Користувацький вхід

Заняття з ознайомлення з навколишнім та навчанням грамоти. Старша група. Тема: Із минулого в сучасне.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Заняття з ознайомлення з навколишнім та навчанням грамоти. Старша група.
Тема: Із минулого в сучасне.
Програмовий зміст: Дати дітям поняття про виникнення писемності. Вправляти у різних видах штрихування готових контурів: прямими, похилими і уривчастими короткими лініями. Продовжувати знайомити дітей із словом і звуком. Вміти складати речення з двох і трьох слів за картиною. Активізувати словник дітей. Розвивати граматичну правильність мови, дрібні м’язи пальців та п’ясті руки. Формувати точність рухів. Виховувати інтерес до минулого, увагу, активність на занятті.
Словник: Письмо, пергамент, папірус, стіни печер, зошит , штриховка, похилі уривчасті короткі лінії.
Матеріал: Камінь, дощечка, пергамент, папірус, пір’я, паличка, перо, зошит, ручка, олівець, фломастер, картинка з зображенням мамонтового письма, зразки штриховки.
Хід заняття:
На столі лежать предмети (камінь, дощечка, пергамент, папірус, пір’я, паличка, перо, зошит, ручка, олівець, фломастер. Діти стоять навколо цих предметів.
Вихователь. – Діти, давайте розглянемо ці предмети і розкажемо, як використовуються ці предмети людьми? Для чого вони потрібні? Камінь – будують будинки, викладають клумби, можна щось забити, розбити.
Дощечка – виготовляється меблі, дерев’яний посуд, саморобки. Пергамент – перемальовують малюнки, в кулінарії, саморобки. Папірус – кора бамбука, для письма.
Пір’я – роблять подушки, пір’я захищають птахів від холоду, роблять гніздечка, замазують паляниці, сковорідки.
Паличка - для шашликів, рахують, викладають візерунки, указка, для диригента.
Перо – для письма.
Олівець – малюють, пишуть.
Ручка – пишуть, малюють.
Вихователь. – Діти, а чи хочете ви дізнатися, що спільного між цими предметами. Всі ці предмети використовували для письма.
- А зараз я вам розповім, як раніше люди використовували ці предмети для письма. (Діти сідають за столи)
Вихователь. – Дуже давно, ще за часів кам’яного віку з’явилася первинна писемність – мамонтове письмо, письмо у вигляді малюнків, які розповідали про життя людини. Люди почали вишкрябувати гострими предметами ці малюнки на стінах печер, корі дерев, каміннях, кістках, на дощечках. Пізніше почали наносити малюнки і писати пір’ями з птахів на пергаменті і папірусі..
- Отже, всі ці предмети, які ми з вами розглянули використовували для виникнення писемності.
Вихователь. – А зараз, в наш час, чим пишуть люди? (ручка, олівець, фломастер, маркер). А на чому пишуть? (зошит, блокнот, альбом, щоденник).
Вихователь. – А хто знає загадки про шкільне приладдя?
Водить букви і слова
Отака цікава штучка
У руці виблискує здаля
Нова, гарненька…..(ручка).

То в клітинку, то в лінійку,
Напиши на них замітку.
А як схочеш – намалюй.
Хто ж, я, друг мій поміркуй. (зошит)

Довгі палички кругленькі
Сині, жовті, червоненькі
На папері походили
Кольори свої лишили,
Звуться палички оці
Кольорові… (олівці).
Вихователь. – Так, діти, правильно ви відгадали. А , якщо я промовляю: ручка, олівець, зошит – це що? (слова).
Слова мають значення і звучать по різному. Назвіть слова, які знаходяться в нашій групі.
- А з чого складаються слова? (із звуків).
Д/г «Добери слово із заданим звуком»
- А що складається із слів? (речення).
- Давайте складемо речення за цією картиною.
Діти, сьогодні ми складали речення про ліс. А зараз в кожного із вас в зошиті намальований гарний букет, його треба заштрихувати різними видами штриховки. Давайте згадаємо, які види штриховки ви знаєте? (Показ зразків – прямі, похилі, уривчасті короткі лінії).
- А для того щоб ваші пальчики були більш слухняні, зробимо пальчикову гімнастику.
На галявині квітки
Розкривають пелюстки.
Ось так, ось так,
Розкривають пелюстки.
Вітерець гуляє, Квіточки хитає,
Ось так, ось так
Квіточки хитає.
А у вечері квітки
Закривають пелюстки.
Ось так, ось так
Закривають пелюстки.
Тихо засинають,
Голівками гойдають
Ось так, ось так,
Голівками гойдають.
Вихователь. – Олівець треба тримати трьома пальцями (великим, середнім і вказівним). Кінець олівця повинен бути спрямований до правого плеча (показ вихователя). Взяли всі олівці і приступили до роботи.
Вихователь. – Ой, діти, які гарний вийшов у вас букет і це ми з вами зробили перший крок до письма. Ми і надалі будемо з вами вчитися писати.
А в народі кажуть: «Письму вчитися – завжди знадобиться».

Автор: 

Комар Ніна Василівна,
вихователь ДНЗ №5 "Золота рибка"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі