Конспект
заняття з математики
для старшої групи
«Білосніжка і сім гномів».
Підготовила вихователь:
Солтановська Н.О.
Тема: Білосніжка і сім гномів.
Мета: продовжувати знайомити дітей із цифрою і числом 7, вміти визначати склад числа 7; учити рахувати к-ною і пор-ою лічбою в межах 7; удосконалювати графічні навички; продовжувати вчити орієнтуватися у просторі; розвивати увагу, пам'ять, зацікавленість у набутті нових знань; виховувати емоційну чуйність, бажання допомагати, розуміти поставленні завдання.
Матеріал: ілюстрації до казки братів Грімм «Білосніжка та сім гномів», лічильний матеріал, картки із зображенням цифри 7, прості олівці, архівні палички.
Хід заняття.
• В казку запрошує вас, дітвора,
o Цифру нову нам дізнатись пора.
o Здавна в казках ця цифра живе,
o Щиро запрошує вас і мене.
• Щоб потрапити до казки, відгадайте загадку, будь-ласка!
• Загадка
• Їх в родині рівно сім,
• І вони відомі всім,
• Йдуть воеи завжди по черзі,
• За останнім – зразу перший.
• Віком рівні всі брати.
• Спробуй їх назвати , ти ! (дні тижня)
• Назвіть дні тижня.
• Вірш про дні тижня.
o Днів у тижні рівно сім,
o Назви знаємо усі.
o Понеділок – перший день,
o А за ним вівторок йде,
o Далі середа, четвер –
o Твердо знають всі тепер.
o Після п’ятниці – субота,
o Де кінчається робота.
o Ну, а сьомий день який?
o Та, звичайно ж, вихідний.
• Д/г «Що та коли?»
• Чим ми займаємось з самого ранку в дитсадочку? (робили ранкову гімнастику, снідали, готувалися до заняття).
• А що будемо робити далі? (навчатися, йти на прогулянку, обідати, вкладатися на денний сон).
• А коли повернемося додому, що робитимемо? (будемо гратися, дивитися телевізор, купатися, спати).
• Молодці! Отже ви дотримуєтеся режиму дня. Це дуже важливо, бо це запорука здоров’я!
• Але я знаю маленьких гномиків, які постійно порушують режим дня і від цього мають проблеми із здоров’ям! Погляньте на них!
o (Ілюстрація семи гномів.)
• Розповімо гномам, чому так важливо дотримуватися режиму дня. Пояснимо, що порушувати режим – це погано і до чого це може призвести!
• Продовження знайомлення дітей з цифрою 7.
• Порахуємо гномів. (к-на лічба).
• Скільки гномиків ви нарахували? Число7 позначається цифрою 7.
• Знайдіть цифру 7 з поміж ваших карток. Обведіть її пальчиком, напишіть у повітрі.
• Викладання з рахівних паличок цифри 7.
• Д/г «Будь уважним!»
o (Викладаю певну к-сть гномів, а діти показують відповідну цифру)
• Робота з геометричними фігурами.
• А де живуть гноми?
• Подивіться, який красивий їх будинок!
• З яких геометричних фігур він складається?
• Склад числа 7.
• Гноми дуже часто порушували режим дня. Коли наставав час ранкової гімнастики, то зробив її лише один гном, а 6 – лежали в ліжках.
• Покладіть перед собою один синій і 6 червоних кружечків. Скільки їх всього? Отже, число 7 складається з двох менших чисел – 1 і 6.
• Коли настав час обіду, лише 2 гноми прийшли до їдальні, а 5 забарилися на прогулянці. Викладіть перед собою 2 синіх і 5 червоних кружечки. Скільки їх разом? Отже, число 7 складається з двох менших чисел 2 і 5.
• На денний сон вклалися тільки троє гномів, а 4 бавилися. Викладіть 3 синіх і 4 червоних кружечки. Скільки їх разом? Отже, число 7 складається з двох менших чисел – 3 і 4.
• З яких двох менших чисел складається число 7?
(Діти повторюють склад числа 7: 1 і 6; 2 і 5; 3 і 4)
• Фізкультхвилинка.
o На пальчики встанемо –
o До хмарин дістанемо
o 1 і 2, 1 і 2
o До хмарин дістанемо.
o Нахиліться стільки раз,
o Скільки гномиків у нас
o 1,2,3,4,5,6,7 –
o Добре вміємо рахувать!
o Скільки покажу грибочків,
o Стільки ви зробіть стрибрчків.
o 1,2,3,4,5
o Час усім відпочивать!
• Д/г «Гномики - сусіди»
o (Роздаю дітям цифри від 1 до 7, для кожної дитини по одній цифрі. На підлозі три спортивних круги, називаю головного гнома. Він стає у спортивний круг посередині, а гноми-сусіди мають швиденько зайняти своє місце поруч з ним).
• Д/г «Квітка - семи квітка»
• Хто до гномів прийшов у гості?
• Що з нею трапилось?
o Прийшли гноми, побачили сплячу Білосніжку. Будили її, а вона не прокидалася. Поклали її гноми в ліжко, принесли квітку, та не звичайну, а чарівну – квітку семи квітку. Та ось біда, поки несли, пелюстки облетіли, а без них вона немає чарівної сили.
• Намалюємо відсутні пелюстки, щоб на кожній квіточці було по 7 пелюсток. (Самостійне виконання роботи)
• Подивіться, стало диво. Зявився принц і поцілував Білосніжку. Вона прокинулася і усі зраділи. Гноми вказали їм коротку дорогу з лісу до замку. Але принц не зміг її запам’ятати.
• Давайте йому допоможемо. Намалюємо для них дорогу.
• Графічний диктант.
• 2 клітинки вправо, 1 вгору, 1 вправо, 1 вниз, 2 вправо, 2 вгору, 1 вліво,1 вгору, 3 вправо, 1 вниз, 1 вліво, 2 вниз,2 вправо, 1 вгору, 1 вправо, 1 вниз, 2 вправо.
• Вибралися принц з Білосніжкою з лісу і зажили довго і щасливо.
• Яке число зустрічалося в нашій казці?
• Число 7 часто зустрічається в житті багато прислів’їв, приказок, де є число7:
- Семеро одного не ждуть.
- У семи няньок дитя без ока.
- Сім разів відміряй – один раз відріж.
- Сім бід – одна відповідь.
- У кожній казці є 7 героїв.
- Які казки ви знаєте, де зустрічається число 7? («Коза і семеро козенят», «Рукавичка», «Ріпка», «Білосніжка та сім гномів»)
- 7 нот.
- 7 кольорів веселки.
- Молодці, як добре та дружно працювали, гномів-пустунів до режиму привчали. Я впевнена, що тепер наші герої також про своє здоров’я будуть дбати, за режимом слідкувати!