Заняття з грамоти для дітей старшого дошкільного віку.
Тема: Тварини навесні.
Мета: поглибити знання дітей про особливості існування тварин навесні;
продовжувати залучати дітей до складання речень за роботою з предметними картинками;
вправляти у вмінні будувати звукові моделі слів та поділяти слова на склади, у спеціальних графо моторних і графічних вправах;
розвивати спостережливість, пам'ять, мислення, увагу,
мовленнєву артикуляцію;
виховувати любов і дбайливе ставлення до живої природи.
Обладнання: іграшка киця Мурка, схеми та фішки для звукоаналізу, предметні картинки, зошити з письма, прості олівці.
Хід заняття:
І. Вступна частина
- Дітки, сьогодні до нас на заняття завітали гості, давайте привітаємось! (Добрий день!)
На занятті ми будемо говорити як? ( Чітко, вірно, правильно). Молодці, а для того, щоб розпочати наше заняття – ви маєте відгадати загадку:
Хто з хвостиком та вусиками?
В кого лапки з подушечками?
Як ступа, ніхто не чує,
Тихо, крадучись, полює.
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від…( Кішки).
- Сьогодні до нас на заняття завітала киця Мурка. Вона хоче з вами погратися та розповісти про зміни, які відбуваються у тварин навесні.
ІІ. Основна частина
Дидактична гра «Скажи, який?»
- Діти, давайте зараз з вами, розглянемо картинки із зображенням свійських тварин та спробуємо дібрати спочатку слова – ознаки, тобто ті слова, які характеризують зовнішність та вдачу відповідної тваринки, а потім слова – дії, що визначають звички цих тварин, тобто те,що вони роблять.
1. - Котик, який? ( Білий, пухнастий, м’якенький, спритний, милий).
- Що робить котик? ( Грається, стрибає, бігає, полює, їсть).
2. - Собака, яка? ( Чорна, велика, розумна, добра, спокійна).
- Що робить собака? ( Гавкає, охороняє, лащиться, бігає, стрибає).
3. - Вівця, яка? (Біла, пухнаста, гарна, обережна, полохлива).
- Що робить вівця? ( Пасеться, жує, рухається, бігає).
4. - Свиня, яка? ( Рожева, гладка, всеїдна, повільна).
- Що робить свиня? ( Рохкає, їсть, риє, спить).
Поділ слів на склади: КО_ТИК ( 2 склади); МО_ЛО_КО ( 3 склади);
ПО_РО_СЯ ( 3 склади);
ГРУ_ША ( 2 склади); КО_РО_ВА ( 3 склади); ТРА_ВА ( 2 склади).
(Потрібно підставити руку під підборіддя: скільки разів воно торкнеться руки під час промовляння слова, стільки у тому слові й складів.)
Дидактична гра «Хто в кого є?»
- Навесні у тварин з’являються малята, зараз ми з вами спробуємо дізнатись, хто в кого є:
® У кішки – кошеня;
® У собаки – цуценя;
® У корови – теля;
® У свині – порося;
® У вівці – ягня;
® У курки – курча;
Звуковий аналіз слів: КІТ –
ТЕЛЯ –
ЖУК –
ЯГНЯ –
МАК –
СИР –
Фізхвилинка
Раз, два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири! – нахилилися,
Із струмочка гарно вмилися,
П’ять, шість! Всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім! – в потяг сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять, десять! – відпочили
Й на заняття тихо сіли
Складання речень за предметними картинками:
1. Котик п’є молоко.
2. Дівчинка гладить собаку.
3. Петрик годує порося.
Дидактична гра «Додай слівце»
Удка – удка – удка – житло собаки… (Будка).
Ара – ара – ара – в овець… (Кошара).
Ик – ик – ик – житло курей… (Курник).
Ів – ів – ів – у свиней будинок… (Хлів).
Ник – ник – ник – у корів… (Корівник).
Підготовка до письма.
Пальчикова гімнастика:
Ми ділили апельсин.
Багато нас, а він - один.
Ця часточка - для їжака,
Ця часточка - для чижика,
Ця часточка - для каченяти,
Ця часточка - для кошеняти,
Ця часточка - для бобра,
А для вовка - шкірка.
Він сердитий на нас, біда,
Розбігайтесь, хто куди!
ІІІ. Заключна частина
Підсумок: - Дітки, ось добігає кінця наше заняття, давайте трошки пригадаємо, що ж ми з вами сьогодні робили ( говорили про свійських тварин, грали в ігри, робили звуковий аналіз, будували речення, писали).
Що вам найбільше сподобалося? ( Відповіді дітей).
Ви сьогодні дуже гарно попрацювали, ви в мене молодці!