Користувацький вхід

Розробка уроку для 7 класу “A Glimpse of London”

  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:a138d7f25fef0a99a6c1fab733582bb0' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p>Цілі – активізувати лексичні одиниці по темі урока;<br />\n- навчити учнів вживати граматичну структуру So / Neither / do I<br />\n • продовжувати розвивати вміння працювати в групах, а також навички співпраці, взаємодопомоги і кооперації;<br />\n • удосконалювати навички усного мовлення учнів, використовуючи граматичне правило;<br />\n • виховувати почуття поваги до культури та історії іншої країни.<br />\nОбладнання: роздатковий матеріал, проектор, ноутбук.<br />\nХід уроку<br />\n 1. Оргмомент. Привітання.<br />\n 2. Мовна зарядка. Уведення учнів в іншомовну атмосферу.<br />\nT: Today we are going to make a trip to one place. What place? You can tell me after solving some riddles and telling the topic of our lesson. Look at the screen.<br />\n 1. It’s a piece of furniture that everyone is using at the moment except me (a chair).<br />\n 2. Find behind a chair some picture. Show it, please. (a picture with Big Ben).<br />\n 3. Read the words on the screen and choose the odd word (a bookshelf).<br />\n 4. Now, tell me what people like doing to keep memories while travelling (taking photos).<br />\n 5. Find a photo on the bookshelf. What city represented there? (London)<br />\nT: What’s the topic of our lesson? (відповіді учнів)<br />\n 3. Робота в групах. Ротація по станціям.<br />\n 1) “Computer station”<br />\nУчні виконують завдання онлайн <a href=\"https://learningapps.org/1259585\" title=\"https://learningapps.org/1259585\">https://learningapps.org/1259585</a>, на обробку граматичного матеріалy, опрацьованого ними вдома. Посилання відео дано вчителем наперед для самостійного вивчення вдома.<br />\nWrite short responses to the following sentences.<br />\n 1. London stands on the river banks. Neither does Kyiv.<br />\n 2. St. Paul’s Cathedral is a famous landmark of London. (Westminster Abbey).<br />\n 3. London is known for its theatres (Kyiv).<br />\n 4. This part of the city isn’t a famous financial district. (That part of the city).<br />\n 5. The city of Westminster is the center of the Britain’s government. (The city of London).<br />\n 6. Many office buildings are located in the center of London. (Shops and restaurants).<br />\n 2) Station “Teacher and Pupil”<br />\nГраматика. Перевірка домашнього завдання.<br />\n 1. Match the correct short responses (A – J) to the sentences (1 – 10) then practice them. (Do ex. 5 p. 129).<br />\n 2. Work in pairs. Talk about the places in London you would like to see. Use ex. 4 a as a model.<br />\n 3) Station “Group Work”<br />\n 1. Choose the text with the number of your group and do the task.<br />\nWork in three groups A, B &amp; C. Read your part of the brochure and take notes.<br />\nComplete the table giving below.<br />\nName of the palace</p>\n<p>Dates of construction</p>\n<p>Who owned a palace</p>\n<p>Some interesting facts from its history</p>\n<p>The palace today</p>\n<p> 2. Students read the texts in their groups, then exchange their representatives and these representatives retell the text they’ve read.<br />\n 3. Then change groups again and add more information. Complete the table with the information about two other palaces.<br />\n 4. Look through your notes. Tick the statements J (St. Jame’s Palace), K (Kensington Palace), B (Buckingham Palace). (Ex. 4 p. 130)<br />\n 4) Game station “Guess”<br />\nWork in teams. Play a guessing game. The speaker of each team says a few sentences about one of the places. The others must guess which place it is. Use the conversational formulas in your answers: I think…, In my opinion…, As far as I know…<br />\nExample: Speaker: It is the place where Queen Victoria was born.<br />\nPupil A: I think, it’s Kensington Palace.<br />\n 5. Summary.<br />\n 6. Homework. Write about any interesting place in London. Is it popular with many people? Why?</p>\n', created = 1738418302, expire = 1738504702, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:a138d7f25fef0a99a6c1fab733582bb0' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '1:860c8162c23bfb578e2d4bec34374fcd' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p>Соломка Людмила Іванівна, вчитель англійської мови, ОЗЗСО \"Лідер\"</p>\n', created = 1738418302, expire = 1738504702, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '1:860c8162c23bfb578e2d4bec34374fcd' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '1:90a4716b9021048b88ff6312a66caa62' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p>Розробка уроку для 7 класу за підручником А.Несвіт</p>\n', created = 1738418302, expire = 1738504702, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '1:90a4716b9021048b88ff6312a66caa62' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:0ced0ef91163b154994897597fd5f6ab' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p><a href=\"/node/4697\" title=\"Отримати до атестації сертифікат на підтвердження публікації\">Сертифікати Методичного порталу. Умови, правила та порядок замовлення</a></p>\n<p><a href=\"/sertif/reestr-e\" title=\"Реєстр електронних сертифікатів Методичного порталу. Отримати сертифікат до атестації швидко і безкоштовно\">Реєстр електронних версій сертифікатів</a></p>\n<p><a href=\"/sertif/reestr-p\" title=\"Сертифікат на підтвердження публікації на Методичному порталі (до атестації вчителів) з печаткою та QR-кодом поліграфічної якості\">Реєстр заявок друкованої (платної) версії сертифіката. </a></p>\n<p><a href=\"/node/2277\" title=\"\">Замовлення сертифіката (докладна інструкція)</a></p>\n<!--\n<a href=\"/node/5840\" title=\"\">Сертифікати Методичного порталу. Питання - відповіді</a>\n--><!--\n<a href=\"/node/5840\" title=\"\">Сертифікати Методичного порталу. Питання - відповіді</a>\n--><!--\n<a href=\"/node/5023\" title=\"\">Як роздрукувати електронну версію сертифіката</a>\n--><!--\n<a href=\"/node/5023\" title=\"\">Як роздрукувати електронну версію сертифіката</a>\n-->', created = 1738418302, expire = 1738504702, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:0ced0ef91163b154994897597fd5f6ab' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:84eb3e5574742c8fa4ae080a478ab36f' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p><img src=\"/sites/default/files/imce/user3/text200_2.png\" width=\"160\" height=\"34\" alt=\"Контакти\" align=\"right\" /></p>\n<!--\n<img src=\"/sites/default/files/imce/user3/text200.png\" width=\"160\" height=\"34\" alt=\"Контакти\" align=\"right\" />\n--><!--\n<img src=\"/sites/default/files/imce/user3/text200.png\" width=\"160\" height=\"34\" alt=\"Контакти\" align=\"right\" />\n-->', created = 1738418302, expire = 1738504702, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:84eb3e5574742c8fa4ae080a478ab36f' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '4:04fbaf38808e37531e5f41cb1149e028' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '1:3d838474a2bc6baf08bfee67e2aa320c' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<h2><a href=\"/user/register\">Зареєструйтесь</a>,<br />\n щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,<br />\nпублікувати власні матеріали, отримувати <a href=\"/node/4697\">сертифікати</a>.</h2>\n', created = 1738418303, expire = 1738504703, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '1:3d838474a2bc6baf08bfee67e2aa320c' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '4:bd26d5c1b123463aee5dc0a31e4af1d5' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '4:e8645e480b910356631c73ddec803187' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Цілі – активізувати лексичні одиниці по темі урока;
- навчити учнів вживати граматичну структуру So / Neither / do I
• продовжувати розвивати вміння працювати в групах, а також навички співпраці, взаємодопомоги і кооперації;
• удосконалювати навички усного мовлення учнів, використовуючи граматичне правило;
• виховувати почуття поваги до культури та історії іншої країни.
Обладнання: роздатковий матеріал, проектор, ноутбук.
Хід уроку
1. Оргмомент. Привітання.
2. Мовна зарядка. Уведення учнів в іншомовну атмосферу.
T: Today we are going to make a trip to one place. What place? You can tell me after solving some riddles and telling the topic of our lesson. Look at the screen.
1. It’s a piece of furniture that everyone is using at the moment except me (a chair).
2. Find behind a chair some picture. Show it, please. (a picture with Big Ben).
3. Read the words on the screen and choose the odd word (a bookshelf).
4. Now, tell me what people like doing to keep memories while travelling (taking photos).
5. Find a photo on the bookshelf. What city represented there? (London)
T: What’s the topic of our lesson? (відповіді учнів)
3. Робота в групах. Ротація по станціям.
1) “Computer station”
Учні виконують завдання онлайн https://learningapps.org/1259585, на обробку граматичного матеріалy, опрацьованого ними вдома. Посилання відео дано вчителем наперед для самостійного вивчення вдома.
Write short responses to the following sentences.
1. London stands on the river banks. Neither does Kyiv.
2. St. Paul’s Cathedral is a famous landmark of London. (Westminster Abbey).
3. London is known for its theatres (Kyiv).
4. This part of the city isn’t a famous financial district. (That part of the city).
5. The city of Westminster is the center of the Britain’s government. (The city of London).
6. Many office buildings are located in the center of London. (Shops and restaurants).
2) Station “Teacher and Pupil”
Граматика. Перевірка домашнього завдання.
1. Match the correct short responses (A – J) to the sentences (1 – 10) then practice them. (Do ex. 5 p. 129).
2. Work in pairs. Talk about the places in London you would like to see. Use ex. 4 a as a model.
3) Station “Group Work”
1. Choose the text with the number of your group and do the task.
Work in three groups A, B & C. Read your part of the brochure and take notes.
Complete the table giving below.
Name of the palace

Dates of construction

Who owned a palace

Some interesting facts from its history

The palace today

2. Students read the texts in their groups, then exchange their representatives and these representatives retell the text they’ve read.
3. Then change groups again and add more information. Complete the table with the information about two other palaces.
4. Look through your notes. Tick the statements J (St. Jame’s Palace), K (Kensington Palace), B (Buckingham Palace). (Ex. 4 p. 130)
4) Game station “Guess”
Work in teams. Play a guessing game. The speaker of each team says a few sentences about one of the places. The others must guess which place it is. Use the conversational formulas in your answers: I think…, In my opinion…, As far as I know…
Example: Speaker: It is the place where Queen Victoria was born.
Pupil A: I think, it’s Kensington Palace.
5. Summary.
6. Homework. Write about any interesting place in London. Is it popular with many people? Why?

Автор: 

Соломка Людмила Іванівна, вчитель англійської мови, ОЗЗСО "Лідер"

Джерело: 

Розробка уроку для 7 класу за підручником А.Несвіт

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі