Єдиний урок для учнів 9 класу з англійської мови, присвячений 455 – річчю В. Шекспіра.
Тема: W. Shakespeare is the greatest writer overcoming ages.
Мета: активізувати пізнавальну діяльність, розвивати інтерес до вивчення англійської мови та культурної спадщини Великобританії, зокрема до творчості В. Шекспіра.
практична: створити умови для формування вміння учнів брати участь в обговоренні на основі отриманих знань з теми, удосконалювати навички читання, аудіювання;
освітня: розширити кругозір учнів, висвітлити основні факти життя і творчості Шекспіра; ознайомити з крилатими виразами та ідіомами;
розвивальна: розвивати логічне мислення, зорову пам'ять, довільну увагу;
виховна: виховувати позитивне ставлення до англійської літератури, повагу до культури країни, мова якої вивчається.
Обладнання: портрет В.Шекспіра, роздатковий матеріал, відео матеріал.
Хід уроку:
Діяльність вчителя Діяльність учнів
1.Организаційно-мотиваційний момент Учитель вітає учнів та налаштовує учнів на включення в навчальний процес
Hello, guys! How are you? I am glad to see you.
Turn to your neigbour and ask how he is.
Who is on duty today? Who is absent today?
What date is it today?
Do you know what this day is connected with?
Look at the board, please.
Учитель задає питання , підготовлює учнів до ознайомлення теми та мети уроку: на дошці написана цифра 455, поруч розміщені потрет В.Шекспіра та зображення театру Глобуса.
Whose portrait is it?
What is he famous for?
What do you know about him?
What century was he born?
Вчитель показує на цифру, записану на дошці.
So how many year have passed after W.Shakespeare was born? Учні вітають вчителя та один одного,долучаються до співбесіди на уроці.
Фронтальна бесіда:
P1: I’m on duty today.
All are present.
Today is the 26th of April.
No, we don’t
Фронтальна робота (учні дають повні та скорочені відповіді)
This is William Shakespeare’s portrait.
He is a famous English writer, actor, poet, theatre founder, English language developer.
Учні відповідають на питання.
2.Визначення мети уроку
Учитель за допомогою питань підводить учнів до визначення теми уроку.
What is our topic?
Well, try to tell what we are going to tell about?
Besides, we have to think: why is Shakespeare immortal?
William Shakespeare.
We are going to tell about his life and works.
3. Подання та відпрацювання нового матеріалу.
Now let’s watch the video that can tell us about this great person. www.youtube.com/watch?v=iBgN15aosSI
Вчитель зупиняє показ на 1 хв.40 с.
How many children were in William’s family?
What age was he married?
What was the first Shakespeare’s profession?
What was his second profession?
Why did he start to write sonnets?
Haw many lines are in a sonnet?
Now Mihaylo Matlakhov will read the sonnet number 18 which is called the most famous sonnet of all.
Вчитель зупиняє відео в 4 хв. 10 с.
So Shakespeare wrote in different genres. We have three group. Every group receive the same set of names of Shakespeare’s work. And the fist group should choose comedies, the second – tragedies, the third – histories.
Фронтальна бесіда:
8 children
18 years
An actor
A writer
Because of plague
14
Mihaylo is reading the sonnet 18
Учні продовжують дивитись відео
Робота в групах
Учні приклеюють назви на постер та презентують роботу
4. Активізація навичок говоріння
Is Shakespeare immortal?
Is Shakespeare relevant?
Why do you think so?
Discuss it in your groups
What associations are connected with Shakespeare?
Tell the titles of his works.
Did he write only plays?
What his famouse phrases do you know? Yes, he is
Yes, he is
Учні в группах обмінюються своїми думками
“Romeo and Juliet”, “Hamlet”, “Othello” etc.
He wrote sonnets poems.
Учні відповідають.
5. Організація контролю та взаємоконтролю Shakespeare’s works have great influence on English. Many sayings and quotations came from his work. Many of his expressions have become part of the language. Everybody knows these sayings and they are widely used. Translate some of them.
Вчитель включає відео урок
Many phrases of his works became famous and they are known all over the world.
Complete the Shakespeare’s quotes. Can you match the two halves to make the quote?
Key:
1b 2d 3c 4e 5f 6g 7a
Учні по черзі в командах перекладають фрази та отримують бали (1 відповідь – 1 картка)
1.
2.
3. 1)All the world's a stage
4. 2)To be, or not to be:
5. 3) Love is blind
6. 4) Neither a borrower
7. 5) I must be cruel
8. 6) Men of few word
9. 7) What's done
a. a) is done
b. b) and all the men and women are merely players.
c. c) and lovers cannot see.
d. d) that is the question.
e. e) nor a lender be.
f. f) only to be kind.
g. g) are the best men.
1) Учні кожен складає на своєму аркуші відповіді.
2) Обмінюється з сусідом та перевіряють один одного.
6. Розвиток навичок аудіювання та говоріння .
What do you think about the main topic of Shakespeare’s comedies, dramas and poetry?
What works about love do you know?
Now let’s watch some video about another Shakespeares work about love and then say its name and shortly the plot.
Love
“Romeo and Juliet”
Учні переглядають відео і передають основний зміст твору.
10. Рефлексія. Підведення підсумків уроку.
Домашнє завдання. We did a lot at our lesson.
What did we do?
Your exit ticket is to do the test.
Your homework is to give your opinion: Why is Shakespeare immortal? Фронтальная беседа.
Учні проходять тест:
1) When was William Shakespeare born?
A. A) 1498 B) 1564 C)1895
2) Where was Shakespeare born?
A. A)Stratford Upon Avon B) Cambridge C) London
3) Which type of plays did Shakespeare not write?
A) Tragedies B)Comedies C)Musicals
4) What's the name of the ‘Shakespeare theatre' in London?
A. A) The World Theatre B) The Globe Theatre
C) The Shakespeare’s Theatre
5) Which of these plays was not written by Shakespeare?
A. A) Hamlet B) Romeo and Juliet C) Mary Stuart
6) He wrote …
A. A) tragedies, novels, historical plays, poems and sonnets
B. B) tragedies and comedies
C. C) tragedies, comedies, historical plays, poems and sonnets
7) He studied at …
A) a university B) a grammar school C) an artist’s school
8) His father was a …
A) shoe-maker B) glove-maker C) house-maker
9) Shakespeare went to … at the age of 21.
A) London B) Stratford C) New York
10) Who played Romeo in the most recent film version of ‘Romeo and Juliet'?
A) Leonardo Dicaprio B) Johnny Depp C) Brad Pitt