Тема: Води суходолу Північної Америки.
Мета:
Навчальна: познайомити школярів з найбільшими річковими системами Північної Америки, їх живленням та режимом, характером течії річок; показати роль снігового й льодовикового живлення у водному режимі; дати характеристику найбільшим озерам материка, акцентувавши увагу на походження їх улоговин; звернути увагу на значення водойм Північної Америки для природи та господарської діяльності населення; наголосити на екологічних проблемах Міссісіпі, Колорадо та Великих Американських озер; удосконалювати навички роботи з картами атласу.
Розвиваюча: розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.
Виховна: сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи на основі матеріалу про вплив кліматичних умов на живлення та режим річок, а рельєфу – на характер їх течії; сприяти екологічному вихованню учнів, на основі матеріалу про екологічні проблеми внутрішніх водойм Північної Америки та необхідності їх охорони, виховувати зацікавленість у вивченні курсу географії.
Обладнання: презентація, фізична та кліматичні карти Північної Америки, атласи, підручники, блок-схеми, картки самооцінки.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок-подорож.
Світ — це книга.
І хто не подорожував по ньому -
прочитав у ній лише одну сторінку.
Августин Аврелій
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Августин Аврелій – стародавній філософ стверджував, що світ — це книга. І хто не подорожував по ньому - прочитав у ній лише одну сторінку.
Сьогодні у нас незвичайний урок — уявна подорож. Ми будемо мандрувати вже пройденими північноамериканськими стежками, робити зупинки, щоб повторити відоме й пізнати нове.
З собою ми беремо дорожню карту, в якій кожен буде фіксувати результати подорожі. Та беремо з собою рюкзак або валізу ( кому з чим подобається подорожувати), куди складемо зання про Північну Америку, які допоможуть в дорозі.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Методичний прийом «Рюкзак – валіза»
Вправа «Портрет» (індивідуальне завдання)
Використовуючи роздатковий матеріал, розмістити на кліматичній карті основні характеристики клімату. Пояснити, як основні кліматичні чинники впливають на формування клімату Північної Америки.
Вправа «Пошта» (робота в парі)
Порівняти клімат Флориди і Мексиканського нагір'я, використовуючи текст електронних листів, в яких відбулася плутанина.
Вправа «Світлофор» (фронтальне опитування)
Визнчити правильне чи неправильне твердження. Обгрунтувати своє рішення. Визначити за кольорами: зелений колір означає, що учень погоджується з твердженням, яке читає вчитель, жовтий означає, що почута інформація неповна,
червоний – твердження неправильне.
2. Методичний прийом «Гід»
Вправа «Чомучка»
1)Чому клімат Північної Америки більш різноманітний ніж попередньовивчених материків?
2) Чому на материку винмкають потужні торнадо»
Вправа «Картографічна розминка»
Учні задають питання загадки по номенклатурі «Рельєф материка»
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Приваблива мета
Природу Землі можна порівняти зі скульптором. Вона невтомно «ліпить» і створює образ поверхні нашої планети, зокрема Північної Америки. На попередніх уроках ми знайомилися з образами поверхні Північної Америки (рельєфом). Але коли ми подивимося на фізичну карту Північної Америки, то, крім зелено – жовто – коричневих тонів, ми побачимо ще й голубий колір. Голубий колір – це дивовижний витвір Природи, який ми називаємо водою, яка має дуже важливе значення в нашому житті та всіх живих організмів. Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що ж створила природа на території даного материка.
ІV ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Фронтальне опитування
1) Що відносять до вод суходолу?
2) Що із перерахованого є найважливішим для людини?
3) До басейнів яких океанів відносяться річки материка?
4) Порівняйте басейни океанів Північної Америки й Африки.
Методичний прийом «Творча лабораторія»
Працюють блогери, які поінформують про річки та озера Північної Аметики. А журналісти створять дописи, використавши прийом «Кластер».
1) Виступи блогерів
2) Озвучування кластерів журналістами. (За планом характеристики річки створити схему)
V ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
1) Методичний прийом «Картографічний практикум»
Питання-загадки по темі «Річки і озера»
2) Вправа «Паралелі»
Перед вами фоторебус . За асоціативними підказками визначити назви об'єктів.
№ 1 Так, це Ніагарський водоспад, що в перекладі означає грім води, має дві частини: Підкова та Фата, які розділені Козячим островом, знаходяться між озерами Ері і Онтаріо, є важливим туристичним об'єктом.
№ 2 Міссісіпі бере початок з невеликого озера Айтеске, його назва в перекладі означає батько вод, має меандри, спостерігаються повені, головна річкова магістраль.
VІ ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ
Метод «Шести капелюшків»
Білий : Які факти, цифри вразили на уроці?
Жовтий: Що було просто зробити?
Червоний: Що сподобалось?
Чорний: Що не вдалось?
Синій: Чи потрібні вам знання про річки і озера Північної Америки?
Зелений: ДЗ П 38, кросворд, фоторебус, сенквейн.
Бажаю, щоб у вашому житті була книга з величезною кількістю сторінок – спогадів про захопливі подорожі світом.
Додаток 1
«Пошта»
Характеристики клімату Флориди і Мексиканського нагір'я
Середня температура липня + 26° С
Річна кількість опадів 1 000 – 2 000 мм
Середня температура січня +5°С
Середня температура січня +15° С
Річна кількість опадів 100 – 400 мм
Середня температура липня +25°С
Додаток 2
Вправа «Світлофор» (фронтальне опитування)
1. Північна Америка знаходиться у всіх кліматичних поясах окрім екваторіального.
2. Значні території материка займає тропічний пояс, у якому чітко виражені чотири пори року.
3. Рельєф не впливає на клімат материка.
4. У найнижчій точці материка – Долині Смерті знаходиться найжаркіша точка Західної півкулі.
Додаток 3
Дорожня карта
Прізвище________________________
«Рюкзак - валіза» (максимум 4 бали)
«Гід» (максимум 2 бали)
«Творча лабораторія» (максимум 4 бали)
Активність на уроці (максимум 2 бали)
Усього