Конспект уроку з англійської мови 2 клас
Тема: «Вільний час»
Підтема: «Запитай про вільний час»
Цілі:
практична: повторити вивчену лексику з теми; вчити ставити загальне запитання з допоміжним дієсловом does; удосконалювати навички читання та перекладу, усного мовлення;
розвивальна: розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу;
виховна: виховувати інтерес до вивчення англійської мови, повагу до вчителя;
освітня: розширювати світогляд учнів
Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting and aim. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
T: Good morning, children!
Ch: Good morning, good morning,
Good morning to you,
Good morning, good morning,
I’m glad to see you.
Т. I’m glad to see you. Thank you sit down please. I think you’re well. I hope we’ll have a wonderful time together. Let’s begin our lesson. Today we are going to work at the topic “Free Time”. Let’s start our lesson.
2. Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу
Т. - Who is on duty today?
- Who is absent today?
- What day is it today?
- What date is it today?
Thank you very much!
II. Основна частина
3. Check on Homework. Перевірка домашнього завдання
WB. Ex. 40 (a-d)
4. Phonetic drill. Фонетична розминка
T. Look at the blackboard. Listen and read. Repeat after me.
[aı] ride, mike, kite, white, nice, time, slide
[i] pig, big, pink, swing, sing, ring
[ŋ] strong, swing, morning, long, evening
T. Now children listen to me and find the words with the sound [ŋ] in this text. Ex. 1, p.88
- Look! Ding-ding usually sings here.
-What does she sing.
-she sings songs and carols.
5. Vocabulary revision. Повторення лексичного матеріалу
1) T. Let`s remember our words. Look at the blackboard.
(Діти зачитують слова з перекладом з дошки).
2) T. Now, I`ll show you a card and tell me please what does it mean in English.
to ride a bike
to jump with a skipping rope
to sing songs
to swing
to play with ball
3) Діти знаходять відповідний малюнок до слів записаних на дошці, прикріплюють його та зачитують називаючи переклад.
T. Добери малюнок. Read and match.
4) T. Compose the words or word combinations with the help of these letters. Read.(Складіть слово чи словосполучення з літер.) Work in pairs. (учні працюють в парах)
to play with ball
to swing
to sing songs
to jump with a skipping rope
to ride a bike
5) T. Fill in blanks and read the words. Work in groups. (Вставити пропущену літеру в слово, зачитати) Робота в групах.
to pl_y, b_ll, to swi_g, to s_ng son_s, to j_mp, a skip_ing r_pe, to r_de, a b_ke
6. Physical warm-up. Фізкультхвилинка.
T: Stand up, please. Listen, repeat and do the exercises.
Hands on your hips!
Hands on your knees!
Put them behind you, if you please!
Touch your shoulders! Touch your nose!
Touch your ears! Touch your toes!
Hands up! Hands down!
Hands on hips and sit down!
7. Presenting Grammar. Подання нового граматичного матеріалу.
Загальне запитання з допоміжним дієсловом Does.
Ex. 2, p.88 Play! Спитай про дозвілля дітей на малюнку.
Example: Does the boy usually ride a bike in the park?
8. Reading. Grammar practice. Читання, відпрацювання граматики.
Ex. 3, P. 89 Read and translate (Діти читають та перекладають)
9. Writing. Письмо.
Ex. 7, p.89
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.Homework. Домашнє завдання.
WB. Ex 41 (a-d)
2. Summarizing. Підбиття підсумків уроку.
T. Today you’ve worked very hard, many of you have been very active. Your marks are...
3. Saying goodbye.
T: Stand up, children! That will do for today. Have a good rest! Goodbye!