Заняття з валеології для дітей старшої групи
Вихователя ДНЗ №13 «Гвоздичка» Бібік І.В.
Тема: «Органи чуття».
Мета: узагальнити знання дітей про органи чуття, про їх особливості й призначення (око, ніс, вухо, язик, дотик), про важливість кожного з них; про елементарні правила збереження зору, слуху; виховувати потребу дбати про чистоту органів чуття для запобігання захворюванням.
Матеріал:аудіозапис «Голоси лісу та шум дощу», матеріал до дид.ігор. «Що зайве», «Відгадай за смаком»; загадки.
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Привітання:
Доброго ранку, доброго дня,
Бажаю усім здоров’я й добра,
Хай ваші очі загоряються
І ваші лиця посміхаються,
А день новий наш починається.
2.Вих-ль : Діти, у людини є помічники, без яких вона не може обійтись. А що це за помічники, ви зараз дізнаєтесь.
3.Вправа «Що почули?» (запис співу пташок, шум дощу).
Вих-ль : - Що допомогло вам почути спів пташок та шум моря? (Нам допомогли вушка)
(Виставити зображення вушок)
- Що було б, якщо б ми не могли чути? (Ми не розуміли один одного, не чули спів птахів, дзюрчання струмочка і т. д.).
- Як вуха допомагають людині? (вуха допомагають чути звуки, голоси).
- Як слід доглядати за вушками, щоб вони не захворіли?(Відповідь дітей)
(Вушка слід вранці мити, а ще робити легкий масаж, щоб краще чули. Не можна пхати у вуха сторонні предмети).
4.Загадкапро очі: «Брат з братом через дорогу живуть, а один одного не бачать» (Очі)
Вих-ль : Так, це наш другий помічник.
- Для чого потрібні очі?
- Як ви думаєте, для чого потрібні вії, брови, повіки? (Вони оберігають очі від пилу, вітру).
- Давайте подумаємо що не можна робити, щоб не нашкодити очам? (берегти від гострих предметів. Не можна терти очі брудними руками, не можна близько і довго дивитися телевізор, берегти від попадання небезпечних рідин).
- Що потрібно робити, щоб очі були здоровими? (Є продукти з вітамінами, робити вправи для очей гуляти на свіжому повітрі).
А зараз пограємо з вами в гру.
Гра «Скажи, які очі у друга» (Називають)
Д гра «Знайди відмінності між малюнками» (Декілька).
Вих-ль : Молодці, діти. очі наші працювали, стомились, зробимо гімнастику для них.
5.Гімнастика для очей
I.Витягніть перед собою руку і виставте один пальчик.Водіть пальцем по колу і слідкуйте за ним очима:спочатку в один бік,а потім в інший.
II.Широко відкрийте очі,а потім міцно заплющіть їх (5-6 разів)
III.Подивітьсяугору,а потім опустіть очі додолу(5-6 разів)
IV.Швидко покліпайте очима.
V.Заплющіть очі й коловими рухами вказівних пальців помасажуйте повіки(1хв.)
Наступний помічник.
Загадка. «Коло носа в’ється, в руки не дається» (Запах).
Вих-ль :
- Навіщо людині нюх і як воно допомагає нам у житті? (З його допомогою розрізняють запахи).
- Які запахи бувають? (Сильні, слабкі, приємні, різкі).
- Може запах попередити людину про небезпеку? (Може. Зіпсовані продукти погано пахнуть, їх не можна їсти, запах диму при пожежі, витік газу, підпалена їжа на плиті).
Щоб ніс розрізняв запах необхідно робити вправу:
Глибоко ми вдихнемо повітря
Ротом ми видохнем його
Раз - вдих, два - видих,
Раз - вдих, два - видих,
Крила носа ми погладимо
Зверху, знизу розтремо
І ще разок вдихнемо.
Гра «Впізнай за запахом» (ваніль, трава ромашки, перець).
Вих-ль :
- Як слід доглядати за носом (постійно при потребі чистити, не встромляти небезпечні предмети).
6. Але це ще не всі органи почуттів.
- Існує ще дотик - це властивість шкіри
людини. Найбільш чутлива шкіра на кінчиках пальців рук. Тому коли ми
пестимо кішку, нам приємно її гладити і відчувати тепло шкіри руки. Давайте перевіримо чутливість ваших пальців з допомогою різних предметів.
Шкіра захищає наш організм, тому її потрібно берегти.
- Як ви думаєте, що шкідливо для шкіри? (Подряпини, удари, опіки, обмороження.)
- Що корисно? ( Вода, мило, мочалка, крем).
Щоб наші руки не втомлювалися, а пальці не втратили чутливість, зробимо зарядку для рук.
Фізхвилинка
Цей горішок – фантазер,
Він чудовий масажер,
Візерунчатий бочок.
Розвиває кулачок.
Міцно ти його здави,
Свою силу прояви
На долоньці покружляй,
Їй енергію віддай,
Що природа наділила, -
Це наддасть малятам сили!
7. Загадка про язик: «Завжди в роті, а не проковтнеш». (Язик, мова).
Вих-ль :
- За допомогою язика ми розрізняємо смак їжі. Якою буває смак? (Гіркий, солодкий, кислий, солоний}.
- Скажіть, що не можна пробувати на смак? (Ліки, незнайомі ягоди, гриби, немиті овочі та фрукти, зіпсовані продукти).
- Що було б, якщо б ми не могли відчувати на смак? (Ми не розуміли яка на смак їжа. Не змогли розмовляти.).
- Давайте пограємо. Визначте на смак, що за їжу ви пробуйте? (Діти визначають продукти та їх смак).
Д гра «Впізнай за смаком» (Яблуко, цибуля)
Вих-ль :
- Цибуля пахне неприємно її не треба їсти? (Треба вона лікує грип, застуду).
- Який помічник допоміг розрізнити смак?
- Де живе язик? (Язик живе в роті).
- Як слід доглядати за язичком, ротом? (Полоскати, чистити зуби).
8. Підсумок:
- Про яких помічників ми сьогодні з вами говорили?
- Назвіть їх.
- Для чого потрібне вухо, око, язик, ніс, дотик?
- Як слід дбати про чистоту цих органів?
посібники