Тема. Основні характеристики планет земної групи та планет-гігантів.
Мета : узагальнити й систематизувати знання учнів про особливості планет Сонячної системи, їхні фізичні характеристики, установити причинно-наслідкові зв’язки явищ у Сонячній системі; сформувати поняття про планети як класи космічних тіл.
Формувати уміння самостійно працювати з навчальною, довідковою і науково-популярною літературою; продовжити формувати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; розвивати інтерес до предмету. Виховувати уважність, старанність, прагнення поглибити свої знання з астрономії, вміння працювати в колективі, толерантність
Методи: робота в групах, інтерактивна гра, бесіда, доповіді учнів, демонстрація.
Обладнання та дидактичне забезпечення: комп’ютер, мультимедійний проектор, презентації, модель Сонячної системи, роздавальний матеріал «Завдання для груп».
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і мети заняття.
Актуалізація опорних знань студентів
1) Як називається наша система планет?
2) Скільки планет налічує наша Сонячна система?
3) Назвіть планети, які не мають супутників.
4) До якої групи планет відносять Юпітер?
Планети земної групи (внутрішні планети)
Планети-гіганти (зовнішні планети)
ІІІ. Робота над темою уроку.
Заняття у вигляді рольової гри «Подорож до планет Сонячної системи». Учнів за два тижні попереджені про тему майбутнього заняття, розділені на групи. Кожна група має підготувати повідомлення за однією із запропонованих тем для вивчення планет земної групи та планет-гігантів, обрати капітана, для керування космічним кораблем, придумати девіз та назву команди. Учні збирають повну інформацію про історію вивчення даних планет, методи вивчення фізичних характеристик цих планет, пропонують свої доповіді, супроводжуючи їх презентаціями, демонстрацією відеофрагментів.
1) Планети земної групи
1.1 Меркурій;
1.2 Венера;
1.3 Земля;
1.4 Марс.
2) Планети-гіганти
2.1 Юпітер;
2.2 Сатурн;
2.3 Уран;
2.4 Нептун
І. Конкурс «Візитівка екіпажу»
Назва команди, девіз, емблема.
ІІ. «Знайди мене»
Знайти відповідність фото планет з назвами.
ІІІ. «Презентації планет»
Команди представляють відео або презентацію про характеристики планет земної групи або планет-гігантів.
ІV. «Вірю – не вірю»
Учні готують по 5 запитань командам-суперницям.
Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
V. Станція «Дешифрувальник»
Розшифрувати закодоване астрономічне словосполучення.
VI. «Загадки з астрономії»
«Зоряне небо. Планети Сонячної системи» VII. . Знайти астрономічне позначення всіх ВЕЛИКИХ ПЛАНЕТ на карті
VIІ. «Астроном-письменник»
За 3 хв придумати якомога більше речень або словосполучень, у яких
використано слово «Планета». Фрази мають бути пов’язані між собою і утворювати міні-оповідання.
№ конкурсу І ІІ ІІІ ІV V VI VII Ра-зом
Кількість балів 2 4 3 3 Кожна правильна відповідь 1 Б
(max -5) 5 Кожна правильна відповідь 1 Б
(max -9) 40
І
Команда
ІІ Команда
ІV. Підведення підсумків заняття
Учні самостійно оцінюють свою роботу на уроці, відмічаючи на «Ракеті знань» кількість балів, на скільки вони сьогодні працювали (Додаток 1).
Наприкінці гри нагороджуємо команду-переможця.
V. Домашнє завдання
Читати § 8, 9.
Заповнити таблицю «Планети земної групи – Планети-гіганти» (Додаток 1).
Додаток 1
Завданння до конкурсу «Знайди мене»
ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ
Завдання до конкурсу «Дешифрувальник»
Пояснення завдання: «СОНЦЕ» має код 65572 (кожній літері відповідає певна цифра).
Раніше вважали, що з усіх тіл, що рухаються навколо Сонця утворюється дане словосполучення …
ВІДПОВІДЬ: ПЛАНЕТНА СИСТЕМА
«Загадки з астрономії»
Там нема води й повітря,
Тож ні вітру там, ні бурі,
А до Сонця він найближче.
Звуть планету цю - …(Меркурій)!
Названа в честь богині красоти,
Планета з блискавками та із атмосферою,
Але ніхто на цій планеті не живе.
А зветься ця краса … (Венерою)!
Як бог богів величніший з усіх.
Супутників у нього ціла свита.
Планету знають цю усі
З поважним іменем … (Юпітер)!
Його кільця відомі навіть дітям,
З Юпітером – сусідом дуже схожий.
Планета – велетень з низькою густиною,
Її … (Сатурном) ми назвати можемо!
В чотири рази більший від Землі,
На боці лежачи він крутиться, мов пан.
Супутників 15 має ще крім того,
А зветься чудо це … (Уран)!
Кольорову має атмосферу.
Несподівано відкритий цей пустун.
А названий в честь бога океану.
Ви впізнали? Це ж … (Нептун)!
Там є життя. Там майже скрізь буяють трави.
Там спів пташок село будить зрання.
Планета – казка. Мрія. Подарунок.
І ймення гордо їй звучить … (Земля)!
Що існує вік на волі, а кружляє вічно в полі? (Планета)
Вдень бідніє, а вночі світить, не гріє (Місяць).
Розв’яжіть кросворд «Астрономія – найцікавіша наука »
КОМАНДА____________________________________________________________
По вертикалі: 1. Модель світу, яку запропонував М. Коперник.
По горизонталі: 2. Третя від Сонця планета.
3. Назва видимих форм Місяця.
4. Найбільша планета у Сонячній системі.
5. Планета вдвічі менша за Землю за радіусом і
має 2 супутники.
6. Система небесних тіл, що обертаються навколо
Сонця.
Відповіді: 1. Геліоцентрична. 2. Земля. 3. Фази. 4. Юпітер. 5. Марс. 6. Сонячна.
«АСТРОНОМ-ПИСЬМЕННИК»
КОМАНДА __________________________________________________________________________
За 3 хв придумати якомога більше речень або словосполучень, у яких використано це слово. Фрази мають бути пов’язані між собою і утворювати міні-оповідання.
« ЦИФРОВИЙ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК З АСТРОНОМІЇ»
КОМАНДА ________________________________________________________
1
2
3
4
ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ:
1 4
2 3
3 1
4 2
Планети земної групи Планети-гіганти
Маса планет
Розмір (радіус)
Періоди обертання навколо осі
Кількість супутників
Густина
Тверда оболонка
Хімічний склад твердої оболонки
Середня молекулярна маса атмосфери
Місце розташування в Сонячній системі
Ефективна температура
Магнітні поля
Атмосфера
Відстань від Сонця
«РАКЕТА ЗНАНЬ»
Прізвище __________________________
Група __________________________