Користувацький вхід

. The days of the week. School subjects

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Мета
навчальна: ознайомити учнів з новою лексикою до теми «Шкільні предмети»;
формувати навички вживання нових лексичних одиниць, удосконалити компетенції
читання, аудіювання й усного мовлення, навчити розповідати про улюблений предмет;
розвивальна: розвивати пам’ять увагу, фонематичний слух, мовну реакцію учнів, учити
працювати в парі;
виховна: виховувати інтерес до вивчення іноземної мови, доброзичливість, бережливе ставлення
до шкільних речей.
Обладнання: презентація уроку в режимі Power Point, тематичні малюнки, фото, ноук – бук, проектор, роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І Початок уроку
1. . Організація уроку. Повідомлення цілей уроку.
Т: Good morning, children. I am glad to meet you. I am your new teacher today. My name is Tetiana Borysivna. How are you, Ann? How are you, Alex? I see you are fine. Let’s start our lesson. Today we’ll speak about school timetable, your favourite lesson; we’ll sing a song and play games.
2. Мовленнєва зарядка.
Т: Let’s start our lesson with phonetic exercise. Repeat after me, please.
• [ei] way, day, rain, stay
• [θ] thank you, Thursday, Maths
• [n] Sunday, nose, nine
• [r] run, Friday, rubber
• [w] what, Wednesday, which
II Основна частина уроку
( Cьогодні завітав до вас новий друг клоун Джек)
1. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.
Т: Meet my friend. It is Jack the clown. Say him «Hello, Jack. How are you?». Now Jack is sad. He can not read. He can not write. He can not count. He wants to go to school, but he hasn’t got a bag. Let’s help him to pack his bag.
- What’s this?
- It’s a bag.
- What’s this?
- It’s a pen. І т. д.
Діти називають шкільні речі і складають портфель для клоуна.
2. Фронтальне опитування.
Учні відповідають, що вони мають у своїх портфелях.
- What have you got in your bag?
- I have got a pen…і т.д.
3. Гра «What have you got?» Чотири учні виходять до дошки і ховають за спини шкільні речі. Решта учнів намагаються відгадати їх.
T : Thank you very much. Jack can go to school now. Let’s play game. I ask 4 pupils to go to the blackboard. Children, close your eyes. Take a thing. Ask them «Have you got a pen?» і т.д.
P 1: Have you got a pen?
P2: Yes, I have.
P 3: Have you got a ruler?
P 4: No, I haven’t.
3. Повторення вивченої лексики.
Учні дивляться на слайд і повторюють хором за вчителем слова
Т: Children, what day is it today? It is Tuesday. Let’s revise the days of the week. Repeat after me
4. Релаксація. Виконання пісні.
Т: Let’s sing s song. Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday ( 2 рази)
5. Гра в м’яч. Закріплення слів.
Т: Let’s play ball now. I say «Sunday» and you say the next day «Monday». Let’s try.
T: Tuesday
P: Wednesday
T: Friday
P: Saturday і т. д.

6. Введення нових лексичних одиниць. Презентація нових слів на слайдах.
Т: Do you have day-books today. Open your day-books , please. This is your timetable. You go to school on Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday. You have got many lessons here. Look at the picture and repeat after me.
T: Art
Reading
English
Maths
Music
Sport
Учні повторюють нові слова за вчителем.
7. Відпрацювання нової лексики. Робота в парах.
Гра «Show me the right card». Учитель називає слово, а учні показують зображення, що відповідає тому слову.
T: Children, now you ‘ll work in pairs. You have got an envelope with some pictures. Listen and show me the right picture.
T: Look at the Bill’s timetable and say what lesson he has got on Monday (Tuesday…)і т. д.
Сh : Maths, English, Art. І т. д.

8. Розвиток навичок читання.
Т: We’ll read the text about Bill’s timetable Ex.2, p. 49. Read one by one.

9. Обговорення прочитаного тексту. Розвиток навичок письма.
Т: You have got a card on the desk. Take it, please. Do the task number 1. Complete the sentences and read.
Т: What have they got on Monday?
Ch: They have got Maths, English, Art on Monday. І т. д.

Т: Let’s do the task number 2. Make up the words and write them down.
Індивідуальна робота – гра “Jumble letters” ( HO3) розташувати букви так, щоб отримати назви шкільних предметів

Make up the words. Write these words into your exercise-books and read them
1. g l h E s n i__________________________
2. p r S o t_____________________________
3. e d i R g e n a________________________
4. t a h M s_____________________________
5. t A r________________________________
6. u s M i c_____________________________

T: Let’s check it.
10. Фізкультхвилинка
T: Are you tired. Let’s relax.
Hands up, hands down
Hands on hips.
Bend left, bend right,
One, two, three –hop,
One, two, three –stop.

11. Аудіювання тексту. Учні слухають діалог та заповнюють пропуски в таблиці.
Т: Listen to the dialogue and be ready to fill in the gaps.
-Which lesson do you like?
-I like ……………
-What is your favourite lesson?
-………………………… is my favourite lesson.

Nick : What day is it today?
Bill: It’s Tuesday.
Nick: Oh, good. It’s Sport on Tuesday.
I like Sport. And which lesson do you like?
Bill: I like counting and doing sums.
Maths is my favourite lesson.

T: Let’s check it.
9. Гра « Мікрофон». Розвиток навичок діалогічного мовлення.
Т: Which lesson do you like?
P3 : I like sport. Sport is my favourite lesson.
P 1 : Which lesson do you like?
P2 : I like Art. Art is my favourite lesson.

10.Тренувальні вправи на закріплення вивчених слів. Учні знаходять відповідність між виразами та малюнками.
Т: Read and match
• 1. draw and paint
• 2. speak, read and write English
• 3. count, do sums
• 4. read books
• 5. sing songs, play music
• 6. jump, run, play games

(Art, Music, Reading, English, Sport, Maths.)

Т: What do they do at English lessons?
P. 1 : At English lesson they …….
P. 2: At Art lesson they…..
P. 3: At Maths lesson they….. і т. д.

11 .Гра «Пантоміма»
Т: Some of you show demonstrates the lesson without saying a word. Other pupils guess what lesson it is.

III Закінчення уроку
3.1 Підведення підсумків.
Т: You worked hard today.
What did you like most of all?
Учні розповідають, що вони вивчили на уроці і що їм сподобалося понад усе.
3.2. Пояснення домашнього завдання.
Т: Your home task is to make your own timetable. The lesson is over. I wish you good luck. Good-bye.

Автор: 

Філоненео Тетяна Борисівна, вчитель іноземних мов Кагарлицького НВК " ЗОШ І -ІІ ступенів-ліцей"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі