ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ
З ПОШУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
«Мої очі-оченята –
два віконечка у світ»
(середня група)
Вихователь
Аксьонова Л.М.
МЕТА:
• Продовжувати ознайомлювати з органами тіла людини, функціями очей, формувати уявлення про збереження зору.
• Вчити розуміти мораль художнього твору – оповідання В.О.Сухомлинського «Як Сергійко навчився жаліти», оцінювати поведінку героїв, виховувати доброту, чуйність, турботливість; формувати співчутливе ставлення до дітей з особливими потребами.
• Збуджувати пізнавальну активність дошкільнят; викликати стійкий інтерес до пошуково-дослідницької діяльності; розвивати вміння спостерігати, міркувати, аналізувати, проводити досліди, робити висновки, складати описову розповідь за схемами.
• Збагачувати словник формами українського фольклору.
Хід заняття
1.Привітання. 2.Зорова гімнастика. 3.Сюрпризний момент – лист від матусі Сергійка, яка хоче поділитися з нами радістю, розказати, як її синочок навчився жаліти. Давайте його прочитаємо. 4.Читання оповідання В.Сухомлинського «Як Сергійко навчився жаліти». 5.Обговорення змісту твору. Яким став Сергійко? (милосердним, добрим, чуйним, людяним, безкорисливим, турботливим, співчутливим). 6.Мотивація. Хлопчик намагався зрозуміти, як це жити і нічого не бачити, і ми сьогодні спробуємо це зрозуміти, але за допомогою дослідження. Будемо проводити дослідження так, як це роблять дорослі вчені, станемо на якійсь час дослідниками. 7. Обмін думками. Кого називають дослідниками? (відповіді дітей – це люди, які вивчають невідоме, таємниче; які вміють спостерігати, міркувати, порівнювати, аналізувати, проводити досліди, робити висновки). Наше з вами завдання, як дослідників, - здобути якомога більше відомостей про очі і підготувати про цей предмет дослідження повідомлення – розповідь (одягти емблеми). 8.Мозговий штурм. Які є способи здобути інформацію? Назвіть відомі вам методи дослідження ( відповіді дітей – поміркувати самостійно, поспостерігати, запитати у дорослого, подивитися в книжках, провести дослід-експеримент, зателефонувати фахівцеві). Діти називають методи – викладаємо малюнки, створюємо ланцюжок етапів дослідження. 9.Проведення дослідження. 1метод – поспостерігаємо з люстерками. Пригадаємо правила роботи з дослідницьким обладнання – люстерками: потрібно бути акуратними й обережними, щоб дзеркальця не розбилися, потрібно міцно тримати люстерка у руках. Дослід№1. Гіпотеза-припущення: очі – це частина тіла людини, вони розташовані на обличчі. Перебіг досліду: спостереження з люстерком. Висновок: припущення підтвердилися. Дослід№2. Гіпотеза: у людини 2 ока, вони різні за кольором, формою і розміром. Перебіг досліду: спостереження з люстерком. Висновок: припущення-гіпотеза підтвердилась частково: у людини 2 ока, але вони однакові за розміром (великі або маленькі), формою (овальні або круглі), і у кожної людини свій колір очей (сині, блакитні, карі, сірі). Картки-схеми розташовуємо на дошці дослідника. 2 метод – поміркуємо. Розповідь-міркування. Що ви можете робити своїми очима? ( відповіді дітей – дивитися навкруги, заплющувати, розплющувати, плакати, моргати, придивлятися). 3 метод – запитати у дорослого. У кого можна запитати? ( відповіді). Розповідь вихователя за допомогою наочного матеріалу. 4 метод – подивитися у книжках. Робота з фольклорним матеріалом. Пригадаємо, які загадки, прислів’я та приказки ви знаєте про очі (відповіді дітей за допомогою опорних схем). 5 метод – провести дослід. Дослід№3. Гіпотеза: за допомогою очей ми зможемо побачити колір, форму та розмір предмета. Перебіг: визначте колір, форму та розмір предмета із зав’язаними та відкритими очима. Висновок: очі допомагають бачити. Дослід№4. Гіпотеза: очі допомагають орієнтуватися у просторі, визначати напрямок руху. Перебіг: пройдіть по мотузці, яку поклали на підлогу, спочатку із заплющеними, а потім із розплющеними очима. Висновок: гіпотеза підтвердилась. Дослід№5. Гіпотеза: очі зажмурюються, кліпають, таким чином, захищаються від небезпеки. Перебіг: плесніть у долоні перед відкритими очима. Висновок: гіпотеза вірна. Дослід №6. Гіпотеза: щоб уважно розглянути предмет, відстань від очей до предмета не має бути занадто близькою. Перебіг: опишіть картинку, піднісши її аж до очей. Висновок: гіпотеза правдива. Картки-схеми – на дошку дослідника. 6 метод – зателефонувати по скапу фахівцеві – до медсестри орт оптичного кабінету дитсадка Світлани Володимирівни. Розповідь про правила збереження зору. 10.Зорова гімнастика. 11. Підведення результатів дослідження – складання дитиною розповіді про предмет дослідження за допомогою схем на дошці дослідження. 12.Підсумок заняття. Бесіда. Погляньте на стіл, що ви бачите на ньому? ( відповіді дітей – овочі та фрукти). Вони допомагають нашим оченятам бути здоровими та веселими. В них містяться вітаміни, які поліпшують зір. Після заняття ми приготуємо з них смачний вітамінний салат до обіду. Я впевнена, це салат сподобається всім. 13.Прощання з гостями.
Заняття закінчується.