Користувацький вхід

Бінарний урок літературного читання та образотворчого мистецтва

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Бінарний урок літературного читання та образотворчого мистецтва
Тема: Народ скаже, як зав’яже. Прислів’я. Скоромовки. Загадки. Мирилки. Основні види декоративно-прикладного мистецтва. Складання ескізу вишивки на папері в клітинку.
Мета: ознайомити учнів з різновидами народної творчості (прислів’ями, загадками, морилками, скоромовками); підтримувати інтерес школярів до усної народної творчості; розширити уявлення про влучність, точність, красу рідного слова; пробуджувати інтерес до вивчення рідної мови; виховувати любов до творів усної народної творчості, до книжки, любов та пошану до української мови. Продовжувати ознайомлювати учнів із декоративно-прикладним мистецтвом; навчати стилізувати та декорувати при¬родну форму; закріпити розуміння понять «візерунок», «орнамент»; розвивати пізнавальні інтереси учнів, уміння працювати самостійно; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до прекрасного, любов до національної художньої спадщини.
Обладнання: музичний ряд: фонограми пісень: Н. Май «Сорочку мені мати вишивала», «Два півники», «Грицю, Грицю», презентація орнаментів для вишивки, гуашові фарби, відеофізкультхвилинка, смайлики для рефлексії
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: бінарний
Хід уроку
І. Організаційна частина
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок.
Стали, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Повернулись до гостей,
Привіталися всі дружно:
– Добрий день!
Настрій на урок взяли,
Й працювати почали.
(на дошці прикріплені 3 смайлика)
Діти, виберіть собі, будь ласка
Смайлик з тим настроєм, з яким би ви хотіли працювати сьогодні на уроці. А в кінці нашого уроку ми подивимося, який же Смайлик – настрій сьогодні переміг.

ІІ. Мовленнєва розминка
Скоромовка
Бабин біб розцвів у дощ –
Буде бабі біб у борщ. (слайд 1)
(діти читають спочатку повільно, потім трохи швидше, а потім зовсім швидко)
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Інсценізація української народної пісні «Два півники» (з музичним супроводом)
2. Інсценізація української народної пісні «Грицю, Грицю» (з музичним супроводом)
3. Читання української народної пісні «Пісенька житнього віночка»
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- У нас сьогодні буде незвичайний урок – урок літературного читання і урок образотворчого мистецтва. На нашому уроці ми будемо не тільки читати, обговорювати, розмовляти, але ще будемо й малювати.
- Сьогодні ми з вами будемо говорити про усну народну творчість. А що саме належить до усної народної творчості ви зараз дізнаєтесь.
1. Вікторина «Що це?»
- Я буду зачитувати один із жанрів народної творчості, а ви повинні назвати що це.
 Лежить колода серед болота –
Хай яке сонце, то не висохне . Язик (Загадка)
- Загадка – це цікава задача. Вона має форму питального речення, яке часто римується. (слайд 2)
 Битися – не билися, трохи посварилися,
Потім посміялися, друзями зосталися. (Мирилка)
- Мирилки – невеличкі пісеньки, розраховані на те, щоб забути недавню сварку, відновити товариські стосунки. (слайд 3)
 В чаплі чорні черевички.
Чапля чапа до водички. (Скоромовка)
- Скоромовки – жартівливі вислови, складені із важких для вимови слів.
(слайд 4)
 Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися (Прислів’я)
- Прислів’я – це короткі влучні образні вислови, що часто містять римовані слова. (слайд 5)
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Опрацювання прислів’їв та їх тлумачення
- Прислів’я бувають різної тематики. Є прислів’я про навчання та знання, про вміння спілкуватися з іншими, про працю та інші.
Читання прислів’їв учителем
2. Гра «Естафета»
(учень говорить прислів’я, передає естафету іншому, який теж говорить прислів’я і т.д.)
3. Опрацювання скоромовок
Читання скоромовок учителем та учнями в швидкому темпі
4. Опрацювання загадок
Учитель читає загадки, а учні відгадують
(підказки - малюнки) (слайд 6)
V. Основні види декоративно-прикладного мистецтва
1. Слово вчителя
(Звучить пісня Н. Май «Сорочку мені мати вишивала»)
- Український народ відомий на весь світ не лише фольклором, але й декоративно-прикладним мистецтвом. Особливо – вишиванням. Вишивка – один з давніх і найбільш розповсюджених видів народного декоративно-прикладного мистецтва. Вишивка виконувала функцію оберегу, була провідником магічної сили, прихованої в людині. Вишивали комір або смужку, яка облягала шию, манжети рукавів та поділ сорочки. Вишивка, ніби обрамляла тіло людини, і тому не могло на неї подіяти ніяке зло.(Показ слайдів)
2. Легенда про вишиту сорочку
- Я хочу вам розказати одну легенду про вишиту сорочку
Існує легенда про те, як на землі лютувала страшна пошесть. Вимирали сім’ї та навіть села. І ось одна жінка, утративши сім’ю, крім одного найменшого синочка, молила Бога, щоб він зберіг хоч цю її дитину. І Бог відкрив їй таємницю…
Виший дитині та собі на сорочці хрести – знак для ангелів, бо на кому немає хреста, той загине. Але нікому не розповідай про це, бо загинеш сама і твій син.
Жінка зробила все так, як було велено, але не могла дивитися на те, як вмирали інші. І розповіла вона всім про обереги, та люди не повірили їй. Тоді вона зірвала сорочку із свого сина, і він помер на очах у всіх.
З того часу люди вишивають собі та своїм дітям сорочки – обереги.
- Сьогодні ми з вами будемо виконувати малюнки орнаментів, які вишивають на рушниках, сорочках, серветках, скатертинах, сукнях. (слайд )
А малювати ми будемо на не звичайному папері, а на папері в клітинку. Тому, що більшість орнаментів вишивають у вигляді геометричних фігур. Так, що клітинки нам допоможуть правильно і гарно виконати малюнок.
VІ. Практична робота
1. Хід виконання роботи
(вчитель показує на дошці, діти виконують простим олівцем)
2. Відеофізкультхвилинка «Вишиванка»
Ми читали, малювали,
Дуже плідно працювали.
А тепер настала мить,
Нам хвилинку відпочить.
(Відеофізкультхвилинка «Вишиванка»)
Відпочили ми гарненько.
А тепер усі рівненько
Сядемо за парти,
Далі працювати.
3. Продовження практичної роботи
(малювання в кольорі)
VІІ. Вибіркове читання прислів’їв, скоромовок, загадок
- Прочитати прислів’я про спілкування;
- Прочитати скоромовку про пташку;
- Прочитати загадку про дерево.
VІІІ. Виставка малюнків
На дошці вивішуються малюнки дітей
ІX. Підсумок уроку. Рефлексія
Гра «Мікрофон»
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що сподобалося на уроці?
- Що запам’яталося?
- А зараз кожен з вас візьме свої Смайлики і дасть оцінку нашому сьогоднішньому уроку
(діти чіпляють кожен свій Смайлик на дошці)
(слайд )
X. Домашнє завдання
Ст.. 57-59, читати,
Мирилки – напам’ять.

Автор: 

Колеснікова Тетяна Анатоліївна, вчитель початкових класів (вища категорія)Богданівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Семенівського р-ну, Полтавської обл.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі