План – конспект уроку з основ здоров’я в 1-му класі
Розділ: психічна і духовна складові здоров’я
Тема. Емоції та настрій. Як покращити настрій
Мета. Ознайомити учнів з поняттям «емоція», «настрій», розкрити їх значення і вплив на здоров’я людини. Вчити розпізнавати емоції та вказати на значення посмішки для збереження здоров'я. Розвивати вміння покращувати свій настрій, спілкуватися з однокласниками, дорослими людьми. Формувати вміння оцінювати свій емоційний стан та застосовувати прийоми для самозаспокоєння. Виховувати бажання піклуватися про своє здоров'я.
Обладнання. Повітряні кульки, фотокартки(сонечко,хмарка),презентація
«Емоції та настрій», магнітофон, мультимедійний проектор, м’які іграшки, кольорові стрічки-бантики,картки для складання прислів’їв, іграшковий мікрофон,м’яч,музичний супровід (пісня «Усміхайся»,муз. В.Шаїнського, сл. М. Пляцковського ,переклад О.Д’олі).
Тип уроку. Урок-гра
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1.Привітання .
Учитель:
- Добрий день,любі хлопчики й дівчатка!
Учні:
- Добрий день! У добрий час,
Ми всі раді бачить вас.
Не самі до вас прийшли, а знання ми принесли.
2.Позитивний настрій на роботу. Психоформула:
Я всміхаюсь сонечку:
-Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці:
- Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику:
- Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаємось,
Зичимо добра!
Учитель:
-Який у вас сьогодні настрій? Покажіть сигнальною карткою.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Учитель:
-Ми сьогодні помандруємо до «Школи гарного настрою».
Познайомимося і поговоримо про емоції та їх вплив на здоров'я,
настрій, будемо вчитися покращувати настрій. А поведе нас до
незвичайної Школи Сонечко (слайд 1).
-Чим ми будем займатись на уроці? (слайд 2).
• Поговоримо про настрій, емоції та їх значення для нашого здоров’я.
• Будемо вчитися розпізнавати свої почуття та висловлювати їх.
• Дізнаємося про секрети гарного настрою.
• Зображувати мімікою, рухами відповідний настрій.
-Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(Відповіді учнів)
Учитель:
- Отже,вирушаємо до Школи гарного настрою разом із Сонечком.
- Що це з ним ? ( Сумне, без промінців.)
- Промінці розкидані по класу. Нам треба їх повернути Сонечку і розвеселити його.
- Допоможемо?
Учні:
- Допоможемо!
Учитель:
Щоб мандрівка була вдалою,
повторимо девіз уроку:
Учні: Будемо старанно працювати,щоб багато вміти й знати!
ІІІ. Робота над новим матеріалом.
1. Розповідь вчителя.
- Людина реагує на світ і на те, що робить сама. А виражає почуття емоціями.
- Що таке «емоція»?
Емоція - це душевне переживання, почуття, хвилювання.
Настрій – залежить від емоцій (слайд 4).
Емоції, які зберігають здоров'я, покращують стосунки між однокласниками, виражають інтерес до навчання, створюють гарний настрій – це позитивні емоції.
2. Гра «Позитивна емоція».
(Учитель називає слова ,учні плескають в долоні ,коли чують слова,які викликають позитивну емоцію.)
біг морозиво
ласкаві слова важкі завдання
сварка з батьками темна ніч
мультфільм бійка
красива квітка хвороба
посмішка холодна дощова погода
обзивання самотність
комп’ютерні ігри смачний торт
запізнення на урок нова іграшка
погана оцінка канікули
3. Розповідь учителя.
- У грі зустрічались предмети і ситуації, які викликали у вас образу, страх, незадоволення, злість – це негативні емоції (слайд 7).
С т р а х,
з л і с т ь,
с м у т о к,
н е з а д о в о л е н н я,
н е д о в і р л и в і с т ь…
4. Вправа «Мікрофон».
- Як ви думаємо, які емоції потрібні нашому здоров'ю?
- Важливо, щоб кожен ранок починався з позитивних емоцій, гарного настрою, з посмішки.
5. Тренінг.
6. Учитель:
- Закрийте очі і повторіть подумки декілька разів слово посмішка.
- Що ви зараз бачите?
- А що відчуваєте? (Тепло,радість,ласку)
- Розплющить очі і посміхніться один одному.
- А що таке посмішка? (Гарний настрій,позитивні емоції).
- От і наше сонечко посміхається,бо до нього промінчики повертаються завдяки вашій дружній роботі.
