Тема. Перший раз –у перший клас!
Мета:
ознайомити дітей із класним кабінетом, активізувати знання, навики та життєвий досвід дітей; визначити разом з дітьми нову «навчальну» задачу; виявити рівень знань про школу та «навчання» як новий вид діяльності досі невідомий; організувати навчальні дії з аналізу проблемної ситуації, що виникла на уроці;розвивати пізнавальні інтереси; виховувати любов до батьків, до рідної школи, шкільної сім'ї, бажання постійно здобувати знання.
Форма проведення: урок-мандрівка
Обладнання: ілюстрації із зображення української хати, символи, казкові герої, наш девіз, карта подорожі, стрічки «першокласник»; сонечко, промінчики до сонечка, листівки «З Першовереснем»; "Пам'ятки першокласникам"; квіти з прізвищами дітей; подарунки першокласникам; кольорові кульки, дитячі роботи, ілюстрації із зображенням школи, шкільного приладдя.
У класі присутні діти, їх батьки та родини. Клас прибраний великою розгорткою «Перший раз – у перший клас!», на якій пізніше діти ліворуч та праворуч від зображення школи розмістять квіти зі своїм зображенням та прізвищем у центрі.
Хід уроку
1.Організація класу до уроку.
1.1. Привітання з учнями та батьками. Побажання у прозовій формі.
Шановні батьки, любі діти та всі наші гості. Я щиро вітаю вас зі святом – Днем Знань. Від усієї душі бажаю Вам міцного здоров’я та здійснення всіх ваших бажань.Щойно пролунав дзвоник на перший урок в житті наших малят. Подивіться, які в нас гарні діти: чепурненькі, веселі, жваві, непосидючі, розумні.А батьки? Я впевнена: кращих батьків просто не існує. Мені дуже приємно, що всі ми разом зібралися в одному класі.
Сьогодні ваш ранок розпочавсь цікаво
І навіть сонечко світило ласкаво
Тому, що знає сонце гомінливе,
Що день сьогодні особливий.
Цікаво ж, чому сьогодні день особливий.
1.2.Створення сприятливого психологічного комфорту.
За виразом Ваших облич бачу, що у вас усе гаразд і ваш настрій можна зобразити ось так. (смайлик)
- Яке ж сьогодні число, місяць ? А рік?(Вивішую у хмарках 2 вересня)
- А чому ви посміхаєтесь? Зараз спробую відгадати, чому ви веселі та радісні . Якщо відгадаю, плесніть у долоні, домовились?
- У вас сьогодні день народження?
- Ви виграли приз в лотерею?
- Ви повернулися з космічної подорожі?
- У вас є новий портфель?
- Вам купили шкільну форму?
- Ви стали школярами?
- Ось чим особливий сьогоднішній день, ось чому усмішки сяють на ваших обличчях!!!
Я від щирого серця вітаю вас, діти з цим святковим днем, коли вперше шкільний дзвінок покликав вас на урок.
1.3. Подяка найріднішим батькам.
Скажіть а кому в першу чергу ми вдячні за сьогоднішній день?(своїм батькам)
Давайте їм пошлемо повітряний поцілунок. А вони його зловлять.
Але для початку давайте пригадаємо як це такий поцілунок повітряний показати? Хто нам покажу?
Так…..Отож діти зрозуміли як його посилати?
А зараз інструкція для батьків, повітряні поцілунки потрібно вміти приймати. Ось так.
Отож приготувалися, повернулися до наших найрідніших, наймиліших і найкрасивіших матусь і дідусів і шлемо їм всім солодкий повітряний поцілунок.
2.Представлення у ігровій формі
Я ваша перша вчителька. Більшість з вас знає, що мене звуть Мирослава Михайлівна. Скажіть хором моє ім’я. Я знаю, як звуть кожного з вас. А от сонечко, яке завтіло до нас на урок не знає. Давайте За командою скажіть хором кожен своє ім’я. Увага, приготувалися. Як вас звуть? Нічого не розібрати . Може ми голосно говорили . Давайте скажемо пошепки. Знову не зрозуміло. Це тому, що разом гарно співати пісні, грати, а відповідати краще по одному, тоді тебе зрозуміють. Це перше шкільне правило. Так приємно, коли тебе уважно слухають. Якщо ми навчимося один одного слухати, усім нам стане тепло і затишно. Тож давайте зробимо так. На партах у вас лежать сонячні промінчики. Напишіть на промінчиках своє ім’я. Хто не може написати, напишіть букву, яку знаєте або намалюйте квіточку. Потім по черзі виходьте до дошки , голосно називайте своє ім’я і даруйте сонечку промінчик.
- Подивіться, як гарно посміхається сонечко – у нього з’явилися промінці, а у нас класна родина, колектив.
Саме в цю хвилину народилася наша шкільна сім׳я.Від сьогодні ми з вами стали справжніми друзями.
А , щоб закріпити нашу дружбу.
2.1.Гра «Будьмо знайомі».
Зараз ми з вами зіграємо в гру . для цього поверніться один до одного обличчям. І повторюйте за мною.
У мене є носик-у тебе є носик.
У мене є вушка-у тебе є вушка.
У мене є губки-у тебе є губки.
У мене є щічки- і в тебе є щічки.
Обіймімося-подружімося.
2.2.Ознайомлення із картою нашої мандрівки
Сьогоднішній урок у нас незвичайний. урок-мандрівка. Хто мені скаже, що ж таке мандрівка? Хто із Вас колись мандрував?
Де ви були? Що відвідали? Кого бачили?
Сьогодні ми разом із вами та вашими батьками вирушимо у Країну Знань, де на нас чекає багато цікавих пригод . А чи знає хтось із вас де знаходиться ця країна? Можливо хтось чув про неї?
Сьогодні Ви матимете змогу побувати там…..але я відкрию Вам секрет. Ми подорожуватимемо не самі, у нас будуть гіди, а саме провідники, щоб ми з вами не заблукати. Це герої мультфільму фіксики. Ви мабуть їх добре знаєте – Нолик Сімка Шпуля Ігрек. Отож вирушаємо у подорож на потязі. На кожній зупинці фіксики приготували нам цікаві завдання, які нам потрібно виконати щоб продовжити подорож.
2.3.Налаштування на мандри.
Щоб вирушити у подорож, нам потрібно знати девіз.
Домовляймось не шуміти..
Всі рівнесенько сидіти..
Руки гарно піднімати
Чітко враз відповідати.
Отож вирушаймо.
Заплющили оченята,Пристебнули паски безпеки,взялись за кермо. І на рахунок 3 вирущаємо. Отож, всі , 1, 2..3……жухххххххххххххххххх
1.Аудіозапис (Дорогі першокласники. Вітаємо вас у надзвичайно швидкому потязі, який прямує до Країни Знань. Зараз Ви знаходитесь на 1 зупинці. І щоб не натрапити на неприємності вам потрібно довести, що ви справжні школярі.І для цього Сімка приготувала для вас цікаву гру, яка називається «Я-не я»
2.4. Гра «Я – не я».
А щоб грати-треба вам відповідати Я – не я.
Коли правда – кажіть «Я» , а неправда – то «Не я».
Рано-вранці хто піднявся?
А хто сонечку всміхався?
Хто одягатись не хотів?
А зарядку хто робив?
Свої ручки хто не мив?
Добре зранку готувався хто?
А ще й досі не вмивався хто?
Хто здоровим хоче стати?
А знання хто хоче мати?
Ви довели, що ви справжні школярі. Сімка дуже хоче разом з нами у подорож візьмемо її?
І ми з вами мандруємо далі за пригодами.
2.5 Зупинка2.
УВАГА!!!УВАГА!!!!Перешкода….
Ми з вами зустріли ще одного пасажира! А чи знаєте як її звуть?(Шпуля)
Вона просить нас забрати її з собою!Заберемо?Але, щоб відчинилися двері нашого потягу нам потрібно відгадати загадки. Чи любити ви їх відгадувати?
Є чарівник у школі в нас.
Дітей запрошує він в клас.
Щоб не спізнились на урок.
Нам голос подає…. (дзвінок)
Букви всі від А до Я
На сторінках……(букваря)
Для письма ,сказати прошу,
Що потрібно взяти?....(зошит)
Нею тільки поводи,
Залишаються сліди.
Що за дивна штучка?
Це звичайна…..(ручка)
Ручки й олівці, щоб знали,
Ми кладемо у ….(пенал)
Шпуля вже разом з нами. А нам час повертатися додому. Чи хочете ви додому? Чи мандруємо далі?
2.6 Зупинка 3
Зупинка «Поштова».
Зачекайте, хтось стукав у двері…Давайте поглянемо хто ж це.
Не повірите тут лист. На ньому написано село (...)?
Так
Школа (...
Так
1 клас?
Так
Тож у цей святковий час лист прийшов напевно для вас
Давайте дізнаємось хто ж відправив нам цей лист.
Ви не повірите цього листа нам прислав Нолик. Він дуже просить йому допомогти назвати символи нашої країни.
Що ж таке символи? (це державні визитівки, які представляють державу)
Скажіть як називається наша країна? Якою мовою ми розмовляємо? А хто ми за національністю?
Які державні символи ви знаєте?
Якого кольору державний прапор?
Що символізують кольори нашого прапора?( синій-,,, жовтий-,,.,)
А зараз перед собою на дошці ви бачите українську хату.
Ми з вами повинні пригадати які рослини символи здавна люди висаджували біля своїх хат. (калина, чорнобривці, верба) (діти вивішують рослини)
Ми з вами пригадали рослини, але є і птахи, яких дуже любить наш народ? (лелека)
Ще у нас є одна пташечка, яка любить співати на калині. Хто щебече на калині?(соловейко) (діти вивішують птахів)
У нас намалювався такий гарний куточок в Україні. Але чогось тут не вистачає. Як ви думаєте чого?( сімї)
А хто оберігає сімю від всяких негараздів? (ангелики) (прикріплюють ангеликів)
Такі ангелочки будуть оберігати не тільки нашу родину, а й вас. Тому я приготувалала для вас таких ангелочків, яких вам потрібно розфарбувати. Ви сьогодні заберете їх додому і повісите у вашому куточку. Вони будуть служити вам оберегом протягом цілого навального року: захищати від хвороб, всього злого, бід і нещасть.
Зупинка 4
Поки діти будуть малювати.
Наступне завдання для наших батьків. Яке підготував нам ще один з героїв- Ігрик.
Я роздам вам сердечка, а вам потрібно записати на них побажання вашим діткам. Ми ці побажання прикріпимо на стрічках вишивках. Вони будуть зберігатися у нас навпротязі року у класі. І діти у складну хвилину, коли їм буде важко будуть підходити до вашого сердечка, згадувати вас знатимуть що ви їх підтримуєте і любите.
(прикріплюємо сердечка на смужки)
От наша подорож підходить до завершення. Наші герої вами дуже задоволені.
Вони підготували для вас невеликі подаруночки які заховали під партами.
Урок у нас закінчується, але свято продовжується. Ви знаєте дуже багато свят і знаєте, як їх святкують. Гадаю, що не помилюся, якщо скажу, що найулюбленішим святом для кожного з вас є ваш день народження. Дійсно? У нас сьогодні теж свято – День народження. А як ви гадаєте, на чий день народження ми сьогодні зібралися?
Діти. На День народження нашого класу. Сьогодні народилася нова шкільна родина 1-В класу.
Давайте ходіть до мене і утворіть коло. У нас утворилося коло дружби. Ми тепер один клас і повинні всі дружити.Давайте всі разом повторюйте за мною.
Ми усі одна сімя
Неповторний ти і я
Посміхнись тому хто зліва
Посміхнись тому хто справа
Ти погладь того хто зліва
Ти погладь того хто справа
Обніми того хто зліва
Обніми того хто справа
Ми усі одна сімя
Неповторний ти і я
Будемо усі дружити
У злагоді і мирі жити
Ось на такій святковій ноті ми закінчимо наш урок.