Користувацький вхід

Останні публікації

Диференціація звуків “З” – “Ж” у складах різних типів, словах, реченях, самостійному мовленні (конспект комплексного заняття з розвитку фонетико-фонематичних процесів)

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Дошкільний навчальний заклад ясла-садок № 5 комбінованого типу

Конспект комплексного заняття з розвитку фонетико-фонематичних процесів на тему:
"ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ “З”- “Ж” У СКЛАДАХ РІЗНИХ ТИПІВ, СЛОВАХ, РЕЧЕНЯХ, САМОСТІЙНОМУ МОВЛЕННІ»

Укладач:
Вчитель-логопед ДНЗ № 5
Зінько К. В.

Соснівка 2017 р.
Корекційна мета:
Корекція звукової культури мовлення:¬
Продовжувати автоматизовувати звуки «З» і «Ж», вчити дітей на слух і у вимові диференціювати звуки «з»-«ж»; порівнювати їх за артикуляційними ознаками; виділяти їх в словах (на початку, всередині, вкінці) виконувати звуковий аналіз і синтез слів, вміння логічно мислити, формувати уміння промовляти склади за допомогою біоенергопластики, закріпити поняття дзвінкий приголосний звук. Розвивати фонематичний слух, фонематичне сприймання за допомогою емпатії.

Корекція лексико-граматичної будови мовлення:
Продовжувати правильно будувати речення, узгоджувати слова в реченні, використовуючи прийменники «а». Утворювати нові слова за допомогою зменшено-пестливих суфіксів.

Збагачення словника:
Активізувати словниковий запас словами-іменниками в Називному відмінку однини., використовувати загадки скоромовки, вірш.

Корекція зв’язного мовлення:
Вчити складати речення за опорними словами, узгоджувати іменники в Родовому відмінку однини. Змінювати словосполучення за зразком. Самостійно складати речення, описувати предмет за підказкою. Виховувати інтонаційну виразність мовлення, любов до тварин. Розвивати дрібну моторику пальців рук, логічне мислення, пам'ять, увагу.

Обладнання:
Дві великі картини по звуконаслідуванню «З» і «Ж», 2 чарівних торбинки з іграшками, картинки на диференціацію звуків, квадратики жовтого і зеленого кольору, макет «Зоряне небо» з картинками на звук «З», макет звукової доріжки «Допоможи Чебурашці» з картинками на звук «Ж», розрізні картинки, кольорові палички.

Хід заняття
1 Організаційний момент.
Добрий день діти! Привітання з допомогою пальчикової вправи.
Добрий день! Добрий день! Добрий день! Скажу,
Як рано чемненько до мами іду.
Добрий день! Добрий день! Добрий день! Скажу,
Як рано чемненько до тата іду.
Добрий день! Добрий день! Добрий день! Скажу,
Як рано чемненько в садочок іду.
Тут личко, тут очка, тут ніс, а тут губи.
Тут маю два вушка, а тут білі зуби.

ІІ Основна частина
1. Заплющіть очі і уявіть себе на лісовій галявинці. Пригадаємо, хто так співає? (Одна дитити біля дошки звуконаслідує «пісню» комарика, діти відгадують хто це). Так само із звуконаслідування звуку «Ж».
2. Характеристика звуків «з» - «ж».
При вимові звука [ з ] – форма губ наближається до посмішки, кінчик язика за зубами внизу).
При вимові звука[ ж ]–губи наближають до кола, язик за верхніми зубами,піднятий догори).
Промовляємо чистомовки з допомогою рухів руки.
Язик донизу- за,за,за
Там у полі є коза.
Язик угору-жа, жа, жа
В лісі бачили вужа.
Язик донизу зу-зу-зу
Сіно я козі везу
Язик угору жу-жу-жу
В садок швиденько я біжу.
-Чим відрізняється вимова звуків «З»-«Ж»?.
3. Гра. «Спіймай звук «З»». плесни в долоні коли почуєш звук «З» серед інших звуків. Потім звук «Ж».
4. Читання по звуках. Логопед називає окремо приголосний і голосний звуки, а діти мають самостійно назвати склади.
З-А- ЗА, З-О - ЗО, З-У - ЗУ, З-Е - ЗЕ, З-И- ЗИ, З-І ЗІ.
Ж-А- ЖА, Ж-О- ЖО, Ж-У-ЖУ, Ж-Е-ЖЕ, Ж-И-ЖИ, Ж-І-ЖІ.
5. Гра «Чарівна торбинка».
- Діти за допомогою загадок, ви повинні дізнатись про вміст торбинок. Я буду вам загадувати загадку, а ви відгадуйте.
Вона живе в болоті,
Зелена, як трава.
І цілий день нам чути
З болота “ква-ква-ква”.
(Жаба)
****
Крила маю, та не птах,
Я літаю по квітках.
І співаю «Жу-жу-жу».
Називають мене... (Жук).
***
Кінь цей не одної масті:
Чорно-білий він, смугастий.
Смужечки рядком, мов ребра.
Ця тварина зветься... (зебра).
****
В нас гуляє біля тину,
Має носик-намистину,
схожий він на будячок
Це колючий _ _ _ _ _ _ .
(Їжачок)
****
В лісі тваринка живе полохлива,
Добра, пухнаста, та дуже ляклива.
Вушка вона притискає свої,
Шурхіт усякий лякає її.
(Заєць)
****
Я пасуся на лужку
В хутряному кожушку.
Гострі ріжки бе-бе-бе,
Налякаю я тебе.
(Коза)
Дитині, яка відгадала загадку, одягається маска — жаби (кози, жука чи зебри). Далі пропонується дітям визначити у словах-відгадках наявність звуків [ж] чи [з] та назвати їх місце у словах; поділити слова на склади. (Передбачаються відповіді дітей повними реченнями).
Звуковий аналіз слів (жаба, коза, зебра, жук)
6. Дидактична гра «Зоряне небо»
Мета: навчити дітей знаходити предметні картинки зі звуком «З», і викласти їх на макеті зоряного неба.
Дитина підходить до макету зоряного неба, та викладає на ньому предметні картинки в яких є звук «З» на початку, всередині та в кінці слова.
7. Дидактична гра «Допоможи Чебурашці викласти звукову доріжку»
Мета: навчити дітей визначати місце звуку у словах (на початку, всередині та в кінці слова) і відповідно викласти їх на звуковій доріжці.
Дитина підходить до макету Чебурашки , та викладає на ньому предметні картинки в яких є звук «Ж» на верхній доріжці картинки в яких звук «Ж» на початку, на другій - картинки в яких звук «Ж» всередині на третій - картинки в яких звук «Ж» та в кінці слова.

8. Фізкультхвилинка.
В полі бджілка жу-жу-жу
Я навколо все кружу,
На жовті квіточки сідаю,
І медок смачний збираю,
Все кружляю і жу-жу-жу
Не чіпай бо ужалю!

9. Завдання на розвиток фонематичного сприймання і логічного мислення. Закрий зайву картинку кольоровим квадратиком, який починається на той самий звук що і зайва картинка. І поясни чому?

10 Гра-ребус. Мета: розвивати фонематичний аналіз.
Завдання: сполучити лінією звукові схеми слів із предметним малюнком.
11. Вправа на розвиток дрібної моторики. Склади з частин ціле. Викладання з паличок букви «Ж»

13 Скоромовка
Жатка жваво жито жне
Жатку жнець не дожене.

12. Виконання завдання з мамою.

ІІІ Підсумок заняття.

Автор: 

Зінько Катерина Володимирівна
вчитель-логопед
ДНЗ №5 «Горобинка», м.Соснівка Львівської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі