Користувацький вхід

Атомне ядро

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Урок №57
Тема уроку: Атомне ядро
Мета уроку: поглибити та розширити знання учнів по будову атомного ядра, новим видом взаємодії між частинками атомного ядра – ядерними силами; ввести поняття стійкості ядер
Тип уроку: комбінований урок.
Методи та прийоми навчання: словесний (бесіда), практичний (розв’язування задач).
КМЗ уроку: мультимедійна система, комп’ютерні презентації теми «Склад ядра атома», таблиця Мендєлєєва, збірник різнорівневих завдань з фізики.

Хід уроку
І.Організаційний момент (перевірка наявності учнів на уроці, чергових, підготовки учнів до уроку)
ІІ. Активізація опорних знань та умінь
В формі фронтального опитування викладач повторює з учнями основні етапи відкриття будови атома

2.1 Питання до учнів:
• Назвіть найменшу частинку речовини (відповідають учні)
• Що собою являє модель атома по Томсону?
• В чому полягає суть дослідів Е.Резерфорда і які висновки з них?
• Модель атома по Резерфорду.
• Які труднощі виникли під час пояснення будови атомів за допомогою моделі Е. Резерфорда?
• Яке значення має вивчення будови атома та атомного ядра для вашої професії?
2.2. Відеоекскурсія з історії фізики атома (коментують учні) - презентація
•1919 рік – дослідження Е.Резерфорда.
• Відкриття німецьких фізиків Боте і Г. Беккера
• Дослідження французьких фізиків Ірен та Фредеріка Жоліо-Кюрі
III. Мотивація навчання: постійно перед вченими поставало питання: «З чого складається ядро атома ?». До1932 року було відомо дві заряджених частинки: протон, електрон і ϒ-кванти.
А на вашу думку: «З яких частинок складається ядро?»
Оголошується тема та мета уроку
VI. Вивчення нового матеріалу
За допомогою презентації викладач пояснює нову тему
План викладання нового матеріалу:
4.1. 1932 рік - відкриття нейтрона.
4.2. Гіпотеза Гейзенберга (німецький фізик) та Іваненко (російський фізик )
4.3. Поняття про нуклон (пара частинок: протон-нейтрон)
4.4. Масове число А; (А=Z +N)
4.5. Позначення атомних ядер за допомогою символів
4.6. Ізотопи (ізотопи Гідрогену)
4.7.Ядерні сили
►► Опорний конспект

Ядерні сили – це сили, що діють між нуклонами ядра та забезпечують існування стійких ядер

Властивості ядерних сил

Короткодіючі сили – проявляються на малих (порівняно з розмірами самих нуклонів) відстанях між нуклонами. Ядерні сили діють на відстанях близько
10-15 м

Мають властивість зарядової незалежності. Ядерні сили діють між двома протонами, двома нейтронами, протоном та нейтроном. Ядерні сили неелектричної природи

Мають властивість насичування Кожний нуклон взаємодіє з певною кількістю найближчих до нього нуклонів, а не з усіма нуклонами ядра

Ядерні сили не є центральними, на відміну від кулонівських сил

Ядерні сили мають обмінний характер. Це проявляється в тому, що сили, які діють між двома ядерними частинками, розглядаються як результат обміну між ними та елементарною частинкою

V.1. Закріплення нових знань та вмінь
• Яка будова атомного ядра?
• Що розуміють під масовим числом?
• Як можна знайти число протонів та нейтронів в ядрі атома?
• Які сили називають ядерними?
V.2. Самостійна робота (збірник різнорівневих завдань з фізики: 17П1, 17П2, 17П3)
VI. Підсумок уроку
• Що вивчено на уроці?
• Оголошення оцінок з коментарем
VII. Домашнє завдання: §85 ,задача: визначити будову атома Аргона ( 1840 Аr)

Автор: 

Вербицька Світлана Іванівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі