РОЗГОРТАННЯ НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОЇ ВІЙНИ В 1648-1649 рр.
Мета: ознайомити учнів з подіями Визвольної війни 1648-1649 рр.;
сприяти розвитку історичного мислення;
виховувати в учнів почуття національної гідності.
Основні поняття: селянська війна, залога, соціальна боротьба, поспільство, покозачення, автономія, державна самостійність.
Дати:
• 1648р.— Пилявецька битва, облога Львова, облога Замостя;
• 1649р.—облога Збаража, Зборівська битва, Зборівський договір.
Історичні діячі: М. Кривоніс, М. Гладкий, І. Гиря, І. Ганжа, Іслам-Гірей, Ян Казимир.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: навчальний підручник, карта Національно-визвольної війни під проводом Б.Хмельницького.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань і умінь учнів
1. Назвіть причини Національно-визвольної війни.
2. Назвіть рушійні сили Національно - визвольної війни.
3. Назвіть основні етапи Національно - визвольної війни.
4. Чому, на вашу думку, Б. Хмельницький зумів підняти народ на Національно-визвольну війну?
5. Назвіть перші битви та їх наслідки.
Учитель. Таким чином, переможні Жовтоводська і Корсунська битви мали своїм наслідком не лише розгром польських військ, підняття бойового духу Війська Запорізького і впевненість у можливість перемоги, але й сприяє розгортанню визвольного руху по всій Україні.
II. Повідомлення теми, мети та очікуваних результатів
План
1. Битва під Пилявцями.
2. Визвольний похід українського війська в Галичину.
3. Програма розбудови української козацької держави.
4. Відновлення воєнних дій у 1649р.
5. Збаразько-Зборівська кампанія.
6. Укладення Зборівського договору.
III. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу
Учитель. Влітку 1648 року національно-визвольна боротьба в Україні переросла в селянську війну, тобто до прагнення звільнитися від панування іноземців приєдналась боротьба за соціальне звільнення. Не розрізняючи ні національної приналежності, ні віросповідання, селяни убивали своїх панів, громили їхні маєтки, захоплювали майно, орні землі і сільськогосподарські угіддя, що належали магнатам і шахті.
На початку війни Б.Хмельницький і козацька старшина прагнули лише відновлення козацьких привілеїв, і тому почались переговори з поляками. Поляки на поступки не йшли, а збирали нові сили. Б. Хмельницький розсилав універсали, закликаючи до всенародної боротьби, узявся за організацію всенародного війська. На осінь 1648 року він уже мав 70-80 тисяч військ регулярної, добре озброєної армії. Розгляньмо битви, що сталися в 1648-1649 роках. Це битви під Пилявцями, під Збаражем, облога Львова і Замостя. Пропоную вам вибрати питання, які вам цікаві, й об’єднатися в три групи.
Завдання групам
Група 1. Пилявецька битва
1. Коли і як розпочалась?
2. Показати на карті розташування військ противників і хід битви.
3. Якими були наслідки цієї битви?
Група 2. Галицький рейд (облога Львова і Замостя)
1. Назвіть період галицького рейду.
2. Чому Б. Хмельницький повів війська на Західну Україну?
3. Якими були наслідки галицького рейду для подальшого розгортання Національно-визвольної війни?
Група 3. Облога Збаража
1. Розгортання військових дій під Збаражем.
2. Чому облога Збаража була важливим етапом літньої воєнної кампанії 1649 р.?
3. Якими були наслідки облоги для польських і українських військ.
(Учні дають відповіді на поставлені запитання.)
Учитель. Отже, чим завершився другий етап Національно-визвольної війни? — Зборівським миром, документи якого ми з вами зараз розглянемо й охарактеризуємо.
Запитання до класу:
• Коли й де були підписані основні положення Зборівського миру?
• Назвіть основні положення цього документа.
• Яка ваша оцінка цього договору?
(Відповідь учнів.)
Учитель. Під час воєнної кампанії 1648-1649 рр. Б.Хмельницький поставив питання про створення Української держави. Своє рішення він виголосив під час перебування в Києві. Була створена програма її побудови, основними положеннями якої були:
• досягнення національного звільнення українського народу збройним шляхом;
• розрив з Річчю Посполитою і проголошення державної незалежності України;
• створення української держави на етнічних територіях українського народу, а також з урахуванням історичних кордонів давньоруської держави на заході.
Учитель. Згадаємо матеріал, вивчений на сьогоднішньому уроці, використовуючи метод «Мозкового штурму».
1. Назва містечка, де у вересні 1648 р. відбулася битва.
2. Назвіть командуючих польською армією в битві під Пилявцями.
3. Коли відбувся Галицький похід?
4. Де загинув М. Кривоніс?
5. Де було виголошено програму створення Української держави?
6. Назвіть умови Зборівського миру.
IV. Підсумок уроку
Зборівський договір був підписаний Б.Хмельницьким під тиском обставин — через зраду союзника козаків кримського хана. Цей договір не міг задовольнити ні українську, ні польську сторони. Водночас міжнародно-правове визнання автономії козацької України надавало Б. Хмельницькому можливість розпочати створення Української держави.
V. Домашнє завдання
Опрацювати § 11 за підручником В. Власова та § 18 за підручником Г. Швидько, продовжити хронологічну таблицю подій 1648-1649 рр.