Користувацький вхід

Конспект інтегрованого заняття «Ремесла українського народу»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Конспект інтегрованого заняття на тему «Ремесла українського народу»
Мета: ознайомити дітей з різними видами народних ремесел; розкрити красу українських вишиванок по регіонах, багатство кольорів, орнаментів; збагатити знання про цей давній вид народного декоративно-ужиткового мистецтва; познайомити дітей зі звичаями та обрядами, пов’язаними з вишиванками, заохочувати дітей до виготовлення вишиванок способом аплікації з паперу. Удосконалювати техніку вирізування з паперу, складеного навпіл по діагоналі, з квадрата – трикутника, з прямокутника – смужки, повторювати правила безпеки під час роботи з ножицями, розвивати дрібну моторику рук, увагу, творчу уяву, творчі здібності, формувати естетичний смак; виховувати охайність та обережність під час роботи з ножицями.

Хід заняття
Вих. У нас сьогодні ніби свято ,
Гостей зібралося багато.
Ану ж на них ви подивіться
І веселенько усміхніться.
І привітайте їх у нас ,
Що завітали в добрий час.
Добрий день! Вітаємо вас.
Вих. Діти, скажіть, як називається наша Батьківщина? Яка вона? (велика, гарна,багата). Так, ми живемо в Україні, любимо її, пишаємося нею. Україна – це Батьківщина для всіх людей, які живуть на її території. З чого починається Батьківщина?
1 дит. З чого починається Батьківщина?
З порогу Батьківської хати,
З пісень отих колискових,
Яких нам співали мами.
2 дит. А кажуть, вона починається
З пісень, що так щиро лунають,
Та з тих рядочків віршованих,
Що діти змалку вивчають.
3 дит. А може вона починається
З нашого дитячого садочка
Коли ми всі разом збираємося
І в ігри веселі граємось.

Вих. Народитись українцями, друзі, велика честь. Адже наш народ віддавна славиться у всьому світі. Як ви вважаєте,чим саме славні українські люди?
- Працьовитістю, розумом, гостинністю, піснями.
- Так. А ще наш народ – творчий та вмілий. Сьогодні ми поговоримо про ремесла, які були популярні в Україні з давніх часів. (Вихователь показує і розповідає на інтерактивній дошці про такі ремесла:
Різьблярство - вид декоративно-вжиткового мистецтва (також різьблення є одним з видів художньої обробки дерева поряд з випилюванням, токарною обробкою).
Плетіння - ремесло з виготовлення доморобних господарсько-побутових та художніх виробів з різноманітної еластичної сировини. В Україні має багаті й давні традиції, особливо на Поліссі.
Гончарство – виготовлення з опаленої гончарної глини різноманітних виробів, зокрема посуду, кахлів, іграшок тощо.
Столярство – вид деревообробного промислу; виготовлення хатнього начиння – лав, ослонів, скринь, столів, табуреток та стільців, мисників, ліжок, а також віконних рам та рамок для вуликів, деревних частин борін та плугів тощо.
Бондарство – вид деревообробного промислу, пов'язаний з виготовленням місткостей – бочок, діжок, барил, цебер тощо.
Ткацтво – виготовлення сурових (необроблених) текстильних тканин на ткацькому верстаті ляхом їх взаємного переплетення.
Вишивання – один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами; один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема дівчат.

Пройшов час і українські ремесла дещо забулися, адже з’явилася можливість виготовляти схожі предмети вжитку значно швидше і легше. Але сьогодні ми всі розуміємо, що такі ремесла потрібно берегти, тому що вони несуть в собі багатовікову історію, їх цікаво розглядати, міркувати, як саме їх виготовляти.

А зараз я пропоную погратись вам у гру, яка так і називається «Ой, Василю, товаришу».

Вих. Діти, ми вже говорили, по чому впізнають українців у всьому світі.
- По українському національному одязі, вишиванках.
- Сьогодні ми будемо говорити про сорочки-вишиванки. Колись одяг зберігали люди в скринях. Кожного року влітку, сонячного дня, жінки виносили свій одяг на вулицю і провітрювали. Ось погляньте, тут сорочки чоловічі, жіночі та дитячі. Сорочки були ще буденні, ті, що носили кожного дня, і святкові. Буденні вишивали на грубому полотні, а святкові – на тонкому. На сорочках вишивали різні орнаменти. Як ви думаєте, хто їх вишивав? Здавна дівчата в Україні вишивали своєму нареченому та його батькам сорочки, а наречений шив чоботи. Сорочку дарували не будь кому, а особливо рідним: чоловікові, дітям, батькам, братові, нареченому.
Як я малим збирався навесні
Піти у світ незнаними шляхами,
Сорочку мати вишила мені
Червоними і чорними нитками.

