Тема. Читання й записування п’ятицифрових чисел у межах 20 000. Письмове додавання трицифрових чисел. Задачі на знаходження невідомого за двома різницями
Мета: формувати в учнів уміння читати й записувати числа у межах 20 000; закріпити вміння письмового додавання трицифрових чисел; вчити розв’язувати задачі на знаходження третього доданка; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до предмета.
Обладнання: нумераційна таблиця, індивідуальні картки, картки для опитування, комп’ютер.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Усні обчислення
- назвіть «сусідів» чисел: 1999; 13 900; 2660.
- записати числа:7835, 5821, 6060, 4820, 9999, 3300.
- Підкреслити в кожному числі цифру, яка означає, скільки сотень (десятків, одиниць, тисяч) у ньому. Одиниць яких розрядів у цих числах немає?
- назвати найбільше і найменше чотирицифрові числа.
2. Математичний диктант.
- Запишіть тільки відповіді (слайд 1):
сума чисел 127 і 233; різниця чисел 1000 і 250; у скільки разів 87 кг більше за 29 кг; знайдіть половину 900.
- Виконати обчислення (слайд 2).
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ (слайд 3)
- Сьогодні на уроці ми навчимося з вами читати і записувати п’ятицифрові числа в межах 20 000, повторимо додавання трицифрових чисел, а також будемо розв’язувати задачі на знаходження невідомого за двома різницями.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота за вправою № 206.
2. Пояснення матеріалу.
— Кожне багатоцифрове число утворюється двома способами: від попереднього віднімаємо одиницю, або до числа, що є, додаємо одиницю. Наприклад, 10 000 + 1 = 10 001. Число 10 001 є наступним для числа 10 000. Порахуйте від 10 003 до 10 010.
3. Первинне закріплення. Вправа № 207 (усно, слайд 4).
4. Розкласти числа на суму доданків (№ 208).
5. Записати числа цифрами (№ 209, слайд 5).
6. Фізкультхвилинка
VI. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ УМІНЬ УЧНІВ
1. Письмове додавання трицифрових чисел (№ 210)
Завдання № 1 — коментоване розв’язання (слайд 6).
1. Які обчислення виконано неправильно? Поясни, чому виникли помилки, та обчисли правильно.
Завдання № 2 — самостійно.
2. Розв’язання задачі № 211 за кресленням (на дошці).
Розв’язання задачі проводиться за рівнями: учні з високим рівнем знань — складанням виразу, решта — по діях.
3. Складання й розв’язання задачі № 212 за коротким записом по рівнях (високий рівень — виразом, достатній рівень — по діях, решта — під керівництвом учителя)
Короткий запис.
Всього – 155 кг
І - 52 кг 1
II - на 4 кг менше
III - ?
4. Розв’язання нерівностей № 213.
5. Задача з логічним навантаженням № 214.
68 - 4 = 64;
64 : 2 = 32 — в одному класі;
32 + 4 = 36 — в другому класі.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
№ 215, 216.
VІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Мікрофон».
- Мені запам’яталося сьогодні на уроці …
- П’ятицифрове число можна утворити …
- Найбільш цікавим було…
Тема. Читання й записування чисел у межах 20 000. Утворення числа 20 000. Лічба десятками тисяч до 100 000 тисяч. Письмове віднімання трицифрових чисел. Обчислення периметра трикутника.
Мета: формувати в учнів уміння читати і записувати п’ятицифрові числа в межах 20 000; ознайомити учнів з утворенням числа 20 000 та іншими розрядними п’ятицифровими числами; вправляти учнів у розв’язанні задачі на 2 і 3 і 4 дії, які містять збільшення чи зменшення числа на кілька одиниць; закріпити вміння учнів виконувати письмове віднімання трицифрових чисел; вчити обчислювати периметр трикутника.
Обладнання: нумераційна таблиця, картки для опитування, комп’ютер.
Тип уроку: урок удосконалення знань і вмінь.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. УСНИЙ РАХУНОК
- Полічи тисячами від 1000 до 10 000 і навпаки (слайд 1).
(Слайд 2)
90:10•7 25•4-1
8000:2 2000-1
1. Математичний диктант:
- записати цифрами числа: 14265, 12384, 17899, 11294;
- записати найменше число з пари чисел: 35 000 і 30500, 8 050 і 80 040; 20 003 і 20 001;
- записати «сусідів» числа 15 000.
2. Тестова робота.
У кожного учня — картка з тестом; кожне завдання оцінюється 2 балами (загалом — 12 балів).
