Тема: «Лисиччина казка». Заняття з елементами моделювання.
Програмовий зміст:
Познайомити дітей з новою авторською казкою, учити розуміти зміст казки, правильно оцінювати вчинки героїв, передавати інтонаційну виразність мовлення героїв, вчити дітей переказувати епізоди казки, складати невеличкі оповідки за допомогою моделей, складати описові розповіді. Розвивати навички діалогічного мовлення, збагачувати активний словник дітей прикметниками, дієс ловами за допомогою дидактичних ігор.
Розвивати пізнавальний інтерес до казок та акторську майстерність.
Виховувати у дітей культуру мовлення, взаємодопомогу, доброзичливе ставлення один до одного.
Матеріал: аудіо повідомлення , зашифрований лист, моделі казок, наголівнички, картинки казкових героїв, геометричні фігури, схеми до казки.
Хід заняття
І Організаційна частина.
- Діти , погляньте, скільки гостей завітало до нас на заняття. Давайте ми привітаємося з ними :
Доброго ранку, доброго дня!
Раді гостей ми вітати щодня!
Ми бажаємо вам щиро,
Щастя, радості та миру!
Будьте здорові!
ІІ Основна частина.
- Малята, а ви любите казочки?
-А хочете потрапити у казочку? (Так).
- А як туди потрапити ви знаєте? (Ні)
- І я не знаю. Що ж нам робити?
(Раптом чути шурхіт)
Вихователь. Погляньте, малята, хтось нас гукає. (на комп ютері зображення Лисички)
- Як ви гадаєте, звідки вона прийшла? ( З казки.)
-А в яких казках живе Лисичка? (Відповіді).
- А яка лисичка у казках?(Хитра, лукава).
- Сьогодні Лисичка нас запрошує до себе у казку, а у яку вона не назвала, але надіслала нам повідомлення. Якщо ми розгадаємо його, то дізнаємось, який казковий герой теж живе у цій казці разом із Лисичкою.
(Діти розглядають схеми-шифри).
- Як ви думаєте, хто це? (На листках зашифроване зображення Журавлика.) - - Так, це Журавлик. Погляньте, який він гарний. На вашу думку, про кого буде казка?(Відповіді).
- А скажіть малята, чи багато ви знаєте казок?(Відповіді).
- Лисичка приготувала для вас гру, у якій зашифрувала казки. Давайте спробуємо їх розшифрувати.
Дидактична гра «Яка казка тут заховалась?»
(Діти вгадують казки за моделями : «Колобок», «Колосок», «Троє поросят», «Маша і ведмідь», «Білосніжка та сім гномів», «Зайчикова хатка», «Вовк та семеро козенят».).
- Молодці, багато знаєте казочок. Дітки, а скажіть, які бувають казки?(Авторські та народні).
- Хто такий автор?(Людина, письменник, яка написала казку).
-Сьогодні ми поринимо у казочку «Лисичка і Журавель», яку написав відомий український письменник Іван Франко.
Читання казки та бесіда за її змістом.
Фізкультхвилинка
За казками ми пішли,
Не одразу їх знайшли.
Ніжками ми тупали,
Кулачками стукали,
Пам’ ятають казки нас,
Нахилились ми на « раз.»
А на «два» ми піднялись,
І за руки узялись.
Всі по колу ми пішли.
Наші казочки знайшли.
- Малята, а де ще ми можемо побачити казку? (В театрі) .
- А як називаються люди, які працюють у театрі?
- Ви хочете спробувати себе у ролі акторів? Тож спробуймо і ми з вами розіграти казку!
- Вам подобається такий кінець казки ? (Ні). А ви хочете його змінити? (Так). - Тоді давайте вигадаємо нових казкових героїв, які помирять нашу Лисичку та Журавлика.
Дидактична гра «До столу підійду-героя оберу»
- Діти, давайте підійдемо до столу і кожен вибере для себе казкового героя, розповість про нього, хто це і що він вміє робити . (Діти по черзі обирають для себе казкових героїв, відповідаючи на запитання, чому вони хочуть бути саме цими героями).
- А тепер давайте відправимо наших героїв у казочку до Лисички та - Журавлика.(Двоє дітей виконують ролі Лисички та Журавлика у наголівничках)
Розігрування казки. (Малята по черзі підходять до Лисички та Журавлика, називаючи свого героя).
Прихід сонечка. Яке ти? Що будеш робити для Лисички та Журавлика?.
Прихід бджілок. Які ви? Що вмієте робити?
Прихід горобчиків. Які ви? Що будете робити?
Прихід квіточок. Які ви? Що зробите для наших героїв?
Прихід їжачків. Які ви? Що вмієте робити?
Прихід метеликів. Які ви? Що вмієте робити?
Моделювання казки за допомогою геометричних фігур.
- Ну що ж, героїв ми обрали, а тепер пропоную підійти до столу та обрати геометричну фігуру, на яку схожі ваші герої. Давайте за допомогою геометричних фігур створимо нашу казку про те, як нові друзі мирили Лисичку та Журавлика.
( Діти підходять до столу і обирають геометричну фігуру на яку схожий казковий герой. І обирають відповідну схему.)
Наприклад:
Сонечко схоже на жовтий кружечок. Сонечко буде весело світити і обігрівати наших героїв.
Горобчики схожі на сірі овали. Що горобчики будуть робити для героїв? (співати веселі мирилочки). Діти шукають відповідну схему.
На яку геометричну фігуру схожі квіточки? (на різнокольорові кружечки). Що квіточки зроблять для наших героїв? (сплетуть віночки)
На що схожі бжділки? (на овали). Що вони будуть робити для героїв? ( назбирають їм солодкого медку)
Метелики, яку геометричну фігуру вам нагадують? (квадрати). А що ви будете робити для героїв? ( Ми намалюємо їм картину)
На яку фігуру схожі їжачки? ( на квадрати). Що ви зробите для наших героїв? (назбираємо їм різних смаколиків, щоб вони ніколи не сварились і пригощали один одного).
А тепер давайте зберемо усіх героїв разом.(Лисичка із Журавликом обіймаються і посміхаються один одному і дякують новим друзям). Як ви думаєте, як можна тепер назвати нашу казочку? (Як мирили Лисичку та Журавлика нові друзі.)
ІІІ Підсумок заняття.
- Малята, яку казку ми з вами сьогодні читали? Чим вона закінчилася? Чи подобається вам такий кінець? Чому? А який кінець казки ми придумали? Який вам більше подобається? Ким ми з вами сьогодні були?
Вправа «Компліменти»
Малята, я хочу , щоб ми зробили один одному компліменти за те , що ми гарно попрацювали на занятті.
Заняття закінчується.