Урок з курсу «Елементи геометрії»
Розділ «Задачі на побудову»
Тема: Круг і коло
Мета:
вчити учнів розрізняти геометричні фігури круг і коло, розпізнавати їх у предметах оточення, формувати просторові уявлення школярів;
вдосконалювати навички побудови кола за допомогою циркуля, отримані на уроках математики;
доповнити і розширити знання про центр та радіус кола, ознайомити з поняттям діаметра кола;
розвивати уяву, мислення, заохочувати до найпростіших міркувань;
виховувати самостійність та наполегливість.
Обладнання:
мультимедійний проектор;
ПК;
циркулі, лінійки, прості та кольорові олівці, паперові круги, об’ємні геометричні тіла.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Слайд 1.
Слайд 2.
Девіз уроку:
«Працювати треба дружно,
Щоб сказали у кінці:
У 4-Б класі
Учні просто молодці!»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Слайд 3.
Яка фігура зайва? Чому?
(Зайвий круг, бо решта фігур – це многокутники.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слайд 4.
Відгадування загадки:
У круга є близький знайомий –
Його впізнають всі довкола.
Показує він межі круга,
І звуть його, звичайно, ... (колом).
Слайд 5.
Які знайомі вам предмети мають форму круга, а які форму кола?
IV. Оголошення теми і мети уроку.
Слайд 6.
Тема уроку: «Круг і коло».
Слайд 7.
Завдання уроку:
1. З’ясувати відмінності між колом та кругом.
2. Вдосконалювати навички користування креслярським приладдям для побудови кола.
3. Повторити відомі та вивчити нові елементи фігур та їх властивості.
V. Опрацювання матеріалу уроку.
Слайд 8.
Який креслярський інструмент потрібний, щоб зобразити на папері круг або коло?
(Циркуль.)
Слайд 9.
Завдання № 1: Поетапна побудова кола на папері.
Слайд 10.
Визначення записати в зошити:
К о л о – це замкнена лінія, яка складається з усіх точок площини, рівновіддалених від заданої точки. Точка О – центр кола.
Запитання:
Як коло «перетворити» на круг?
(Зафарбувати середину кола.)
Слайд 11.
Визначення записати в зошити:
К р у г – це всі точки площини, обмеженої колом.
Хвилинка відпочинку для очей.
Слайд 12.
Завдання № 2: Визначення положення точок відносно круга або кола.
Заповніть таблицю:
Кругу належать точки
Кругу не належать точки
На колі лежать точки
На колі не лежать точки
Слайд 13.
Завдання № 3: Поетапна побудова радіусів кола.
Визначення записати в зошити:
Відрізок, який з’єднує центр кола з будь-якою точкою на колі, називається
р а д і у с о м.
Слайд 14.
Порівняння радіусів кола.
Записати в зошити:
ОА = ОМ = r
Слайд 15.
Завдання № 4: Визначення закономірності. Побудова радіусів.
У якій послідовності розташували радіуси у трьох останніх колах?
Слайд 16.
Перевір себе!
Запитання:
Від чого залежить, якого розміру буде коло? Чи потрібна лінійка для побудови кола?
Слайд 17.
Радіус кола залежить від розхилу циркуля. Який радіус матиме коло, якщо розхил циркуля буде таким, як показано на малюнку?
Слайд 18.
Завдання № 5: Побудова кіл із заданими радіусами.
Коло з центром в точці А має радіус 3 см,
з центром в точці В – 5 см,
з центром в точці С – 2 см.
Які кола мають спільні точки?
Познач ці точки червоним олівцем.
Слайд 19.
Перевір себе!
Коло з центром в точці А лежить у колі з центром в точці В. Ці два кола не мають спільних точок.
Коло з центром в точці В перетинається (доторкається) з колом, яке має центр в точці С. Вони мають одну спільну точку у місці перетину (дотику).
Слайд 20.
Завдання № 6: Поетапна побудова діаметра кола.
Визначення записати в зошити:
Д і а м е т р – це відрізок, що з’єднує дві точки на колі і проходить через його центр.
Слайд 21.
Порівняння діаметра та радіуса.
Записати в зошити:
АК = d , d = 2r
Слайд 22.
Завдання № 5: Побудова кіл із заданими радіусом та діаметром. Порівняння їх.
Фізкультхвилинка.
VI. Узагальнення та систематизація знань.
Слайд 23.
Практична робота з паперовими моделями.
Робота в групах.
Будьте дослідниками!
1. Візьміть паперовий круг. Перегніть його навпіл так, щоб обидві половинки сумістилися.
2. Розкрийте круг і подивіться на лінію згину. Що вона показує?
3. Складіть круг вчетверо. Розгляньте лінії згину. Що можна визначити на фігурі тепер?
4. Згадайте, що таке вісь симетрії.
Скільки осей симетрії має круг?
5. Згадайте відомі вам об’ємні геометричні тіла. Основи яких геометричних тіл мають форму круга?
Слайд 24.
Цікаво знати!
Слова – родичі цирк та циркуль утворилися з одного кореня.
Від латинського circus - круг, коло.
Поясніть, чому?
VII.Тестування за темою «Круг і коло».
1) Замкнена лінія, яка складається з усіх точок площини, рівновіддалених від заданої точки – це ...
а) круг;
б) коло;
в) радіус.
2) Всі точки площини, обмеженої колом – це ...
а) коло;
б) центр кола;
в) круг.
3) Відрізок, який з’єднує центр кола з будь-якою точкою на колі, називається ...
а) діаметром кола;
б) радіусом кола;
в) межею круга.
4) Відрізок, що з’єднує дві точки на колі і проходить через його центр – це ...
а) центр;
б) радіус;
в) діаметр.
5) Скільки радіусів можна провести у колі?
а) один;
2) два;
3) безліч.
6) Як доповнити формулу діаметра кола: d = ... ?
а) 2r;
б) 2;
в) r.
VIІI. Підсумки уроку.
Для усіх, хто успішно попрацював – веселий сюрприз!
Перегляд уривка з мультфільму «Парасолька у цирку».
Які предмети у мультфільмі мають форму круга або кола?
За допомогою циркуля намалюй смайлик. Не забудь домалювати своєму смайлику личко!