Є повір’я, що сорочка, вишита і подарована на добро, на щастя, буде оберігати. Ниточка до ниточки – буде квіточка, а квіточки оберігають дитя від наслання. Мати говорила, коли шила «Кладу ниточку на щастя, на здоров’я дитині. Щоб росла здоровою і сильною, розумною та красивою, як зоря довіку. Жовту нитку у сонця візьму (символ здоров’я, успіху), а зелену у трав (природа, молодість, мир), подарує синю небо (вірність, довіра), зіронька – багряну (любов, сила). Про це навіть народ склав пісні. Давайте послухаємо пісню А.Гнатюка «Два кольори».

То що означають кольори на сорочці? (Діти повторюють кольори та їх значення). Був цілий ряд повір’їв, що їх дотримувались народні майстрині. Можливо, ви пригадуєте якісь з цим повір’їв?
- Якщо сорочку одягнув навиворіт, хтось битиме.
- Од переляку сорочку одягають пазухою назад.
- Коли після купання дитині одягають чисту сорочку, то беруть її за комір, б’ють об одвірок і приказують: «Сорочка на тіло, а лінь у двері».
Сорочки вишивають гладдю, бісером, хрестиком. (Вихователь показує, чим вони відрізняються).
Орнаменти бувають рослинні – ось погляньте, що тут вишите.
Квадрат, ромб є символом чотирьох пір року, чотирьох стихій – води, землі,вогню та повітря, чотирьох сторін світу.
Трикутнички – та ще й вишиті один в одному означають триєдність землі, людини, космосу; води, землі, повітря; минулого, теперішнього, майбутнього; батька, матері, дитяти; Бога Отця, Бога Сина, Бога Святого Духа.
Небо і Землю вишивали прямим лініями. Між ними пролягав основний узор. Хвилькою вишивають воду – символ чистоти, очищення. Ломана лінія символізувала покровительство вищих сил над людиною. Горизонтальна пряма лінія - означає землю.
Вертикальна хвиляста – дощ. Дві схрещені лінії – блискавки. Сьогодні ми будемо аплікувати орнаменти на сорочках. Подивіться спочатку які вишиванки вишивали в Україні в регіонах. (Показ на інтерактивній дошці та пояснення вихователя).
Вих. Сідайте за столи. Як ви думаєте, для кого ця сорочка? А ця?
(Показує паперову дівчачу сорочку,а потім хлопчачу) Із чого складається орнамент? Якого кольору смужки? А це що за фігури? (Квадрат і трикутник)
Смужки будете вирізати із прямокутників. Складемо прямокутник навпіл по суцільній стороні загинаємо, ведемо пальчиком до половини прямокутника і потім до середини. Квадрати жовтого кольору ріжемо від кутика до кутика. Що вийшло? Два трикутники. (Повторюємо ще раз порядок дій). Потім діти викладають орнамент, вихователь оглядає. Діти наносять на фігури клей та приклеюють до заготовлених паперових сорочок, утворюючи на них орнамент. Потім прищіпками вивішуємо сорочки просихати. (Чергові)
Діти беруться за руки і говорять:

Одягну в неділю рано
Вишиту сорочку,
Вийду з хати, закружляю,
весело в таночку!
Засміється, заспіває
Сонце над ланами,
Прийме землю калинове
срібними піснями.
В кожнім серці синьоока мрія
Що для тебе розквітає знов.
Україно, ми твоя надія.
Україно, ми твоя любов.

- Діти, вже просохли наші сорочки, давайте розглянемо їх. Як ви думаєте, яка сорочка буде святковою, а яка буденною?
- Молодці, справились добре зі своїм завданням.

Автор: 

Щиголь Галина Петрівна
вихователь-методист
дошкільного навчального закладу (ясла-садок) комбінованого типу «Калинка» Броварської міської ради Київської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі