Конспект заняття з розвитку зв'язного мовлення з використанням елементів моделювання.
Тема: Казка в гості завітала та з нами пограла.
Мета: вчити дітей розповідати казку за допомогою моделювання. Давати відповіді на запитання.
Словник: збагачувати словник дітей означеннями.
Звукова культура: вправляння у висловлюванні приголосних звуків ( г, н), звуконаслідування ( гав-гав, няв-няв ). Розвивати виразність мовлення.
Граматика: вправляти у вживанні іменників у кличному відмінку (бабусю, внучку, собачко, кицю, мишко).
Хід заняття:
І Організаційна частина
- Малята, до нас із вами завітали гості. Давайте привітаємося та подаруємо їм посмішку.
ІІ Основна частина
- Діти, покажіть мені свій настрій. Кому сумно, зробіть ось таке обличчя ( показ картки із сумним обличчям), а кому весело – ось таке (картка із веселим обличчям).
- Давайте кому сьогодні сумно, будемо виправляти настрій. Я вам принесла казочку. (Відкриваю шкатулку). Ой, наша казка перетворилася на геометричні фігури.
- Давайте їх розглянемо. ( Виставляю на дошку фігури ).
- Що це за фігури? Що вони нагадують?
Круг (жовтого кольору) – лимон, яблуко, сонечко.
Великий прямокутник ( зеленого кольору) – стіл, ліжко, поле.
Менший прямокутник (блакитного кольору) – будиночок, стілець, стіл.
Ще менший прямокутник (червоного кольору) – книжечка, маленьке ліжечко.
Чим може бути великий квадрат? (Коричневого кольору) – пеньок, стільчик, ведмедик.
А маленький квадрат? (білий колір) – столик, будиночок, ліжечко.
Малята, а чим може бути трикутник? (сірий колір) – дах, будинок, мишка.
- Яка це казка? (Відповіді дітей)
- А давайте перевіримо. У мене є для вас загадки.
1. Гавкає, кусає, в дім не пускає. Хто це? (Песик) Який песик? (пухнастий, хороший, великий, малий)
- Як говорить собачка? (гав-гав)
2. З хвостиком і вушками, лапочки з подушками, тихо крадучись, полює. І маленькі сірі мишки утікають геть від неї. (Кішка)
- Як говорить кішка? (няв-няв)
3. Маленька, сіренька, а хвостик довгенький. (Мишка)
Усі ці звірята живуть у нашій казочці «Ріпка». (Показ ілюстрації)
- Давайте подивимось! А й справді, велике жовте коло – це що? (Ріпка)
А великий зелений прямокутник? (Дід)
Трохи менший блакитний прямокутник?(Баба)
А найменший червоний прямокутник? (Внучка)
- Малята, а якою фігурою можна позначити собачку? (Великий коричневий квадрат)
А якою фігурою можна позначити кицьку? (Маленьким біленьким квадратом)
А якою фігурою сіру мишку? (Сірим трикутником)
Розповідь казки з моделюванням
Посадив дід у себе на городі …(Ріпку). Ріпка це фрукт чи овоч? А який ще овоч міг посадити дід на грядці? (Огірки, помідори, моркву, буряк). Виросла ріпка. Яка виросла ріпка? (Велика – превелика)
Пішов дід тягнути ріпку із землі. Тягнув – потягнув, а витягнути … (не може).
Чому дід не може витягнути ріпку? (Тому, що вона виросла велика, земля тверда була, у діда сил немає). Покликав дід на поміч кого…(бабку). Як він її покликав? Бабо не лежи, іди ріпку вирвати допоможи. Яка баба була? (Старенька) Тягнуть – потягнуть, а витягнути не можуть. Покликала баба внучку. Як покликала? Внучко, не лежи, іди ріпку вирвати допоможи. Кого покликала внучка? (Собачку Фінку). Як покликала Фінку? Іди Фінко не лежи , ріпку вирвати допоможи. Тягнуть – потягнуть, а витягнути не можуть. Кого покликала Фінка? Кицьку Варварку. Яка кицька? (Пухнаста). Тягнуть – потягнуть, а витягнути не можуть. Кого покликала кицька Варварка? (Мишку Сіроманку). Яка мишка? (Маленька, сіренька). Витягнули ріпку. Давайте порадіємо разом з ними. Поплескали.
- Малята, давайте перевіримо свій настрій. На листочках з обличчям домалюємо роти.
ІІІ Підсумок.
- Бачу гарний у вас настрій.
- Яка казочка до нас завітала?
- Ви розумнички. А знаєте, що дід з бабою з ріпки наварили каші та наліпили нам смачного печива.