Мета: Ознайомити учнів з новими ЛО та практикувати їх у вживанні:
What is your favourite...?, fairy tale, Micky Mouse,Winnie-the-Pooh, Alice in Wonderland,
Mary Poppins, Tom and Jerry, Cinderella, Mermaid, Little Red Riding Hood.
Закріпити лексику за допомогою загадок та казки.
Обладнання: картинки, костюми казкових героїв, плакати із завданнями, проектор.
Хід уроку
I Організаційна частина уроку
Greeting Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
and Aim T: Good morning, children!
Ps: Hello! How are you ?
T: Fine, thank you, dear!
Ps: This flower`s for you!
T: Welcome to our Wonderland!
If you want to live there you should speak English, read English books, sing
English songs. And what about you? Are you ready to live in the
Wonderland?
Can you speak English?
Ps: Yes, we can.
T: Can you read English books?
Ps: Yes, we can.
T: Can you sing English songs?
Ps: Yes, we can.
T: OK. Let`s sing!
Діти виконують пісню ''Lucky girls and boys''
We` ve got books and bags and pens
We` ve got family and we` ve got friends
We` ve got bikes and lots of toys
We are very lucky boys and girls
We are very lucky boys and girls.
II Основна частина уроку
Check on 1.Перевірка домашнього завдання.
Homework Учні демонструють малюнки своїх улюблених казкових героїв, які
підготували вдома.
2. Подання нового мовного матеріалу і практикування його у вживанні.
a) T:English boys and girls like to read fairy tales. They can`t sleep without
them.(Showing a book of fairy tales)
Do you like fairy tales?
Do you like English fairy tales?
Do you like cartoons?
OK. Let` s see!
T:You can see many fairy tales and cartoons here . Match them, please!
(Діти з'єднують пари казкових героїв на плакаті)
Micky Poppins
Winnie Mouse
Alice in Jerry
Mary maid
Tom and the-Pooh
Cinde rella
Mer Wonderland
Little Red Riding Hood
b) Учні описують казкових героїв, які з`являються на екрані.
T: Look at the screen, please!
Do you know them?
Do you remember them?
Who is this? What is he/she doing?
e.g.
P1:This is Ariel. She is swimming now.
c) Діти відгадують казкових героїв за допомогою загадок.
Do you like riddles? Listen to my riddles, please!
1.She is beautiful. 2.He is flying now.
She can swim. He has got a red balloon.
Her father is Triton. His name is ...(Winnie-the-Pooh)
Her name is ...(Ariel)
4.She is dancing.
3.She is reading now. She is singing.
She is in the Wonderland. She hasn`t got a mother.
Her name is ...(Alice) Her name is...(Cinderella)
5.He is singing now. 6.She is going to her granny.
He is a mouse. She has got a red hood.
His name is ...(Mickey Mouse) Her name is ...(Little Red Riding Hood)
d) Робота з підручником c.92. Опис героїв улюблених мультфільмів
T:Who is this ?
What is she wearing now?
e) Розігрування діалогу впр.1 c.8
T:Act out the dialogue!
Who is Vicky?
Who is Jane?
f) Діти самі складають діалог за допомогою слів та фраз, що з`являються на екрані.
g) Діти працюють у робочих зошитах виконуючи впр.2 c.57.
T:Colour the picture of your favourite fairy tale.
Try to describe it using the words from the box.
3.Фізкультхвилинка.
Діти виконують фізичні вправи співаючи веселу пісню
"If you are happy"
4.Діти виконують завдання у вигляді кросворду.
T: Look! This is a hat. This is a nice hat. This is a magic hat.
You can see a fairy tale in this hat.
What is it?
Ps: Little Red Riding Hood
5.Фрагмент казки "Little Red Riding Hood"
T:Once upon a time, there was a little girl who lived in a village near the forest.
Whenever she went out, the little girl wore a red riding hood.
So everyone in the village called her Little Red Riding Hood...
III Заключна частина уроку
Homework 1.Домашнє завдання.
Описати свого улюбленого казкового героя.
Summarizing 2.Підведення підсумків уроку.
Time flies .Our lesson is over.
And now I see you are really ready to live in the Wonderland.
See you in the next fairy tale.
Карпюк О. Англійська мова 3 клас