Користувацький вхід

Астрономія. Знання наших предків про небесні тіла. Розробка уроку 5 клас

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Астрономія. Знання наших предків про небесні тіла

МЕТА: ознайомити з уявленнями і знаннями наших предків про небесні тіла і пов’язані з ними прикмети, ознайомити учнів з первісними уявленнями про пори року, про користь календарів, як визначали наші предки час для праці на полі; виховувати в учнів любов до землі, до праці, розвивати логіку.

ОБЛАДНАННЯ: конспект.

ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання.
2. Запитання до класу
- Що таке календар?
- Для чого потрібен нам календар?
- Як ви думаєте, чи користувалися наші предки календарями? Для чого вони їм були потрібні?

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПОДАЧА НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Знання і уявлення хлібороба про світобудову і розташування небесних світил покладено в основу як астрономічного, так і народного календарів.

1. З чого за давніми уявленнями складався світ?
Згідно з давніми уявленнями світ складався із Землі, яка начебто трималася у морі-океані на трьох китах, Сонця, Місяця і, що найважливіше, - семисферного неба, де у відповідному порядку розташовані усі світила. «Сьоме» небо служило місцем перебування богів. Тому і вираз «сьоме небо» набув у народній творчості значення чогось недосяжного, казкового і загадкового.

Відповідно до розташування на небосхилі Сонця люди поділили рік на чотири пори року, а водночас визначили назви сторін світу – Південь, Північ, Схід, Захід. Саме з рухом Сонця пов'язаний поділ доби на певні часові проміжки.

2. Найбільш пізнаним у народі небесним світилом, пов’язаним із селянським побутом, був Місяць, якому приписувалась дивна сила на всі рослини і усе живе.

3. На які фази ділять Місяць?
В залежності від регіонів України Місяць ділять на:
Поділлі – три фази – молодик, підповня, старик;
на Волині – п’ять: молодик (нив), перша квартира, підповня, повня, остання квартира:
на Бойківщина – перша квартира – на весну, друга – на літо, третя – на осінь, четверта – на зиму.

4. Для чого ділили на фази, що це давало?
Відповідно до кожної фази виконувалися певні польові роботи.

5. Коли, на вашу думку, проводили сільськогосподарські роботи?
Сільськогосподарські роботи намагалися проводити при повні Місяця – сіяти озимі та ярі культури, садити картоплю, починати оранку.

6. Що наші предки знали про зірки?
Люди побачили, що сім зірок окреслюють добре відомі у побуті віз із дишлом. Згодом було зауважено ще більшу небесну фігуру – Малий Віз і Великий Віз (Мала і Велика Ведмедиця), сузір’я Волосожар (Плеяди), Хрест (Лебідь). Дороговказом для чумаків служив Молочний Шлях, який у народі називався Чумацьким Шляхом.

7. Чи знали наші предки про наявність інших планет?
Вирізняли на небі окремі планети (зорі). Венеру пестливо називали Зірниця, Вечірня зіронька, Вранішня зоря. З нею пов’язано багато прикмет. За нею орієнтувалися про пору ночі: опівночі сходила Зірниця, а надранок мерехтіла яскравим світлом Вранішня Зоря. Помічена була ще одна планета – Марс, яку впізнавали за жовтуватим відтінком світила.

Серед інших небесних тіл були відомі людям комети і метеорити, з якими частол повязували негаразди в господарстві, навіть майбутню війну.

Отже, знання українців були переплетені з уявленнями і віруваннями, що втілювалось у прикмети.

8. Які прикмети ви знаєте?
Сій вчасно – вродить рясно.
Зима без снігу – літо без хліба.
Майська роса – краща вівса.

9. Відгадайте загадки
Серед двора-двора лежить червона сковорода. (Місяць на небі)
Всі його люблять, всі його чукають, а хто подивиться – кожен скривиться. (Сонце).
Їхав по горі волох, розсипав горох: стало світати – нема що збирати. (Сонце і зорі)
Розстелений кожушок, на нім посіяний горошок. (Небо і зорі)

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Що знали наші предки про небесні тіла?
2. Що визначали за небесними тілами?
3. Чи всі небесні тіла приносили користь?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Вивчити конспект
2. Записати від старших 5 народних прикмет, зв’язаних з небесними тілами.
3. Підготуватися до контрольної роботи.

Автор: 

Козич Ольга, Борислав

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі