Тема уроку: «Симетрія. Побудова фігур, симетричних даним відносно осі симетрії»
Мета: сформувати поняття симетрії; навчити учнів будувати точку та найпростіші фігури, симетричні відносно прямої; ознайомити із застосуванням симетрії; розвивати творчі здібності учнів, інтерес до вивчення математики та процесу пізнання; привчати до індивідуальної форми роботи; розвивати увагу, фантазію й культуру мовлення; виховувати відповідальність, ініціативність, працелюбність, свідоме ставлення до отримання та застосування знань.
Обладнання: кольорова крейда, виставка фігур із симетрією, презентація «Симетрія в природі»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
Запитання
1. Які геометричні фігури ви знаєте?
2. Що ви можете сказати про точку, пряму лінію, криву лінію, ламану лінію?
3. Які бувають трикутники?
4. Які ви знаєте чотирикутники?
5. Що таке коло? Що таке круг?
III. Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з симетрією, навчимося будувати фігури, симетричні даним відносно осі симетрії.
Девіз нашого уроку: «Бути прекрасним—означає бути симетричним і пропорційним»(Платон).
IV. Засвоєння нових знань
Що ж таке симетрія? Термін «симетрія» походить із грецької мови. Означає «відповідність», «однаковість», «гармонійну красу у розташуванні елементів якоїсь групи або складових якогось предмета», наявність певного порядку, закономірності в розташуванні частин. Дивлячись на об'єкти навколо, ми не раз вигукуємо: «Яка симетрія!»
Люди з давніх часів використовували симетрію в малюнках, орнаментах, предметах побуту, в архітектурі, мистецтві, будівництві.
Симетрія широко поширена в природі, де не було втручання людської руки. Її можна спостерігати у формі листя і квітів рослин, у розташуванні різних органів тварин, у формі кристалічних тіл, загадковій сніжинці, морській зірці.
Я підготувала рисунки предметів, які мають вісь симетрії.
Природа — дивовижний творець і майстер. Усе живе в ній має властивість симетрії.
Якщо глянути згори на будь-яку комаху й подумки провести.посередині пряму, то ліві й праві половинки комах будуть однаковими і за розташуванням, і за розмірами, і за забарвленням. Адже ми жодного разу не бачили, щоб у жука або метелика чи в якоїсь іншої комахи лапи ліворуч були ближче до голови, ніж праворуч, а праве крило метелика чи сонечка було більшим за ліве. Такого в природі не буває, інакше б комахи чи птахи не змогли літати.
Симетрію, властиву живій природі, людина використала у винаходах,створивши літак, спорудивши унікальні будівлі чи орнаменти. Симетрія надає фігурі не тільки краси та досконалості, а й міцності.
Та й сама людина з погляду геометрії є симетричною фігурою.
Поняття симетрії зустрічається як у багатьох областях людської життя, культури і мистецтва, так і в сфері наукових знань.
Сьогодні ми навчимося будувати геометричні фігури, симетричні відносно прямої. Розпочнемо з найпростішої – точки.
Точки А і А1 називають симетричні відносно деякої прямої (осі симетрії), якщо ці точки лежать на прямій, перпендикулярній даній, і на однаковій відстані від неї.
Як побудувати точку А1, симетричну до точки А відносно прямої l ?
Як побудувати відрізок, симетричний даному відносно осі симетрії? Скільки точок потрібно мати, щоб побудувати відрізок? Так, правильно, дві – кінці відрізка.
Побудуємо відрізок К1М1, симетричний відрізку КМ відносно прямої l.
(фізкультхвилинка)
Як побудувати трикутник А1В1С1, симетричний до трикутника АВС відносно прямої l ?
Скільки точок потрібно мати, щоб побудувати трикутник? Так, три.
1.Для цього проведемо з вершин трикутника ABC прямі, перпендикулярні осі симетрії і продовжимо їх далі на іншій стороні осі.
2. Виміряємо відстані від вершин трикутника до отриманих точок на прямій і відкладемо з іншого боку прямої такі ж відстані.
3. З'єднаємо отримані точки відрізками і отримаємо трикутник A1B1C1, симетричний даного трикутника ABC.
Самостійна робота.
Фігури, симетричні відносно прямої, рівні.
Фігура вважається симетричною відносно прямої, якщо для кожної точки даної фігури, симетрична для неї точка відносно даної прямої також знаходиться на цій фігурі. Пряма є в цьому випадку віссю симетрії фігури.
Скільки осей симетрії проходить через центр трикутника, квадрата і т. д.? А через центр круга?
(перегляд відеофільму)
Учитель. Я сподіваюся, що ви зрозуміти й запам'ятали на все життя, що таке симетрія.
«Симетрія, — казав видатний німецький математик Герман Вейль, — широка тема, що має велике значення для мистецтва й природи. Біля джерел симетрії перебуває математика: щоб показати, як працює математичне мислення, навряд чи можливо знайти щось краще за симетрію».
Я так сказала би про симетрію: «Симетріє! Я гімн тобі співаю! Тебе повсюди в світі зустрічаю».
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Наведіть приклади симетрії в класі.
2. Наведіть приклади слів, що не змінюються при симетрії відносно деякої прямої.
(Наприклад, ДІД; OTTO; ПІП; АДА; АННА; АЛЛА.)
3. Які числа не змінюються при симетрії відносно деякої прямої?
(Наприклад, 8; 808.)
VI. Підсумок уроку
Ми завершуємо сьогоднішній урок. Про що ви дізналися сьогодні на уроці? Що вам сподобалося?
Оцінювання учнів.
VII. Домашнє завдання