Мета: закріпити й розширити знання дітей про кімнатні рослини,вміння описувати їх,упізнавати й називати за описом. Продовжувати знайомити з нетрадиційними методами лікування. Розповісти про цілющі рослини, які ростуть у приміщені. Розкрити значення запахів для здоров’я людини. Дати кілька простих рецептів. Виховати бережливе ставлення до природи. Попередня робота: догляд та чергування в куточку природи, вивчення назв вазонів, читання віршів, оповідань В.Сухомлинського, розгляд картинок із серії «Кімнатні рослини».
Матеріал: кімнатні рослини, ширма, атрибути до гри (метелик); вірші,загадки,карта світу.
Хід заняття
(діти під музику заходять до залу сідають за столи)
Психохвилинка
- Діти давайте привітаємося з нашими гостями, посміхнемося щоб і в нас і в них був хороший настрій.
(діти вітаються)
Вихователь: Сьогодні, діти, я знову запрошую вас до чарівного світу природи. Пригадайте, що таке природа? ( Це дерева, кущі, квіти, каміння, пісок, земля…) Так, але ж нічого цього в нашій групі нема. Про що ж йтиме мова? Ось вам загадка – підказка:
Виростаємо на віконці, Розквітаємо на сонці, Від водиці зеленіємо, Усім діточкам радіємо (Кімнатні рослини)
- Так, це кімнатні квіти, також частинка природи. – Де вони ростуть? (У кімнатах) – А де здебільшого стоять вони у кімнатах, у групі? (Поблизу вікон)
-Місце, де стоять квіти, ми називаємо Куточком живої природи. Сьогодні ви познайомитеся з назвами і користю деяких рослин.
Дидактична гра «Назви квітку»
- Гарні квіти в мене є, хто їх правильно назве?
( Вихователь забирає ширму на столі – тут виставлені кімнатні рослини в горщиках. Діти мають упізнати й назвати, що це.)
1. Рослина із вологих тропічних лісів. Її квіти дрібненькі на одному стеблі. Листочки схожі на кленові. (Бегонія)
2.Цю рослину рекомендовано завести вдома, бо вона вважається оберегом і має лікарські властивості – лікує від застуди. Її листочки кругленькі, квіти мов букетики. (Герань)
3. Рослина з довгими ясно-зеленими листочками, зібраними пучки, із середини яких виростають довгі звислі квіткові стрілки з білими квіточками ( Хлорофітум)
4. Сік цієї рослини лікує всіх дітей від нежиті. Її листочки м’які і соковиті мають колючки на краях. (Алоє)
5. Квіти бувають різних відтінків, при хорошому догляді листочки мають бути гладенькими, блискучими.(Китайський розан, гібіскус)
6. Листочки довгі світло зелені, гладенькі.(Клівія)
7. Деревовидне стебло, широкі, товсті листки, темно-зеленого кольору.(Фікус)
8. Листки довгі, гладенькі, коли цвіте викидає стрілку з якої з являється квітка.(Амариліс)
9. Листочки дрібненькі ніби глянцеві, має лікарські властивості протизапальну дію.(Каланхое)
Вихователь: Так, молодці, ви впізнали всі квіти. А для чого потрібно вирощувати кімнатні рослини, витрачати на них свій вільний час? (Бо вони прикрашають житло, тішать, звеселяють нас, очищають повітря, а деякі навіть лікують).
Вихователь: Дітки, а які ви знаєте вірші про квіти.
1. Маша Бідненко
Виростаєм на віконці, зацвітаємо на сонці.
Від водиці зеленієм, нашим діточкам радієм.
Ви нас, діти доглядайте і водою поливайте.
Щоб могли ми воду пити, треба землю підпушити.
Любі діти, час не гайте! Наше листя протирайте.
Для нас квітів, найщиріші друзі діти.
2. Кондратьєва Русаліна
Кімнатні квіти я люблю
То пещу їх то поливаю
То з ними тихо говорю
То пісню їм на сон співаю
Вони всміхаються мені,
Вони живі – не мертві, ні…
Вихователь: Щоб рослини були гарними їх потрібно доглядати. Як це потрібно робити?
- Якою водою поливаємо квіти? (Водою кімнатної температури, відстояною, краще дощовою)
- На якому грунті рослини ростуть краще? (На пухкому). Чому? (У пухкий грунт краще проникають вода і повітря). Як розпушуємо землю? (Дерев’яною загостреною паличкою розпушуємо верхній шар землі навколо горщика, щоб не пошкодити коріння) Пил на рослині перешкоджає проникненню у листя світла і повітря.
- Що потрібно робити? (Очищувати від пилу). Як? (Велике листя протираємо вологою ганчіркою, дрібне листя обприскуємо).
- Якщо рослині тісно в горщику? (Потрібно пересадити в більший)
- Наші оселі прикрашають ще й декоративні квіти.
- А які ви знаєте декоративні квіти, вони тут є в куточку природи?
Сьогодні я вам розкажу про них докладніше, послухайте уважно.
Презентація «Декоративні кімнатні рослини»
1)Монстера
2)Дифінбафія
3)Папороть
4)кактус
Вихователь: Дітки ви трошки стомились, потрібно відпочити.
(лунає музика залітає метелик)
Метелик : Діти квіти всі вставайте. В гру з метеликом пограйте.
- ( лунає музика діти розбігаються по залу, музика зупиняється діти стають у коло, дитина яку впіймав метелик та з ним танцює.
Вихователь: Метелику а що це в тебе в руках?
Метелик:Подивіться діточки, що я вам приніс, ви знаєте що це?(лимон).
- Так правильно,але він незвичайний. Я виростив його вдома на лимоному деревці. Я дуже гарно за ним доглядав, поливав,підживлював, він стояв у мене на сонячному підвіконнику, і ось він зацвів і дав свої плоди.
- А хто знає чим корисні плоди лимонного деревця?(від простуди, для зміцнення імунітету, смачний чай)
Метелик: даю вам лимон, щоб ви в груповій кімнаті, попили чаю з нього
- Допобачення дітки!( метелик йде)
Вихователь: діти підійдіть до мене і ми приготуємо з вами чай з лимона, поріжемо лимон, помістимо його в чайник з гарячою водою, нехай він настоїться, і поп’ємо його в груповій кімнаті.
Вихователь: Про цілющі властивості рослин, а саме квітів письменники писали в оповіданнях, красу квітів передали художники в своїх картинах, артисти оспівували в піснях
-А сьогодні ми пригадаємо твори В.Сухомлинського про квіткові рослини.
- Які ви знаєте оповідання про квіти?( Квітка сонця, Сергійкова квітка, Чорнобривці в саду, Пурпурова квітка)
Вихователь: - Діти, квіти прикрашають наше життя. То хай їх на землі буде більше. І хай серед них будуть обов’язково квіти, які виростили ви! Адже це дуже гарно, коли на тебе дивляться квіти, які ти сам посадив. Дивляться і ніби з вдячністю промовляють: «Дякуємо тобі, друже!»
- На цьому наше заняття закінчене.
( Діти під музику виходять з зали)