Інтегрований урок з математики і природознавства, 2 клас
Тема: математика: усне додавання виду 27+16. Складання задачі за поданим виразом; природознавство: перелітні і осілі птахи.
Мета: математика: пояснити спосіб додавання виду 27 + 16; формувати вміння застосовувати прийоми усного додавання двоцифрових чисел у процесі розв'язування прикладів і задач; удосконалювати вміння складати і розв’язувати задачу за виразом; розвивати математичні компетентності; виховувати інтерес до вивчення математики. природознавство: закріпити знання про перелітних і осілих птахів; виховувати дбайливе ставлення до птахів взимку.
Обладнання: комп’ютери, телевізор, декоративна ялинка, картки з зображенням перелітних і осілих птахів, презентація у Microsoft PowerPoint, вправа у LearningApps, тести для самостійної роботи.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку ( слайд 1)
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок,
Будемо нове вивчати,
Щоб кмітливими зростати.
Сьогодні на уроці ми будемо вчити новий вид додавання двоцифрових чисел і використовувати математичні знання для розв’язання задач.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Усна лічба.
А) Гра «Парне-непарне»
Коли під час обчислення виразів ви отримаєте парне число – утворіть пару, взявшись з сусідом за руку, а коли непарне – встаньте.
6, 23, 34, 48, 51, 74, 85.
У якому порядку я назвала числа? (у порядку зростання).
Б) Математична вправа «Дощ чи сніг» (слайд 2)
Зараз місяць листопад, дощ часто змінюється снігопадом. Обчисліть вирази, коли ви одержите кругле число, то підносьте крапельку дощу; а сніжинку – якщо число не закінчується нулем.
10+8=18, 19+1=20, 39-2=37, 45-3=42, 53+7=50, 62+8=70, 88-5=83.
2. Виконання вправи у LearningApps (слайд 3)
Сьогодні вивчати математику нам будуть помагати наші гості – птахи. Давайте пригадаємо вивчений матеріал з природознавства на тему «Перелітні і осілі птахи».
3. Метод «Інтеграція за малюнком» (слайд 4)
- Яка пора року на малюнку?
- Які ознаки зими?
- Які дерева залишаються зеленими? (у класі стоїть декоративна зелена ялинка).
- Яких птахів ви бачите на малюнку? Як їх можна назвати одним словом? (осілі)
- Скільки птахів на малюнку? (11)
- Яке це число? (двоцифрове, непарне, має 1 десяток і 1 одиницю)
- Скільки стане птахів коли до годівнички прилетить ще десять? (11+10=21).
- За кожну правильну відповідь на нашу ялтнку прилітатиме зимуюча пташка. (Учень прикріплює до ялинки «синичку»).
- Зменшимо число 21 на 7 (21-7), (усі вирази кріпляться на дошці). На який із вивчених виразів схожий цей вираз? (35-7). (Учень прикріплює «дятла»).
- Що дає хлопчик білочці? (горішок)
- Одна білочка запасає на зиму 15 кг горіхів. Скільки кілограм горіхів запасуть дві білочки? (15+15=30). (Учень прикріплює «снігура»).
- Знайдіть різницю чисел 30 і 3. На який із вивчених виразів схожий цей вираз? (40-8). (Учень прикріплює «горобця»).
- Діти насипали в годівничку 54 грами зерна пшениці і 9 грам соняшникового насіння. Скільки грам корму є в годівничці? (54+9). На який із вивчених виразів схожий цей вираз? (37+6). (Учень прикріплює «сойку»).
4. Робота в парах (слайд 5)
Остання пташка принесла нам прохання порахувати кількість зимових днів.
-Назвіть зимові місяці? (Грудень - 31 день, січень - 31 день, лютий – 28 днів).
-Вашим завдання буде знайти зручний спосіб додавання цих чисел (31+28+31=90). Якщо ви виконаєте завдання - піднесіть руки вгору.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Ми не завжди маємо вирази, де одиниці в сумі дадуть десяток. Отже, сьогодні на уроці ми будемо вчитися виконувати додавання чисел виду 27+16.
ІV. Вивчення нового матеріалу методом внутрішньопредметної інтеграції (слайд 6)
На допомогу нам «прилетіла» сорока, що вона принесла? (вираз 35+14)
Ми вже вміємо додавати числа, які містять десятки і одиниці. 35+14=(30+10)+(5+4)=49
Знайдіть за таким принципом суму чисел 27 і 16: 27+16=(20+10)+(7+6)=30+13=43
Як по іншому можна виконати додавання?
27+16=(27+3)+13=30+13=43
Оберіть, який спосіб додавання для вас буде зручнішим. Слайд 5
V. Закріплення вивченого матеріалу (слайд 7)
Діти, які годували птахів на малюнку, не можуть обчислити вирази. Давайте їм допоможемо.
(65+26, 57+34, 44+28, 29+26).
Фізкультхвилинка (під музику) (слайд 8)
Пташка лапку підіймає,
Морозець їй дошкуляє.
Потім другу підіймає,
І на ній вона стрибає.
Ось зернятя: раз, два, три…
Кіт іде: лети, лети!
Ось зернятя: раз, два, три…
Котика прогнали ми!
VІ. Розвиток математичних компетентностей.
1. Робота над задачею № 367, с. 65. Метод «Навчання зсередини»
А) Складання умови і питання задачі (слайд 9)
- Прочитайте завдання в підручнику № 367, с. 65 (складіть задачу за виразом:59-(23+16))
- З яких частин складається задача? (умова, питання, розв’язання, відповідь).
- Що нам відомо? (розв’язок). Отже потрібно скласти умову, питання. Я пропоную скласти задачу про птахів.
- Скільки в задачі числових даних? (Виходить троє учнів, вдівають маски птахів, беруть картку з написом 59).
- Відомо, що було 59 птахів. Від даного числа віднімають, що це означає в математиці? (стає менше)
- Виберіть слово, яке буде доцільним для задачі про птахів (прилітають, відлітають,від’їжджають). (Двоє учнів беруть картки з числами 23, 16 і відходять).
- Складіть умову задачі. Чи можна це назвати задачею? (Ні, бо нема питання).
- Яким буде питання задачі? (Скільки птахів залишилося?). (Учень, який залишився, обертає картку з написом 59 і демонструє знак питання).
- Розкажіть задачу за коротким записом: (слайд 10)
Було – 59
Відлетіло 23 і 16
Залишилося - ?
Б) Креслення схеми задачі за допомогою відрізка.
В) Розв’язок і записування задачі
1) 23+16=39 (пт.)
2) 59-39=20 (пт.)
Відповідь: 20 птахів залишилося.
Г) Творча робота над задачею (слайд 11)
Яким ще способом можна було б розв’язати задачу, якщо у виразі не було б дужок?
1) 59-23=36 (пт.)
2) 36-16-20 (пт.)
2. Робота в групах. Практичне застосування набутих знань (слайд 12)
На початку уроку ви бачили на малюнку зображення годівнички, ми теж можемо допомогти птахам.
І група: зважити на вазі насіння для підгодовування птахів, знайти скільки є всього грамів корму.
ІІ група: знайти периметр годівнички, прикрасити її клеючою стрічкою.
3. Самостійна робота. Виконання тестових завдань на ПК (слайд 13)
VІ. Підсумок уроку
- Що найбільше сподобалося виконувати на уроці?
- Що ви вивчили на уроці?
- Що вам було складно? (діти відповідають на питання і прикріплюють до ялинки сніжинку).
VІІ. Домашнє завдання (слайд 14)
№ 368 – знайти значення виразів; скласти задачу за виразом: 78-(35+19).