Розділ 3. Земля – планета Сонячної системи.
Тема 1. Земля як планета
Урок 31. Гіпотези та сучасні уявлення про виникнення Землі
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із гіпотезами вчених минулих століть про виникнення нашої планети, розглянути сучасні погляди з даного питання, показати відмінності між їхніми теоріями;
розвивальна: формувати науковий світогляд, творче мислення, продовжити удосконалювати навички роботи з підручником, додатковою літературою, розширювати вміння створення доповіді та проведення дискусії;
виховна: виховувати пізнавальний інтерес до вивчення історії походження Землі, гордість за наукові досягнення в цій галузі.
Тип уроку: вивчення і засвоєння нових знань
Обладнання: атлас, підручник, зошит, енциклопедія, довідники, презентація уроку.
Ж.Бюффона, І. Канта, Д. Джинса, О. Шмідта., вік планети Земля, оболонки Землі.
Хід уроку
1.Організаційний момент
Прийом «Подаруй посмішку»
Вчитель: Запорукою ефективної творчої роботи є наявність доброго настрою та підтримка друзів. Тому давайте зараз ми подаруємо свої посмішки один одному і міцно потиснемо руки, так щоб відчути ту підтримку, яку хотіли ви передати своїм друзям.
2.Мотивація навчальної діяльності.
Звідки походить Земля, інші планети, Сонце, зірки? Цим питанням давно цікавиться людство. Проте з певністю відповісти на нього поки не можна. Є різні погляди та думки щодо цього. Можливо на це питання люди дістануть відповідь тоді, коли хтось відвідає інші планети, вивчить їх будову.
Наука прагне «зазирнути» в далеке минуле планет і зірок і дізнатися як вони утворилися та розвивалися. Сьогодні на уроці ми пройдемо шлях разом із вченими, які займалися питаннями виникнення нашої планети Земля.
3. Актуалізація опорних знань та вмінь.
Прийом «Бліцопитування».
- Як називають в Україні нашу Галактику? (Чумацький Шлях)
- Яку форму має наша Галактика? (Спіраль)
- Сонячна система складається із….? (Планет, комет, астероїдів, метеоритів….)
- Скільки планет існує в Сонячній системі? (8)
- На які групи діляться планети Сонячної системи ? (Планети Земної групи та планети гіганти)
- Назвіть планети Земної групи. (Меркурій, Венера, Земля, Марс).
- Назвіть планети гіганти. (Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун).
- Що таке зоря? (Велетенське, розпечене самосвітне небесне тіло кулеподібної форми)
- Які бувають зорі за розміром? (Гіганти, карлики)
- Які існують зорі за кольором ? (Блакитні, білі, жовті, червоні)
- Жовтий карлик – так називають зірку ? (Сонце)
- На скільки сузір’їв поділено небо? (88)
- Найближча до нас зірка це ? (Альфа Центавра)
- Найяскравіша зірка в сузір’ї Малої Ведмедиці ? (Полярна зоря)
- Назвіть автора геліоцентричної системи ? (М. Коперник)
- Перший космонавт Землі ? (Ю. Гагарін)
- Перший космонавт незалежної України? (Л.Каденюк).
3. Вивчення нового матеріалу.
1.Легенди та міфи про походження Землі.
Розповідь вчителя.
З давніх часів старі люди розказують про створення Землі нашої. Давно то було у повітрі колихалося щось таке, ніби шар, ніби м'яч. Хтось штовхнув цей шар - м`яч, він і розірвався. Полетіли куски цього шару в різні боки, так утворилися Земля, Сонце, Місяць, а також Зорі. З одного великого куска того шару з’явилася наша Земля, на якій ми на живемо.
На думку багатьох давніх народів, спочатку на місці сучасного Всесвіту,одвічно панував хаос, тобто безлад, невпорядкованість. Потім хаос змінився космосом, тобто ладом, упорядкованістю, красою. До речі, начебто далекі нині слова «космос» (упорядкованість, краса довкілля) і косметика (упорядкованість, краса обличчя) є одно корінними і народилися вони в Давній Греції. Спочатку був Хаос. Хто може точно сказати, що таке Хаос? Одні вважали його якоюсь божественною істотою, але без певної форми. Інші – і таких була більшість – стверджували, що то велика безодня, сповнена творчої сили й божественного сім’я , немовби єдина, безладна маса важка та темна, суміш землі, води, вогню і повітря. З тієї наповненої безодні, що таїла в собі всі зародки майбутнього світу, виринули два могутні божества – перше царське подружжя богів: Уран – Небо та Гея – Земля. Вони дали початок багатьом поколінням богів.
В міфах багатьох народів виникнення світу пов’язане з образом Світового Яйця. Воно могло плавати у водах Світового Океану або бути занесеним на Першопагорбі серед хвиль цього ж Океану. Так, саме в Яйці спав аж 18 тисяч років нащадок китайців Пань-гу. Потім він розплющив очі, але нічого не побачив, бо навколо був суцільний морок. І туга заповнила його серце, не знайшовши виходу із Яйця, він щосили вдарив по шкарлупі. Прогриміло так, ніби тріснула гора – і величезне Яйце розкололося. Усе легке та чисте миттю піднялося догори й утворило Небо, а все важке та брудне опустилося додолу й утворило Землю.
2.Гіпотези про походження Землі.
Розповідь вчителя.
Коли і як виникла Земля? Відповіді на ці питання вчені намагалися знайти ще задовго до наших днів.
Прийом «Словникова робота»
Гіпотеза – це вислови, міркування, передбачення, припущення або здогадки учених, що не доведені науково.
Робота з підручником ( стор.108 – 109) за варіантами:
1 варіант гіпотеза Жоржа Бюффона.
2 варіант гіпотеза Іммануїла Канта
3 варіант гіпотеза Джеймса Джинса
4 варіант гіпотеза Отто Шмідта
Прийом «Практична лабораторія»
Завдання – скласти таблицю «Виникнення Землі»
Автор гіпотези У чому полягає гіпотеза?
Жорж Бюффон
(1707-1788) Земля – це уламок Сонця
Іммануїл Кант
(1724-1804) Сонце, планети утворилися з розрідженої холодної хмари
Джеймс Джинс
(1877-1946) Якась зоря, проходячи поблизу Сонця, вирвала з нього велетенську газову хмару, а з неї утворилися планети.
Отто Шмідт
(1891-1956) Земля та інші планети утворилися з газово-пилової хмари міжзоряних речовин, захоплених Сонцем під час його руху у Всесвіті.
3.Сучасні погляди на походження Землі.
Розповідь вчителя.
Сучасні уявлення про утворення Сонця і планет з газопилоподібної туманності є загальновизнаними. Вчені одержали нові вагомі докази еволюції Всесвіту. Великої популярності у світі набула теорія про "Великий вибух" — так коротко називають сукупність процесів, що відбувалися майже двадцять мільярдів років тому, на самому початку формування Всесвіту. Гадають, що колись вся космічна матерія була зосереджена в порівняно невеликому за розмірами згустку, який являв собою дуже гарячу (мільярди градусів) надщільну речовину. Внаслідок надпотужного вибуху матерія розлетілася в різні боки космічного простору, щільність стала падати, а температура знижуватися. Ця гіпотеза була підтверджена відкриттям у 1964 р. американськими дослідниками А. Пензіасом і Р. Вільсоном теплового фонового випромінювання Всесвіту. Випромінювання названо реліктовим, бо воно є залишком тепла від тієї первісної гарячої матерії. "Розбігання" галактик, яке є наслідком Великого вибуху, продовжується і донині: такий висновок підкріплюється спостереженнями Е. Хаббла, який виявив зміщення ліній спектра галактик у бік довгохвильового червоного кінця. Визнано, що таке зміщення відображає фактичні особливості руху галактик, неперервне зростання відстаней між ними. Це означає, що галактики віддаляються від нас (й одна від одної) в усі боки й тим швидше, чим далі вони від нас. Цей процес охоплює всю спостережувану частину Всесвіту, а можливо і весь Всесвіт.
Таким чином, в міру вдосконалення методів дослідження Всесвіту і нагромадження нових даних про будову різних небесних тіл вчені все глибше проникають у таємниці їх походження. Створення єдиної теорії розвитку Землі та інших планет Сонячної системи — одна з найскладніших проблем сучасної науки.
Земля утворилася близько 4.7 млрд. років тому. Під впливом сили тяжіння нашої планети, в умовах розігріву земних надр, речовини планети розподілилися за агрегатним станом, фізичними властивостями та хімічним складом. У результаті виникли оболонки Землі : літосфера, атмосфера, гідросфера, біосфера.
Прийом «Словникова робота»
Літосфера – тверда кам’яна оболонка. Атмосфера – повітряна оболонка. Гідросфера – водна оболонка. Біосфера – оболонка в межах, якої поширене життя.
4. Первинна перевірка засвоєння та закріплення знань.
Прийом «Кросворд»
Завдання. Розгадай кросворд і прочитай зашифроване слово.
1. Водна оболонка Землі. (Гідросфера)
2. Вчений , що запропонував теорію виникнення Землі із газово-пилової хмари. (Шмідт)
3. Планета, назва, якої пов’язана з ім’ям давньоримського бога моря. (Нептун)
4. Французький вчений, який висловив думку, що Земля – це уламок Сонця. (Бюффон)
5. Німецький вчений висунув ідею утворення планет з розрідженої холодної газової хмари. (Кант)
6. Тверда кам’яна оболонка Землі. (Літосфера)
7. Єдина планета на якій існує життя. (Земля)
8. Наука, що вивчає рух, будову небесних тіл. (Астрономія)
5. Підсумок уроку
Прийом «Роблю висновок»
- Недоведені припущення або здогадки називають гіпотезами;
- Пошук відповіді про виникнення Землі почався дуже давно;
- Походження Землі пояснювали вчені Ж.Бюффон, І.Кант, Д.Джинс, О.Шмідт;
- Вік Землі на думку сучасних вчених близько 5 млрд. років;
- Сучасні погляди науковців підтверджують ідеї І.Канта про утворення Землі із розсіяних у Всесвіті газів та пилу;
- На Землі існують оболонки: літосфера, атмосфера, біосфера гідросфера.
6. Домашнє завдання.
1. Опрацювати стор. 108-110 підручника;
2. Підготувати повідомлення «Уявлення про форму Землі в давнину»
3. Зробити малюнок про форму і розміри Землі (давні уявлення та якою вона є насправді).