Заняття з математики з використанням ТРВЗ. Середня група
Тема. Подорож казками з пір’їнкою.
Програмовий зміст: продовжувати вчити прямої, зворотної лічби; закріплювати знання про пори року; формувати вміння називати, рахувати геометричні фігури і розповідати про них; вправляти в умінні орієнтуватися на площині; розвивати логічне мислення, творчу уяву, фантазію; виховувати посидючість, бажання прийти на допомогу ближньому.
Матеріал: пір’їна; квітка; картки-схеми «Відгадай казку»; дидактичні ігри «Пори року», «Виправ помилку»; півник; ведмідь; колоски; колобок; клубок; порося з геометричних фігур; лисичка; Капітошка.
Хід заняття 10 Тема. Подорож казками з пір’їнкою. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Математика в дитячому садку. Середня група (ДНЗ)
— Погляньте, діти, якась чарівна пір’їна, здається, запрошує нас у казку. Рахувати починаймо, в казку швидко вирушаймо 1, 2, 3…
— Здається ми в казці, але в якій? (На килимку — велика квітка.)
— Так, схоже це казка «Дюймовочка». Але де ж сама героїня? Ось книжка з казками, мабуть, Дюймовочка її читала, а в ній — дивні малюнки.
Дидактична гра «Відгадайте казку»
— Я здогадалась, Дюймовочці дуже подобаються казки, і вона вирушила в подорож казками. Але ж вона така маленька, і герої в казках зустрічаються не лише в добрі та чемні, можливо, їй навіть загрожує біда.
Що ж, вирушимо на допомогу Дюймовочці.
— Хто це спить під дубком,
Ще й накрився кожушком.
Тихо-тихо, не збудіть,
То, напевно, спить ведмідь.
Чому ж він спить? Весна вже настала, а він же зовсім пір року не знає.
Дидактична гра «Пори року» (картинки з порами року)
— Ведмедик каже, що крізь сон бачив маленьку дівчинку, що з півником розмовляла. А ось і Півник. З якої він казки? (Діти відповідають.)
— Давайте допоможемо йому зібрати колоски. (Пряма і зворотна лічба.)
— Що, Півнику, Дюймовочка була в тебе і пішла до Колобка? А ось і Колобок, він хоче пограти з нами.
Дидактична гра «Розкажи про геометричну фігуру»
Діти стають у коло, передають із рук в руки Колобка і кажуть слова: «Колобок, біжи, біжи, про круг нам розкажи».
В кого залишився Колобок, той розповідає про геометричну фігуру.
Наприклад: круг, вміє котитися, не має кутів і сторін.
— Колобок дарує нам чарівний клубочок, який підкаже нам далі дорогу. А клубок веде до лісу. (Діти сідають за столи.)
— Ой, кого це ми зустріли? (Поросятка.) З якої воно казки? Але воно дивне якесь. Чому? Бо зроблене з геометричних фігур.
Дидактична гра «Порахуйте геометричні фігури і скажіть відповідь на вушко»
— Повів нас лубочок до великої річки. Як нам бути?
Дидактична гра «Збудуємо місток» (цифровий ряд)
— А біля річки зустрічає нас Капітошка. Ти не бачив Дюймовочку?
— Дюймовочка дала завдання Капітошці. Давайте перевіримо, чи правильно він його виконав.
Дидактична гра «Виправте помилку»
Капітошка гадає, що на малюнку чотири прямокутники. А як вважаєте ви?
— Погляньте, клубок привів нас до лисички. Але вона втекла і, мабуть, Дюймовочку заховала. А що це вона залишила? (Велику цукерку)
— А що ж у ній?
План пошуку
1. Пройти по зелених трикутниках.
2. Повернути ліворуч і пройти 3 кроки.
3. Підстрибнути 5 разів.
4. Знайти Дюймовочку не в кошику і не в скриньці.
На килимку знаходяться кошик, скринька, короб.
Діти знаходять Дюймовочку.
— Ось і повернули ми Дюймовочку до своєї квітки і разом з нею здійснили цікаву подорож улюбленими казками. Що вам найбільше запам’яталось?
— А тепер час повертатися до дитячого садку.
Рахувати починаєм,
У дитячий садок вирушаєм.