( Інтегроване заняття в старшій групі з елементами навчання грамоти.)
Мета: вчити дітей розпізнавати назву казок по її героях, продовжувати вчити виділяти перший та останній звук у словах, виконувати звуковий аналіз слів, розрізняти тверді та м’які приголосні; формувати вміння складати речення; вправляти у читанні складів, в умінні складати слова з заданих звуків. Тренувати в умінні римувати слова. Розвивати фонематичний слух, логічне мислення, дрібну моторику пальців рук, інтерес до занять з грамоти, виховувати самостійність,творчу уяву, акторську майстерність.
Матеріал: обруч, палички для лічби, фішки для звукового аналізу, предметні картинки, зображення предметів(для штрихування), ілюстрації до казок, атрибути до драматизації казки « Ріпка».
Хід заняття
Сьогодні ми казку сюди запросили
Щоб бачити казку і слухати гуртом
А казка в дорозі десь заблукала
Давайте її пошукаємо разом.
Вихователь: Сьогодні в ваші улюблені казки потрапила Плутаниця і все переплутала. Якщо ми не виправим це то всі казки сплутаються в великий клубок і ми не зможемо їх читати.
Я вас всіх прошу у казку,
Вирушаємо, будь ласка,
В казочку щоб нам ввійти
Крізь дзеркало треба пройти.
Вправа «Дзеркало».
Вихователь тримає обруч, а діти проходять крізь нього виконуючи завдання.
Першими крізь дзеркало проходять ті діти, імена яких починаються зі звука «В», потім по черзі: Л,С,П,А,Я.
Вихователь: Ось ми потрапили з вами у казку. Плутаниця переплутала всі казки, а ми спробуємо розплутати їх.
Вправа «Назви зайве слово».
Вихователь називає героїв казок, а діти повинні визначити зайвого героя.
«Колосок» - півник, котик, мишка.
«Коза – дереза» - зайчик, вовк, коза, мишка, дід.
«Ріпка» - дід,баба,внучка,кішка,їжачок,песик,мишка.
«Вовк та козенята» - вовк,коза,лисиця,козенята.
«Солом'яний бичок» - дід ,баба, бичок, лисичка, зайчик, кішка, ведмідь, вовк.
Вихователь: молодці, рушаймо далі.
Діти з вихователем пересуваються по групі.
- Погляньте тут болото. Як нам його перейти? Якщо болото казкове, то і місточок через нього теж буде казковим. Ми місточок зробимо зі слів.
Вправа «Місточок зі слів.»
Вправляти у визначенні першого та останнього звука в словах.
Вихователь називає перше слово,а наступна дитина має дібрати слово на останній звук слова. За кожне правильне підібране слово діти отримують паличку для лічби, а потім складають місточок.
Вихователь: ось ми потрапили в Казкову крамницю. Для того щоб купити якусь річ треба поділити назву цієї речі на склади.
Вправа «Казкова крамниця.»
Діти беруть по черзі речі називаючи її та визначають кількість складів.
Вихователь: а тепер ми прийшли в гості до Діда та Баби. Як ви вважаєте х якої вони казки?(вихователь показує ілюстрацію) Ми знайдемо їх казку після того як зробимо звуковій аналіз слів: Дід та Баба.
Вихователь: а тепер необхідно скласти речення зі словом Дід та словом Баба.
Фізкультхвилинка.
Діти ми з вами потрапили на квіткову поляну.
Ось червоні квіточки розпускають пелюстки
Вітерець квітками грає і пелюсточки гойдає
Ось червоні квіточки затуляють пелюстки
Всі голівкою хитають і тихо тихо засинають.
Вихователь: Діти ця літера мешкає в замку, в якому схована казкова скринька. Щоб скриньку казкову нам взяти, треба склади прочитати.
Вихователь пропонує склади з раніше вивченою літерою.
ТО ТА ТИ ТІ ; або МА МО МИ МІ; або НА НИ НО НІ.
Вихователь: тепер ми можемо відкрити казкову скриню.
(діти відкривають скриню та знаходять атрибути до казки «Ріпка»)
Гра – драматизація казки «Ріпка.»
Підсумок заняття:
Скажіть,чи сподобалась вам казкова подорож?
Яке завдання вам сподобалося найбільше?
Які казки ми сьогодні згадали?
Хто з героїв казок вам подобається? Чому ?