Тема: Надвичайні ситуації.
Мета: познайомити учнів із небезпеками природного походження, розглянути приклади стихійних небезпек, скласти алгоритми поведінки в надзвичайних ситуаціях (сильного вітру і грози та в разі потрапляння в зону підтоплення); розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до власного здоров`я та життя.
Обладнання і матеріали: Казковий герой, презентація, відео.
Хід уроку
І Організація класу до уроку
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Загадки
Біг кінь білобокий
через Дунай глибокий.
Як упав — заіржав,
увесь світ задрижав.
(Грім)
У небі як птах літає,
А з неба водою стікає.
(Хмара)
Що без леза та без зуба
Розтина міцного дуба?
(Блискавка)
Білий як пір’їна, холодний як крижина.
(Сніг)
Без пензля та олівця хто малює
без кінця?
(Мороз)
У садочок залетів,
Яблука нам обтрусив,
Позривав листки з тополі
І майнув у чисте поле.
(Вітер)
- Як це все назвати одним словом? (Природні явища).
- Природні явища можуть бути небезпечними для людини і становити загрозу її життю і здоров’ю.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми з вами обговоримо надзвичайні ситуації і природні лиха, які можуть статися з людиною.
- Які ви знаєте стихійні лиха? (відповіді дітей)
ІV Вивчення нового матеріалу
1. Робота з презентацією
1. Якщо під час надзвичайних ситуацій гинуть люди, то такі випадки називають катастрофами.
2. Надзвичайні ситуації (землетруси, повені, снігові замети, засухи і бурі)
3.Землетруси - Це раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо, як поштовхи коливання. Тривають землетруси від кількох секунд до кількох хвилин і можуть повторюватися.
4.Повені - Вони з'являються після раптового і довгого танення снігу, під час сильної зливи. Вода при цьому виходить із берегів і затоплює все навколо.
5. Снігові замети- З'являються внаслідок тривалих снігопадів. Викликають порушення транспортного руху, пошкодження електричних ліній.
6. Засухи виникають, коли влітку місяць і більше не випадають дощі. Засухи часто викликають пожежі
7.Бурі-це сильні тривалі вітри, які руйнують будинки, ламають дерева.
- Час від часу в світі трапляються різноманітні стихійні лиха. За дослідженням ЮНЕСКО, з 1885 до 1977 року під час землетрусів загинуло 3,5 млн осіб, що становить 3120 жертв на рік.Землетруси були в Індонезії, Туреччині, на Тихоокеанському узбережжі. У минулих століттях в Європі було максимум 1 – 2 сильні землетруси, а в попередніх – близько 10.
- Діти, ві знаєте, нещодавно відбувся землетрус, який завдав великих збитків і забрав життя у понад 2000 тисяч осіб. (Гаїті)
- На початку 2005 року на узбережжі Індії, Таїланду та інших країн Південно-Східної Азії сталося цунамі. Хвилі заввишки з десятиповерховий будинок вщент зруйнували прибережні міста та всесвітньо відомі курорти. Цунамі забрало більш як 300 тисяч людських життів. Величезна кількість жертв пояснюється тим, що цунамі не характерне для цього регіону, місцеві мешканці ніколи не чули про нього. Країни, які опинилися в зоні стихійного лиха, не мали системи передбачення цунамі й оповіщання про нього.
- У квітні 1999 року унаслідок ураганного вітру, що пронісся над Рівненщиною, 122 населені пункти та 51 ферма залишилися без електроенергії. 30 сіл було відрізано від телефонного зв’язку. Вийшли з ладу 492 підстанції, 11 АТС. Вітер силою 25 м/с зривав дахи будинків і викорчовував дерева.
- У травні 2000 року у Японії пройшов сильний град, було пошкоджено близько 4 тисяч будинків. –
Запорізька 196-метрова телевежа відхилилася на 215 мм і може впасти через просідання ґрунту під фундаментом.
8. Дії під час землетрусу
1. При перебуванні у будинку негайно вийти з нього.
2. Ліфтом користуватися не можна, він може зупинитися між поверхами.
9. Дії під час повені
При знаходженні в будинку піднімись вище (на горище, дах). Якщо перебуваєш у лісі, знайди підвищене місце або вилізь на дерево. Коли опинився у воді,пливи за течією до незатопленої ділянки.
10. Дії під час снігопадів
1. Постарайся не виходити з дому.
2. Якщо снігопад застав у дорозі, дійди до найближчих осель.
- Ще бувають незвичайні ситуації техногенного характеру.
11. Що таке аварія? Це пошкодження механізмів, машин під час роботи.
- Аварії бувають:
- Транспортні (з поїздами, автомобілями, літаками, кораблями)
- Промислові (на заводах, фабриках, атомних електростанціях тощо)
- Коли трапилась надзвичайна ситуація у місті люди чують спеціальні сигнали:
- Увага!!! (повітряна тривога)
- Увага!!! (хімічна тривога)
- Увага!!! (радіаційна небезпека)
- У цих випадках ви повинні триматися обов’язково біля своїх батьків, рідних сусідів. Вміти застосовувати засоби захисту органів дихання.
- В цьому нам допоможе мій помічник Кузя (показ на казковому герої, як одягнути захисну маску)
2. Робота з відео
- Зараз, ми з вами подивимось, які стихійні лиха трапились на нашій планеті (показ відео)
- Які ви запам’ятали стихійні лиха?
3.Представлення доповідей учнями.
- Сьогодні на урок, деякі учні підготували доповіді про стихійні лиха. (відповіді дітей)
V Узагальнення і систематизація.
- Послухайте казку і допоможіть визначити, які стихійні лиха траплялися з Кузею.
- Одного разу вдома у Кузі почали пересуватися столи і шафи, хитатися стіни і він вирішив негайно покинути свій будинок і вирушити у подорож. Але коли він вибіг на вулицю, то там він побачив, що земля тремтить, на дорогах з`являються тріщини, будинки руйнуються, дерева – падають. Він не міг зрозуміти, що відбувається. Що ж це було? Поясніть Кузі. (Землетрус – підземні поштовхи, коливання та розриви земної поверхні внаслідок руху глибинних пластів планети) Кузя вирішив відправитися у подорож. Він вирушив на вершину гір кататися на лижах. Не встиг він піднятися вгору, як йому здалось, що щось несеться з гори. Він підійняв голову і побачив, що згори зсувається великий шар снігу. Що ж це було? (Лавина)
- Пішов Кузя далі. Надворі була рання весна, навкруги було так гарно, сонце пригрівало, але раптом швидко почала прибувати у річці вода. Замочив Кузя ноги, озирнувся навколо і бачить, що вода усе прибуває і прибуває. Він не може зрозуміти, що відбувається навкруги? Давайте допоможемо Кузі і пояснимо, що це було? (Повінь – тимчасове затоплення суходолу внаслідок підйому води у природних водоймах)
- Поки долав наш герой водні перепони, настало літо. І він рушив далі через ліси і степи. Вирішив він зупинитися на нічліг у селі. Враз знявся страшний вітер, почав вивертати з корінням дерева, зривати дахи з будинків. Блискавки розривали небо, злива не вщухала. Щось дуже велике почало кружляти ніби дзиґа і нестись на Кузю, зносячи все на своєму шляху. Що це було? (Грізні атмосферні явища: ураган (сильний вітер), гроза, смерч, злива)
- Кузя не підходячи до дерев, опор лінійних електропередач, сховався у найближчому закинутому будиночку, який знаходився біля лісу. Щойно він зайшов до будинку, як блискавка вдарила в одне з дерев і воно зайнялося. Полум`я почало швидко перекидатися з одного дерева на інше, підбираючись до будинку. Кузя був змушений покинути цей будинок. Тільки-но він вистрибнув з будинку, як він зайнявся. Що ж ми бачимо? Що це? (Пожежа – полум`я, яке знищує все, що може горіти.)
- На ранок все ущухло і Кузя вирушив подорожувати далі. Він дійшов до гір. Раптом він почув тріскіт, шурхіт, побачив, що будинки почали перекошуватися, а грунт під ними тріскатися. Що це було? Поясніть Кузі. (Зсув – сповзання з височин великих мас грунту.)
- Щоб уціліти Кузя перемістився на безпечніше відкрите місце вбік від напрямку зсуву.
VI Підсумок уроку
- То ж ми бачимо, що людина завжди може знаходитись у якійсь небезпеці. Але потрібно завжди зберігати спокій і діяти так, як вас сьогодні навчили.
- Що нового сьогодні дізнались на уроці?
- Що вам сподобалось більше за все?
- Бережіть своє здоров’я і своє життя!!!!