрик, складів. Не можна триматися за високі стовпи і масивні паркани, ховатися в будівлях і підвалах. Поїзди, трамваї, тролейбуси зупиняють, а пасажири залишають їх і відходять на безпечну відстань.

Землетрус- це раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо, як поштовхи і коливання. Про слабкий землетрус можна дізнатися із дзенькання посуду.
Зачитування пам’ятки
1. Як діяти під час землетрусу.
Зберігати спокій, уникати паніки. Пам'ятати, якщо почнуться коливання ґрунту або будівлі, небезпечними є предмети й уламки, що будуть падати.
Якщо ви знаходитесь у висотній споруді, не слід кидатись до сходів або до ліфта. Вибігати з будинку треба швидко, але обережно, остерігатись уламків, електричних дротів та інших джерел небезпеки.
Якщо підземні поштовхи застали на вулиці, потрібно якнайдалі відійти від будівель і споруд. Не можна знаходитися поблизу заводів, фабрик, складів, які мають пожежонебезпечні, вибухові й отруйні речовини. Не можна триматися за високі стовпи і масивні паркани, ховатися в будівлях і підвалах. Поїзди, трамваї, тролейбуси зупиняють, а пасажири залишають їх і відходять на безпечну відстань.
Якщо землетрус застав у будинку і не залишилося часу вийти з нього, потрібно стати у дверному або балконному отворі — ці місця найміцніші
В)Відбір гравців для 2 туру
. номер при пожежі
. номер газової служби
Г) Завдання для 2 туру
- Під час якого лиха потрібно:
Виходити швидко, без метушні, паніки. Не користуватися ліфтом. Допомагати тим, хто потребує твоєї допомоги. Закріпити двері, вікна.

Пожежа - це стихійне поширення вогню, що вийшло з-під контролю.

Зачитування пам’ятки
Після виклику служби 101
1. Закріпити двері, вікна.
2. Мокрим ганчір'ям запхати вентиляційні отвори, щоб дим не потрапляв у квартиру.
3. Накритись мокрим покривалом і чекати пожежної служби.
Як гасити пожежі у квартирі в початковій стадії горіння?
Можуть бути використані пісок, земля, шматки грубого сукна, різні вогнегасники, вода. Осередок пожежі закида¬ють піском або землею за допомогою совка чи лопати, при цьому відбувається охолодження поверхні, що го¬рить, зменшити доступ повітря до неї.
Вогнегасники охолоджують поверхню, яка горить, роз¬бавляють концентрацію кисню в повітрі.
Якщо використовуємо сукно, то палаюча речовина ізо¬люється від доступу кисню і горіння припиняється.
Вода легко проникає в щілини, пори палаючої речови¬ни, знижує Т° в осередку пожежі (бо утворюється пар). Перетворюючись у пару, вода дуже збільшується в об'ємі, витісняючи із зони горіння кисень повітря.
Однак воду не можна застосовувати для гасіння лег¬козаймистих рідин (бензин, гас, масла), бо нагромад¬жуючись внизу цих рідин, вода збільшує поверхню горіння. Вода не зможе погасити і електроустановки під напругою.
Ситуація
Як допомогти людям, на яких загорівся одяг?
1. Накрити покривалом. Але не з головою.
2. Качатись по землі, якщо покривала немає.
Ситуація
Як дихати під час пожежі?
Багато дітей гине від отруйного диму, що утворюється від згорання синтетичних, пластмасових речей, побутової хімії та від гарячого повітря.
- Отже, голову тримають ближче до підлоги (дим легший від повітря, тому він піднімається вгору), рот і ніс бажано затулити змоченою у воді хустиночкою (тканиною). Щоб не втратити в задимленому приміщенні орієнтир, пересу¬ватись потрібно вздовж стін.
І ще одне золоте правило.
Не можна ховатись під столами, ліжками під час по¬жежі. Адже на розшук дітей, що сховалися, витрачається час. Це може призвести до загибелі потерпілого і рятівника.
Д)Відбір гравців для 3 туру
. вітер сильної руйнівної сили, який дме тривалий час.(буря)
. річ, яка допоможе загасити пожежу (вогнегасник)
Е) Завдання для 3 туру
Про що йдеться:
під впливом певних зовнішніх дій, що саморозповсюджується, виділяє велику кількість енергії

Вибухові речовини – хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується, з виділенням великої кількості енергії і утворенням газів.
Зачитування пам’ятки
Як діяти під час виявлення вибухонебезпечних предметів.
1. Негайно повідомте чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту.
2. Не підходьте до предмету, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей.
3. Припинити всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмету.
4. Не користуйтеся засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух).
5. Дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.
Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків з вибуховими пристроями – грубе порушення елементарних правил безпеки.
ІV. Підсумок уроку.
Головне для людини не матеріальні цінності, а здоров’я та життя.
- Отже, якщо у людини міцне здоров’я, то вона буде мати і все інше.
Діти, бережіть своє здоров’я!

Автор: 

Мажара Валентина Іванівна, вчитель початкової школи, Прилуцька гімназія №1 імені Георгія Вороного

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі