Тема. Народна драма «Вільгельм Телль», поетизація в ній боротьби за національну незалежність і свободу особистості
Мета: ознайомити зі змістом драми Шіллера «Вільгельм Телль»; пояснити символічний
сенс сцени на Рютлі; виховувати повагу до історії і культури народів світу;
розвивати критичне мислення учнів
Обладнання Мультимедійна презентація «Вільгельм Телль»
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
1. Актуалізація опорних знань
Бесіда
- Які асоціації у вас викликає слово Швейцарія?
( Швейцарський банк, Нейтралітет, незалежність…)
- Яке враження складається про народ в зв’язку із цими поняттями?
( свободолюбові, надійні, незалежні, мають свою позицію, миролюбиві…)
Слово вчителя
Наша розмова сьогодні якраз про такий народ, для якого незалежність і свобода, справедливість і чесність є головними поняттями. Фрідріх Шллер поведе нас сьогодні до Швейцарії, в легендарні часи Вільгельма Телля.
Демонстрація Слайду 1
Переглянемо ілюстрації до цього твору.
Спробуйте визначити, які епізоди твору вони ілюструють.
Коротко перекажіть ці епізоди
Дайте відповіді на питання
Порятунок Баумгартена.
- Що стало причиною конфлікту Баумгартена і ландгофта?
- Як характеризує Телля готовність допомогти людині, яку переслідують?
- Чи можна назвати цей вчинок свідомим протестом проти ландгофтів?
Розмова з сином
- Які питання поставив син перед батьком?
- Я ця розмова вплинула на Вільгельма Телля?
Суперечка біля шапки імператора
- Чому Вільгельм Телль не вклонився Шапці імператора?
- Якими словами люди характеризують Телля?
Вистріл у Яблуко на голові сина
- Чому Телль не погодився стріляти в яблуко?
- Хто переконав його в тому, що цей вистріл необхідний?
- Як ця сцена характеризує сина Телля - Вільгельма?
Друга стріла
- Чому Телль зізнався в тому, що друга стріла для вистрілу в Геслера у разі невдачі?
- Як ця сцена характеризує Геслера?
Готовність сина до помсти
- Чому Вальтер готовий вбити Геслера?
Вбивство Геслера
- Чому Телль вистрілив у Геслера?
- Чия присутність переконала Вільгельма у тому, що вбити Геслера – це встановити справедливість?
2. Робота над темою уроку
Бесіда за питанням:
- Як би ви визначили тему драми Шіллера «Вільгельм Телль»
Демонстрація Слайду 2
В основу твору покладено історичні події і легенду про Вільгельма Телля.
- Про що розповідає ця легенда?
- Які історичні події покладені в основу драми?
Повідомлення учня по індивідуальному завданні на основі слайдів 3-4
Словникова робота
Кантон – 1. Федеративна одиниця Швейцарії. 2. Дрібна адміністративно-територіальна одиниця Франції, Бельгії, Еквадору та ін.
- Які сили приймають участь у національно визвольній боротьбі?
(До цієї боротьби причетні всі, незалежно від матеріальних статків, роду
занять. Тут представлені і знатні люди, і прості селяни і городяни.)
- Як представлена вища влада?
Слайд 5
- Як відносяться до проблем своєї нації Аттінгаузен, Руденц, Берта?
Слайд 6
- Що думають представники кантонів про становище свого народу?
Штауффахер – зажиточний селянин, але розуміє, що все це тепер належить не йому, а ландгофтам, і його дім, і урожай. «Отец всем угнетенным»
Гертруда – «Совет держать вам всем, кто честно мыслит. Действуйте секирой»
Берта – багата спадкоємиця. Спочатку люди не сприймають її, як свою, але вона доводить, що у боротьбі за незалежність вона з своїм народом
Фюрст – хоче знати думку баронів, чи допоможуть вони своєму народу?
Руоді – рибак: «Моя отчизна, кто тебя спасет?» Рьосельман – священик. На раді на Рютлі висловлює думку, що можна домовитися із австрійцями, але всі заперечили.
Телль – мисливець, людина дії. Його вчинок став сигналом до початку повстання
Вальтер – син Телля. Відчайдушний, коли Геслер заарештував батька, він готовий взяти зброю і вбити ландгофта.
Мельхталь – не віддав волів, втік, батька осліпили і пустили жебракувати. Готовий до помсти.
Баумгартен.- убив Вальфеншіссена за спрбу зґвалтувати його дружину.
На боротьбу готові піднятися не тільки чоловіки, а й жінки, які на той час не мали рівних прав з чоловіками
Слово вчителя
Знущання ландгофтів переповнили чашу терпіння швейцарців, тому виникає думка про повстання. Але у народу немає зброї, немає підтримки армії, тому що такої у них взагалі немає. І для того, щоб підготуватися до боротьби, вони домовляються про зустріч на галявині Рютлі
Демонстрація фону слайду 7 – історичне місце – галявина Рютлі
Бесіда за питаннями
- З якою метою збираються представники кантонів на цій галявині?
- Хто приймає участь у цьому зібранні?
- Чому Вільгельм Телль відмовився від участі у цьому зборі?
- Який план повстання було складено?
3. Підсумок
Сцена на Рютлі має символічне значення: швейцарці трьох кантонів об’єднуються для боротьби за національну незалежність своєї батьківщини
4. Домашнє завдання.
Перечитати третю дію драми, підібрати цитати до характеристики Телля і Геслера
«Учительський журнал он-лайн»