Конспект уроку з літературного читання 2 клас
ТЕМА: Вступ до теми; сторінки з життя Миколи Вороного;
Твори для ознайомлення: М. Вороний « Сніжиночки»
Мета: ознайомити учнів творчістю видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного;
розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до художнього слова, до природи рідного краю.
Тип уроку: вивчення нової теми.
Обладнання: сніжинки, баба снігова, картки із завданнями, телеграма.
Форма проведення: урок – екскурсія.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, у нас сьогодні незвичайний урок. Коли я зайшла до класу, то на столі лежала ось ця телеграма. Але вона теж незвичайна. Бо її текст складається із загадок. Давайте прочитаємо її. І напевне розберемося чому вона нам надіслана.
Біла ковдра поле вкрила,
Все навкруг вона змінила. ( сніг)
Прийшла баба в кожуху
Принесла холод в рукаву. ( зима)
Намалює на вікні гарний візерунок.
А в святкові зимні дні зробить подарунок ( Дід Мороз)
Як ви думаєте , хто міг прислати нам цю телеграму? Правильно Снігова Баба.
Прийшла Баба снігова
Світ весь снігом замела
Заметіль та віхола
Стихла й вірші слухала.
З неба сипались сніжинки,
Мов легесенькі пушинки .
Землю ковдрою накрили,
І самі всі враз спочили.
Вона запрошує нас на екскурсію в зиму. А сама буде оцінювати вашу роботу, вкриваючи землю сніжинками. . Зима – це дивовижна пора року. Вона наповнена святами, подарунками, дивами. А коли вийдеш на вулицю то ніби потрапляєш у казку. І цю казку створюють сніжинки. Про сніжинки дуже цікаво пишуть різні поети і письменники . Особливо дуже гарно описує зиму у своїх віршах Микола Вороний.
IV. Робота над темою уроку.
1. Самостійне опрацювання статті на с. 68
- Де народився М. Вороний?
- Куди переїхала родина поета?
- Назва першого вірша М. Вороного.
2. Опрацювання вірша М. Вороного « Сніжинки» ( с. 68 -69)
а) Виразне читання вірша вчителем.
- Яка картина постала у вашій уяві під час слухання? ( словесне малювання)
б) Словникова робота.
Сюди вітерець
Вродились ковдрою
Прибратись злючою
Пушиночки зеленню
Променистої дурнесенький
- Читання слів « луною» за вчителем.
- Прочитайте слова – назви предметів, ознаки предметів, назви дій.
V.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Хто ж у нас це так стомився,
І на парту похилився?
Треба дружно всім нам встати,
Будем разом присідати.
Раз – присіли, два – присіли.
Пострибали як схотіли.
Руки вгору , руки вбоки
Ще зробили скоки, скоки.
Хто втомився так стрибати
До роботи може стати.
3 Читання вірша « ланцюжком» за строфами.
- Читаючи вірш постежте, як змінюється настрій сніжинок.
- Чому так буває?
4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
- З чим порівнюють себе сніжиночки? ( пушиночки)
- Як спочатку носилися сніжиночки? ( хмарою)
- До кого линули сніжиночки? ( до землі)
4 Робота в парах.
Дібрати з вірша:
- Слова назви предметів.
- Слова назви ознак предметів.
- Слова назви дій предметів.
5 Гра « Знайди риму»
Сніжиночки …..(пушиночки)
Води….(сюди)
Спатоньки ….(матінки)
Буйнесенький ……(дурнесенький)
Сніжком …..(пушком)
Колосистої ….(променистої)
VII. Підсумок уроку . Рефлексія.
- Який вірш ми прочитали сьогодні на уроці?
- Хто його автор?
VIIІ. Д/З 1 група: виразно читати вірш(с. 68 – 69)
2група: скласти вірш про зиму використовуючи рими з вірша « Сніжиночки»