Тест «Нумерація багатоцифрових чисел»
1. Чотирнадцять тисяч чотирнадцять цифрами записується так:
а) 14 014;
б) 140 014;
в) 1 404.
2. Яка з нерівностей є правильною?
а) 34 850 < 34 850;
б) 90 099 > 99 009;
в) 20 200 < 22 000.
3. Яке число записано такими словами: три десятки тисяч триста три?
а) 30 033;
б) 30 300;
в) 30 303;
4. «Сусідами» числа 1 899 є:
а) 1 898 і 1 900;
б) 1 888 і 1 900;
в) 1 999 і 2 000.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо читати і записувати п’ятицифрові числа в межах 20 000; ознайомимось з утворенням числа 20 000; будемо розв’язувати задачі на 2 і 3 і 4 дії, які містять збільшення чи зменшення числа на кілька одиниць; повторимо, як ви вмієте виконувати письмове віднімання трицифрових чисел, а також згадаємо обчислення периметра трикутника.
VІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПАРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ
1. Вправа № 217 (усно, слайд 3) Прочитайте числа та назвіть скільки в кожному числі : десятків сотень тисяч.
2. Вправа № 217 (письмово).
VІІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ УМІНЬ УЧНІВ
1. Фронтальне виконання вправи № 220 (завдання № 1 (слайд 4) — коментоване розв’язання, завдання № 2 — самостійно)
2. Складання й розв’язання задачі № 221 за малюнком (слайд 5).
Робота за підручником.
3. Виконання задачі № 222.
4. Геометричний матеріал. Завдання № 223 на розвиток уваги.
Запишіть які сторони трикутника АВС перетинає відрізок КМ. Виміряйте сторони трикутника АВС і знайдіть його периметр. А для того, щоб знайти периметр давайте згадаємо, що таке периметр (Це сума всіх сторін).
Які за кутами трикутники зображені? Накресліть на дошці прямокутний трикутник, тупокутний трикутник.
VІІІ. ПІДСУМОК УКОРУ
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Який вид роботи був складним?
- Які у вас будуть побажання на наступний урок?
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
№ 224, № 225.
Тема. Читання й записування п’ятицифрових чисел. Розкладання чисел на розрядні доданки. Письмове додавання і віднімання трьох компонентів.
Мета: формувати розуміння учнями поняття п’ятицифрове число; повторити письмове додавання у випадку трьох компонентів; вправляти учнів у порівнянні п’ятицифрових чисел; вчити застосовувати усні прийоми виконання дій над круглими п’ятицифровими числами; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення; виховувати уважність.
Обладнання: нумераційна таблиця, індивідуальні картки, картки для опитування, комп’ютер.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ТА ВІДТВОРЕННЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
1. Усна лічба.
Поєднати хмаринки з однаковими відповідями (слайд 1).
2. Математичний диктант.
- Записати числа цифрами: сімнадцять тисяч чотириста вісімдесят, дев’яносто тисяч дев’ятсот, шістдесят тисяч шістсот шість, вісімсот тисяч двісті,сімсот дванадцять, тисяча сто один.
- Запишіть найбільше чотирицифрове число цифрами 0; 4; 7; 5 не повторюючи чисел.
3. Індивідуальна робота за картками (двом учням).
Картка 1
1. Записати «сусідів» числа 5981.
2. Обчислити:
295-125, 900 - 583, 463 + 158, 1000 — 404.
Картка 2
1. Порівняти числа:
40 408 і 44 080, 10 800 і 18 000.
2.Знайти 1/2 від 1 м.
4. Розкласти на розрядні доданки: 38 642, 50 425, 72 802, 93 026, 11 794.
Оцінювання учнів
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ (слайд 2)
V.УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ
1. Виконання завдань № 226 (слайд 3).
2. Виконати завдання №227 (записати числа).
3. Виконати завдання № 228 (розкласти числа на розрядні доданки).
4. Розв’язання завдань № 229 (усно).
Фізкультхвилинка (відео).
5. Коментоване розв’язання прикладів № 230.
4. Робота над задачами:
• № 231 (після аналізу задачі запропонувати записати розв’язання задачі самостійно).
• № 232 (самостійне розв’язання учнями з високим рівнем навчальних досягнень, з рештою учнів - колективно).
5. Геометричний матеріал.
• Індивідуальна робота за картками.
Розфарбувати рівносторонній трикутник червоним олівцем, рівнобедрений — синім, а різносторонній — зеленим олівцем. Яка фігура зайва? Чому?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
№ 234, 325
VІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
Метод «Мікрофон».
Учні висловлюють, що нового вони дізналися на уроці, що було для них найбільш цікавим.
.