(Діти промінчики повертають до Сонечка на дошці.)
7. Вправа «Комплімент» . (Слайд 8)
Мета:розвиток емпатії, вміння виявляти позитивні емоції, контролювати їх.
Діти стають у коло. Ведучий тримає в руці м’ячик, який кидає дитині, яка його ловить, після чого говорить їй комплімент. Потім дитина, яка має м’ячик, вибирає іншу дитину і повторює процедуру. Гра продовжується, поки кожна дитина не отримує комплімент.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Учитель:
- Що може покращити настрій?(Посмішка,добре справа,лагідне слово,весела музика).
1. Робота з підручником. (с. 97)
Учитель:
- Розгляньте малюнки і доповніть свої відповіді на питання,
що покращує настрій?(Відвідування цирку,цікава книга ,чудова погода тощо).
2. Як поліпшити настрій. (с.98)
- Розгляньте малюнки і складіть поради для друзів,як поліпшити настрій.
Говори добрі слова.
Роби більше хороших справ.
Займайся улюбленою справою.
Не розлучайся з посмішкою.
Пригадай щось приємне.
Послухай веселу музику.
Заспівай, затанцюй . (Слайд 10)
3. Динамічна пауза. Танцювальна терапія з м'якими іграшками.
4. Читання вчителем вірша «Як зробити день веселим» А. Костецького(ст. 99).
- Що ж таке посмішка?
(Учні відповідають і повертають промені до Сонечка на дошці).
5. Робота в зошиті (с.34).
Завдання 1.
-Діти, розгляньте малюнки. З’єднайте обличчя кожної дівчинки з відповідною назвою емоції: радість,образа,розгубленість,здивування. Назвіть позитивні емоції.
Завдання 2. Творча робота.
- Намалюйте своє обличчя із гарним настроєм.
6. Гра «Відгадай емоцію».
(Учні зображають за допомогою міміки загадану емоцію)
Радість гнів
Сум страх
Задоволення здивування
7. Робота в групах .
(Діти об’єднуються в групи за кольором стрічок ,зав’язаних на руку попередньо перед уроком.Я)
Учитель:
- Складіть прислів’я і поясніть його. Яка група першою виконає завдання,сигналізує про це дружно піднятими руками і посмішкою.
- Ласкаве слово, що весняний вітер.
- Добрі слова дорожчі за багатство.
- Серце радіє і обличчя квітне.
- По-доброму сміятися – корисно для здоров'я.
8. Відеотерапія. Уривок із мультфільму «Ведмедик і Той, що живе в річці».
- Чому ж злякався Ведмедик?
- Як він переміг свій страх і подружився з Тим, що живе в річці?
(За порадою мудрого їжака посміхнувся і зробив чудовий подарунок своїй матусі.)
Учитель:
- Що ж таке посмішка?
(Відповіді дітей і прикріплення до Сонечка промінчиків. )
- Наше Сонечко стало веселим завдяки вашій наполегливій роботі на уроці. У нього гарний настрій. Дякую і я вам за роботу.
То ж дружніми оплесками та усмішками подаруємо один одному позитивний настрій.
V. Підсумок уроку. Вправа «Мікрофон».
Учитель:
- Що вам найбільше сподобалося на уроці? Коли найкращий був настрій?
- Який зараз у вас настрій? (Діти сигналізують картками.)
- Коли жити в любові й добрі – усе життя на Землі буде одною неповторною посмішкою.
Учні стають у коло і виконують пісню «Усміхайся» (муз.В.Шаїнського,
сл.М. Пляцковського ,переклад О.Д’олі).
VІ. Фототерапія.
Додаток до уроку
Пісня «Усміхайся»
Усміхайся – буде ясний день,
Усміхайся - буде в небі веселково,
І пташки співатимуть пісень
І повернуть твою усмішку чудову.
Пр:
А тоді легкі хмарки
Затанцюють залюбки
І зелений коник у траві заграє.
Із веселого струмка
Починається ріка,
Ну, а усмішка та - дружбу починає.
Із веселого струмка
Починається ріка,
Ну, а усмішка та – дружбу починає.
Бо від усмішки одної, знай,
Перестане дощик тихо сумувати,
Сонний ліс - прокинься і стрічай,
Будеш листячком своїм аплодувати!
Пр:
Бо від усмішки тепліше всім:
І слону і, навіть, равлику малому,
Хай вона не гасне на землі,
Запали її, як світло - в себе вдома.
Пр: