«Пригоди краплинки»
Інтегроване заняття з пошуково-дослідницької діяльності, розвитку мовлення та зображувальної діяльності
з дітьми старшого дошкільного віку.
Підготувала: Артемьєва О.В.
м. Кривий Ріг
2021
«Пригоди краплинки»
Програмовий зміст: розширити, поглибити, узагальнити знання дітей про воду, про її значення в житті людини; формувати елементи наукових знань про основні екологічні фактори розвитку живої та неживої природи та очевидні взаємозв’язки і залежності між ними; збагатити життєвий досвід дітей, сприяти розвитку мовлення, формувати у дітей бажання берегти та економити воду; прищеплювати найпростіші правила поведінки у довкіллі. Вчити працювати дітей в групах; розвивати технічні навички малювання різними техніками. Виховувати уміння зосереджуватися та виконувати завдання, зацікавленість пошуково-дослідницькою діяльністю.
Обладнання: таблиці «Вода в природі», «Кому потрібна вода?», дидактична гра «Кому потрібна вода?», дидактична гра «Де є вода?», дидактична гра «Вода не вода».
Дослід № 1: люстерка, серветки.
Дослід № 2-3: пластикові склянки з водою для кожної дитини.
Дослід № 4: пластикові склянки з водою, тарілочки з крейдою, гравієм, марганцем, ложечки для кожної дитини, серветки.
Дослід № 5: мисочки з водою для кожної дитини, лід, клейонки, аркуші паперу, щіточки різного розміру, трубочки, губки, серветки, склянка з водою, гуаш різнокольорова.
Попередня робота: бесіда-розповідь про воду, як рідину, розглядання ілюстрації; проведення попередніх дослідів з водою; розучування загадок, прислів’їв, читання легенд.
Хід заняття
Діти заходять до групи, вітаються з гостями.
Вихователь: Діти, сьогодні до нас завітала незвичайна гостя. Але спочатку треба відгадати загадку:
То тверда, то м’яка.
То здебільшого рідка.
То нечутна, то шумить,
Або навіть закипить.
Як нема її – біда,
Люди звуть її … (вода).
- Вода.
- Так, дійсно, це вода а скажіть мені, будь ласка, що це за речовина і з чого вона складається?
- Це рідина. Вода складається з багатьох краплинок.
- А де знаходиться вода у природі? (розглядання таблиці «Вода в природі»).
- Вода є у ставках, струмках, колодязях, болотах; в морях, океанах, озерах, річках.
- Так, вода займає дуже великі території на нашій планеті. Води стільки, скільки потрібно, щоб наша планета не замерзла. влітку сонечко нагріває воду, а взимку вода віддає своє тепло землі. без Цього на нашій планеті настали б холоди і сильні морози, тоді все живе загинуло б.
- Давайте з вами поміркуємо: кому потрібна вода? (Розглядання таблиці «Кому потрібна вода?»).
Дидактична гра «Кому потрібна вода?»
(Діти за допомогою карток заповнюють таблицю)
- Вода потрібна людині, рослинам, тваринам, комахам, птахам. Всьому живому на землі.
Здавна люди шанували воду. Які прислів’я вони склали про неї?
- Щоб води напитись – треба нахилитись.
- Вода – це сік життя.
- Хліб – батько, а вода – мати.
- Із маленького джерельця велика річка починається.
- А щоб трапилось, наприклад, з квіткою, якщо б вона не отримала краплинку води?
- Вона б зів’яла та загинула.
- Так, вода є у повітрі, яким ми дихаємо, у землі, на якій все росте. А як ви гадаєте, чи є вода у нашому організмі? Зараз ми станемо дослідниками і перевіримо це.
Дослід № 1.
- Візьміть люстерка і гарненько потріть їх сухими серветками. Піднесіть їх до рота і видихніть повітря. Що утворилося на поверхні люстерка?
- Воно запотіло. На його поверхні утворився туманчик. Проведіть пальцем по запотілому склу. Чому палець став мокрим? Звідки взялася вода? Це ми дихаємо і виділяємо воду. За добу людина втрачає багато води і її треба поповнювати. Випити або спожити з їжею.
Висновок: люстерко покрилося парою тому, що в нашому організмі є вода.
- А зараз я пропоную пограти. Гра називається «Якою буває вода?». З нами буде грати маленька краплинка (діти передають один одному «краплинку» - круглий предмет і називають слова).
- Блакитною, прозорою, чистою, дзеркальною, слизькою, пухнастою, брудною, хвилястою.
- А тепер ми з вами будемо досліджувати воду. Підійдіть до столів, приготуйтеся (діти вдягають фартушки і нарукавники).
Дослід № 2.
- Діти, зараз ми перевіримо, чи має вода запах? Візьміть склянку з водою і понюхайте водичку. Є запах чи ні?
- Ні, запаху немає. А тепер спробуйте її на смак. Має вона смак?
- Ні.
- А чи можна воді надати смаку? Зараз ми це перевіримо. Перед вами стоять три скляночки з водою з позначками (1-2-3) і є фішки. В кожній зі склянок розчинена якась рідина. Ви покуштуєте воду зі склянок, визначите фішкою: якщо вода солодка – біла фішка, якщо солона – блакитна, якщо з лимоном – жовта.
Висновок: Смак води залежить від того, що в ній розчинено.
Дослід № 3.
- Зануримо кольорову паличку в склянку з водою. Чи бачимо ми паличку?
- Так.
- Чому?
- Через те, що вода прозора.
Висновок: Вода прозора.
- На попередніх заняттях ми з вами з’ясували, що вода є розчинником. Пригадайте, які речовини розчиняються у воді? (Сіль, цукор, лимонна кислота). А чи всі речовини розчиняються у воді? Зараз ми це перевіримо.
Дослід № 4.
- Подивіться, що є у ваших тарілочках? (Марганець, крейда, гравій). Візьміть кожен ту речовину, яка знаходиться у його тарілочці, покладіть у склянку з водою і ретельно розмішайте. Уважно подивіться і скажіть, чи розчинилась у воді речовина, яку клали у склянку?
Висновок: Не всі речовини розчиняються у воді.
- Ми зробили цікаві відкриття. Давайте відпочинимо.
Фізхвилинка «Краплинки»
- Із веселої хмаринки
Полетіли вниз краплинки.
Пісеньку: «Крап-крап» - співали
І на землю швидко впали.
- Колові рухи руками – діти «малюють» хмаринку. Махи кистями рук.
- Присіли.
- Вмить з’явилося озерце
Чарівне, прозоре
- Беруться за руки, йдуть по колу.
- Раптом хтось його знайде… - Зупиняються, «вдивляються» в озеро.
- Буде задоволений! - Імітують, як вмиваються, п’ють воду.
- Ну, ось відпочили. А наша Краплинка хоче пограти у гру «Загадай та відгадай». Чим може бути вода?
Правила гри: Одна дитина загадує загадку, а інші відгадують.
Загадки:
1. Хоч водичка
та не річка
На сонечку сяє,
Швидко висихає. (Калюжа).
2. По небу летіла орлиця
Крила розпустила –
Півнеба затулила. )Хмара).
3. Білі мухи прилетіли
Землю і будинки вкрили. (Сніжинки).
4. На траві блищать краплинки,
Мов малесенькі сльозинки. (Роса).
5. Взимку лежить,
А навесні - побіжить. (Сніг).
6. Біла морква взимку росте. (Бурулька).
Дидактична гра «Де є вода?»
(Діти розподіляють картки з зображенням різних предметів на дві групи: де може бути вода, а де її немає).
- А зараз я вам хочу загадати загадку.
Що то за вода, що у воді плаває?
- Лід.
- А хто знає, як утворюється лід?
- На морозі вода замерзає і перетворюється на лід.
Дослід № 5.
- Зараз ми проведемо дослід з льодом.
- Перед вами стоїть миска з водою. Я вам роздам кубики льоду. Який він на дотик?
- Холодний, слизький, прозорий, твердий.
- Обережно покладіть кубик льоду у миску з водою. Що сталося з льодом?
- Лід не тоне у воді, а плаває на її поверхні.
- Так, це означає, що лід легший за воду.
- Діти, ми з вами сьогодні багато дізналися про воду. Настав час здивувати нашу Краплинку. Ми подаруємо їй зимові візерунки.
(Діти сідають за столи, за допомогою прийому «видування» та «роздування» фарбованої краплинки малюють зимові візерунки на аркуші прямокутного паперу).