ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
Тема уроку: Визначення географічних координат та відстаней за географічною картою.
Практична робота 5.
Мета: закріпити і систематизувати знання учнів про географічну карту шляхом вирішення за її допомогою практичних задач, сформувати практичні вміння учнів визначати географічні координати точок і відстаней між ними за картою за допомогою масштабу;
розвивати логічне мислення, практичні навики роботи з картою;
виховувати старанність, практичний інтерес до роботи з картами.
Обладнання: атласи, підручники, карта світу, комп’ютер, роздатковий матеріал, глобус, конверт із запрошенням, листки оцінювання, прапорці, робочий зошит, зошит для практичних робіт, різнокольорові картки.
Тип уроку: комбінований.
Форма організації навчальної діяльності: групова форма роботи.
Зміст уроку
1. Організаційний момент;
2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів з теми;
3. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів;
4. Виконання практичної роботи 5 – “Визначення географічних координат та відстаней за географічною картою”
5. Підсумок уроку;
6. Домашнє завдання.
Хід уроку
Епіграф уроку:
“Карта є найголовнішим знаряддям для географа”
Ю.М.Шокальський
І Організація навчальної діяльності:
Слово вчителя:
Діти, для проведення уроку я вас поділила на групи, вашу активність на уроці буде оцінювати експерт-географ. У ході уроку, якщо ви хочете відповідати голосуєте різнокольоровими картками, колір вашої групи і карток співпадає.
ІІ Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Перевірка домашнього завдання:
1) (Кожен учень отримує лист оцінювання).
Форма перевірки – взаємоперевірка завдань учнями.
2) Прийом “Клуб знавців”
Питання:
1. Якою паралеллю навколосвітня подорож буде найдовшою?
2. Чи є у вашому класі така точка, через яку проходять паралелі та меридіани?
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Прийом “Приваблива мета”
Діти, я отримала запрошення на день народження. Я не знаю де живе моя подруга. Що я маю обов’язково знати, щоб добратися в гості ? (адресу). Так само на географічній карті, можна визначити адресу будь-якої точки земної поверхні знаючі географічну широту та довготу. Це називається визначення географічних координат. Для цього ми представимо, що ми в ролі дослідників і проводимо географічний практикум. Діти, відкрийте зошити, напишіть тему уроку.
Звернення до епіграфу уроку:
Наприкінці уроку ми маємо відповісти, чи відповідає епіграф уроку нашій темі.
Робота із друкованим зошитом (практична робота 5 стор. 10)
1. Ознайомлення із метою практичної роботи. Вчитель роздає завдання по групах.
Завдання І-1
(виконує червоний стіл) Учні показують Мертве море на карті і прикріплюють прапорець на карту.
Вчитель демонструє ілюстрації, слайди. Пропонує послухати учня, що отримав випереджувальне завдання.
Завдання І-2
(виконує жовтий стіл) Учні показують на карті водоспад Анхель.
Вчитель демонструє слайди. Учень читає вірш про водоспад.
Завдання ІІ учні виконують самостійно.
Завдання ІІІ
(виконує синій стіл) Указати широту і довготу свого населеного пункту. Використовуєте підручник стор. 44
(Київ – 510 пн.ш., 310 сх.д.)
Учні показують Київ на карті і прикріплюють кольоровий папірець.
Звдання ІV ст.12 (друкований зошит) учні виконують вдома.
Завдання в конвертах:
1-й конверт (о. Нова Гвінея) 50 пд.ш., 1400 сх.д.
2-й конверт (водоспад Вікторія) 180 пд.ш., 290 сх.д.
3-й конверт (Тихій океан) 300 пн.ш., 1700 зх.д.
Учні показують об’єкти та прикріплюють кольорові папірці.
Проблемно-пошукова робота
1. З двох полюсів назустріч один одному вилетіли два літаки. Літять вони з однаковою швидкістю. Вкажіть місце їх зустрічі (екватор).
2. Літак рейсом Київ-Москва . Прокладіть маршрут руху літака та за допомогою масштабу і лінійки обчисліть відстань, яку подолав літак. Масштаб карти в 1см – 900 км. (0,8 х 900 км.= 720 км.)
Підсумок
Звернення до епіграфу. Діти чи відповідає епіграф уроку нашій темі?
Вчитель виставляє оцінки за листком оцінювання. Що нового ви дізналися на уроці? (Учням дає аркуші, де вони пишуть яких навичок вини набули на уроці.
Висновок (у друкований зошит).
Домашнє завдання:
параграф 6-9 (ст. 36-46) підручник;
завд. 4 (виконати у зошиті для практичних робіт).