Конспект логопедичного заняття по темі: «Автоматизація звуку Ш в складах і словах»
Цілі:
Корекційно-освітні:
Закрепить артикуляцію та ізольоване вимовляння звуку Ш, продовжувати вчити правильно вимовляти звук Ш в складах і словах, вчити визначати наявність звуку в словах, вправляти в утворенні Им.П.множественного числа імен іменників.
Корекційно-розвиваючі:
Розвивати артикуляційну та дрібну моторику; фонематичний слух; силу ротового видиху; зорову увагу, пам'ять, мислення.
Корекційно-виховні:
Виховувати пізнавальний інтерес до логопедическому заняття, позитивний емоційний настрій на заняття.
Хід заняття.
1. Організаційний момент: Правило мови:
Кожен день, завжди, скрізь,
На заняттях, у грі
Голосно, чітко, говоримо
І ніколи ми не поспішаємо!
2. Повідомлення теми заняття. «Сьогодні ми з тобою будемо продовжувати вчитися вимовляти звук " Ш».
3. Артикуляционно-пальчиковий игротренинг (вправи для звуку Ш)
Казка: Жила-була мишка. Прокинулася вона в своєму будиночку, відкрила віконечко і вийшла на ґанок, погрелась на сонечку («Лопаточка») і пішла додому мишка пити чай з чашки («Чашка»). Випила одну чашечку чаю, другу, третю. Згадала, що у неї є варення і бублик («Смачне варення», «Бублик»). Потім мишка побачила пушинку і вирішила з нею трохи погратися («Фокус»).
4. Розвиток фонематичного слуху.
Раптом їй захотілося пограти з повітряною кулькою. Якщо його погано тримати, то з нього починає виходити повітря: ш-ш-ш. Слухай уважно і міцно стисни кулачки, коли куля почне спускатися: З, Ф, Ш, Х, Ш, Ж, Ч, Ш, ША, СА, ШУ, ЖИ, ШИ, ШАПКА, ЖАБА, КОЖУХ, ЧОБОТИ, машину
(Логопед вимовляє звуки, склади, слова, а дитина виділяє на слух звук Ш, склади зі звуком Ш, слова зі звуком Ш).
5. Аналіз артикуляції
• Губи округлені і злегка витягнуті вперед
• Зуби зближені, але не стикаються
• Широкий кінчик язика піднятий до альвеолах, але не притиснутий до них.
• Середня частина мови прогинається донизу.
• Бічні краї притиснуті до верхніх кутніх зубів.
Широка, тепла повітряна струмінь проходить рівномірно по середині язика
Гра на звуконаслідування: «Змія шипить»: вдих носом, видих: Ш-Ш-Ш-Ш
6. Домовляння останнього звуку
А потім захотілося їй в піжмурки пограти. Сховалася мишка у своєму будиночку і тихенько шелестить: ш - ш - ш. Чим це вона так шарудить? Це вона роздивляється свої картинки. Давай подивимося і пошуршим разом з мишкою: ми ... , ду ... , ками ... , малі ... .
(Логопед показує і називає дитині картинку, а той договорює останній звук.)
7. Автоматизація в складах.
Мишка сіла за піаніно і заспівала пісеньки - шуршалочки. Послухай їх і заспівай разом з мишкою: ша - шу - ша, ши - шо - ши, ше - ша - шу, ша - ши - шо.
(Дитина «грає» пальчиками на «піаніно» і проговорює складові ланцюжка.)
А потім вона пішла гризти горішки: аша ыши эше ушу аш вш ыш уш
(Дитина промовляє склади, з'єднуючи пальчики на обох руках)
8. Автоматизація в словах.
а) Вирушила мишка на прогулянку, але не може знайти доріжку. Допоможи їй. Потрібно вибрати тільки ті картинки, в назві яких є звук Ш, та викласти з картинок
доріжку.
б) вирішила мишка по дорозі зайти в магазин. Мишка побачила багато різних предметів.
(Перед дитиною викладають картинки: шуба, машина, шафа, подушка та ін).
Проводиться гра «Один - багато»:
шуба - шуби, машина - шафа - шапка - подушка-
Ну ось тепер пора мишці і додому.
г) Прийшла мишка додому і стала складати вірші. А щоб мишці було легше, підкажи їй останні слівця.
Носить яскравий гребінець Мишка миється під душем,
наш веселий ... миє хвостик, миє...
Ось біжить дівчинка Зашуршали тихо шини -
Сіренька ... Це їде до нас ....
9. Підсумок заняття. Нам пора прощатися з мишкою. Ти сьогодні дуже добре їй допомагав! А який звук допомагав тобі на занятті?