Мета: Виявити рівень знань та вмінь дітей : у переказі казки за допомогою символів; вміння розуміти символи; вміння підбирати прикметники до іменників; вміння виконувати звуковий аналіз три фонемних слів ; знаходити місце звука у слові; відтворювати графічне зображення речення. Вправляти в умінні визначати голосні та приголосні звуки; читати склади. Розвивати мовленнєву активність. Виховувати дружні стосунки під час заняття.
Хід заняття.
Привітання. Доброго ранку! Мовимо за звичаєм!
Доброго ранку! Кожному зичу я.
Доброго дня вам! Людям бажаю.
І усміхаються лагідно люди
Добрі слова, для кожного любі !
Вихователь. Нас всіх чекає кольоровий куточок. Подивимось, який колір нас сьогодні зустрічає. Який?
Діти. Зелений.
Вихователь. Це колір спокою, він лікує застуду, головний біль. Лялька Наталочка одягла зелену сукню та принесла нам цікаву книжку «КАЗКИ» В цій книжці малюнки до казок є , а назви десь поділися. І тільки кмітливі та розумні діти можуть повернуть назви казкам. Щоб казкам допомогти треба виконати завдання.
Перша підказка для вас малята, ось ці символи. Як ви думаєте, яка казка тут зашифрована?
Вихователь. Так, це казка В. Сухомлинського «Дівчинка та синичка» його потрібно пригадати, але щоб наші язички були спритними пригадаємо чистомовку;
Під ногами снігу скрип! Рип – рип;Рип – рип – рип !
Кінь біжить через місток! Цок – цок; Цок – цок – цок!
Песик гавкати почав! Гав – гав; Гав – гав – гав!
Ось поспівує маля! Ля – ля; Ля – ля- ля!
Дзвонять дзвони за вікном! Бом – бом; Бом – бом – бом!
Вихователь. А зараз пригадаємо казку. «Дівчинка і синичка»
Розповідь казки за допомогою символів.
Навіщо дівчинка почепила годівничку?
Який подарунок принесла синичка для дівчинки?
Вправа «Якщо б з моїм другом трапилася біда, то я б…»
Уявіть собі, що ви тримаєте в руках маленьку, беззахисну синичку. Ми чуємо, як б’ється її серце. Ми її приголубимо , погладимо. А ось раптом вона піднялася і полетіла.
Д/г « Синичка яка?»
(маленька, беззахисна, гарна, тендітна, слабка, ніжна, весела, співуча, дзвінка, легка, швидка, )
Вихователь. Ось ми і повернули першу назву: «Дівчинка та синичка»
А нас чекають наступні герої казки. Здогадаєтесь, якої, коли почуєте дієслова: спекла, поклала, покотився, зустрів, заспіваю, з’їла. Так малята, це казочка «Колобок» Щоб повернути назву цієї казки потрібно виконати завдання.
Вихователь:Назвіть героїв казки.(Дід, баба, колобок, заєць, вовк, ведмідь, лисиця) Що це ми назвали? Речення, звуки чи слова? Так, слова. А з чого складаються слова? Із звуків. Які бувають звуки?
Д/г «Підбери пазли"
Діти обирають собі пазли з буквою, називають її, визначають, який це звук голосний чи приголосний. З’єднайте голосний та приголосний і спробуйте прочитати склад. (Діти читають склади)
Вправа « Придумай слово, яке починається на звук М, В»
Прочитай склади.
МА МО МУ МИ МІ МЕ ВА ВО ВУ ВИ ВІ ВЕ
Фізкультхвилинка «Теремок»
Стоїть в полі теремок
Він закритий на замок
Дрік – дрок , дрік – док.
Біжить в полі коток
Відчинив ключем замок
Чик – чик.
Д/г « Завдання від Колобочка»
Звуковий аналіз.
На столах завдання від Колобочка. Зробіть звуковий аналіз слів (жук. кіт, сом)
Не забувайте правильно промовляти кожен звук. У кого виникнуть труднощі піднімайте руку.
Д/г «Де знаходиться звук?»
На карточці діти розглядають предмети((олівець, огірок, дзвоник, відро, листочок,дерево) У якому місці слова чути звук О. З’єднайте лінією зображення предмета зі схемою слова.
Вихователь. Тепер ми можемо повернути назву «Колобок»
Вихователь. Нас чекає наступна підказка.
Посадив, виросла, пішов, покликав, прийшла, тягнуть, не можуть, витягнули.
Я думаю це казка «Ріпка» Нам приготував завдання діда.
Дідусь передав нам ось такі схеми. Що вони означають?
Це речення. Що позначається рисочками? (слова)Що означає крапка?(Кінець речення. ) Що означає штришок. Речення починається з великої букви.
Вправа «Придумай речення за схемою»
Запиши речення: Мишка допомогла витягнути ріпку.
Бабка покликала внучку.
Прибігла Жучка.
Вихователь. Ось ми можемо повернути назву казки «Ріпка»
Вихователь. Малята, ви сьогодні молодці, гарно працювали. У нас з вами є така змога визначити, хто як працював. На столі є картинки.
Сонечко – я дуже старався, і в мене все вийшло.
Хмаринка – я старався, але в мене не все вийшло.
Зайчик – я старався , але поспішав.
Черепашка – я старався , але робив все повільно.