Білан Л. В.,вчитель географії,
Заводська ЗОШ І-ІІІ ст.,
Великописарівський район,
Сумська область.
Населення та навколишнє середовище:
проблеми його забруднення та охорони.
Мета: повторити, узагальнити та систематизувати знання учнів із вивчених тем; розвивати практичні навички, застосову¬вати набуті знання для розв'язання конкретних ситуацій, аналізувати, робити висновки; виховувати відповідаль¬ність за наслідки людського впливу на природу.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Форма уроку: урок-дискусія.
Обладнання: підготовлені завдання для учнів, атласи, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Структура уроку
I.Організаційний момент
II.Мотивація навчальної діяльності
III.Застосування знань у нестандартних умовах
IV. Закріплення нових знань і умінь учнів
V.Підсумок уроку
VI.Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний момен
-Привітання.
-Перевірка наявності в учнів, підручників, зошитів та атласів.
-Психологічна підготовка учнів до роботи на уроці.
ІІ.Мотивація навчальної роботи
Вступне слово вчителя.
Презентація.
Екологічна ситуація на планеті з кожним роком ускладнюється. Це пов'язано із постійно наростаючою потужністю промислових підприємств, відкриттям нових заводів і фабрик, а також збільшенням кількості транспортних засобів, зростанням виробництва та використанням мінеральних добрив і отрутохі-
мікатів, появою нових технологічних процесів, хімічних речовин .
Застосування гербіцидів для знищення бур’янів призводить до загибелі не тільки бур’янів, але і комах. Вирубка лісів, оранка цілинного степу знищують екосистеми.
Зростання потреб сучасного господарства призводить до великих втрат у природі. Щорічно на земній кулі перетворюються на пустелю 6 млн гектарів родючих земель; 11 млн гектарів лісу вирубується, гине від пожеж або забруднення довкілля; внаслідок проживання в місцях інтенсивного забруднення хворіють десятки тисяч людей. Спостереження за кліматом дають змогу визначити зміни газової структури атмосфери, вивчати явище «парникового» ефекту, що посилюється внаслідок збільшення частки вуглекислого газу, випадання кислотних дощів, виснаження озонового прошарку, який оберігає життя на Землі від жорсткого ультрафіолетового випромінювання Сонця.
Катастрофічних розмірів набуло забруднення морів і океанів. Окремі акваторії Світового океану є місцем зберігання радіоактивних та високотоксичних відходів. Видобуток корисних копалин на шельфі морів і океанів посилює небезпеку аварій. Через забруднення води гине рослинність тваринний світ в водоймах.
Серед найважливіших проблем сучасності, без сумніву, найбільш складною являється екологічна.
Забруднення середовища проживання шкідливо відбивається на здоров'ї людей, приносить значні збитки народному господарству. Останнім часом обстановка погіршилася настільки, що багато районів оголошені районами екологічного нещастя.
Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи: парниковий ефект, забруднення повітря, проблема чистої води і кислотні дощі є причиною 70 % ракових захворювань.
Щогодини на планеті тисяча чоловік вмирають від отруєння водою.
Що ж робити?
Де ж вихід із ситуації, що склалася на сьогодні?
Зрозуміло що розв’язання проблеми шляхом руйнування міст, закриття
підприємств, транспорту та переселення людей у печери – абсурд. Для того щоб знайти вихід із цієї ситуації, потрібно ретельно вивчити проблему.
Сьогодні ми поговоримо про проблеми навколишнього середовища, про те , що необхідно знати, як слід діяти, щоб зберегти навколишнє середовище.
В кожного з вас є можливість висловити думку щодо проблем, які назріли у природі з вини людини, та шляхів їх розв’язання.
ІІІ. Застосування знань у нестандартних умовах
Виступи груп з повідомленнями.
Кожна група представляє свою проблему.
Показ слайдів.
Проблема 1 . Забруднення повітря.
Проблема 2. Проблема великих міст.
Проблема 3. Утворення кислотних дощів.
Проблема 4. Забруднення гідросфери.
Проблема 5. Парниковий ефект.
Проблема 6. Подолання забруднення навколишнього середовища.
ІV. Закріплення нових знань і умінь учнів
Закінчіть речення ( показ слайдів)
Повітря, що нависло над містом називається…(смогом)
Морським мешканцям сильно шкодять перевезення …(нафти)
Неочищені стічні води зливають у…(річки, моря, океани)
Екологічна ситуація на планеті з кожним роком…(ускладнюється)
Рослини вилучають з атмосфери…( вуглець)
Кислотні дощі завдають великої шкоди…(деревам, озерам, річкам, будинкам)
Запитання ( показ слайдів)
- Чому люди переселяються у великі міста ?
( У містах більше робочих місць, комфортні умови проживання.)
- В яких населених пунктах (містах чи селах) якість повітря гірше? Чому?
( В містах).
-Які наслідки забруднення навколишнього середовища?
(Стрімко скорочується чисельність різних видів організмів, а деякі зникають зовсім.)
-З чим пов’язують руйнування озонового шару?
( Із забрудненням атмосфери.)
-Яка потужність озонового шару?
(3 мм).
- Що є джерелом забруднення гідросфери?
( фабрики, заводи, тваринницькі ферми, комунальні стоки, танкери).
V. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя.
Охорона навколишнього середовища — це, безумовно, проблема гло-бального характеру. Розв'язати її можна, лише об'єднавши зусилля всіх країн, усіх народів на Землі. Однак ця проблема стосується й кожного з нас безпосередньо. Ніколи не забувайте: навіть найменше втручання в неповторну природу Землі призводить до порушення її рівноваги.
Наш урок мені хочеться завершити словами:
На Землі — у домі вселюдському,
Протиріч та негараздів тьма.
Будьте, люди, обережні в ньому!
Іншої домівки в нас нема.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити матеріал тем «Біосфера», «Географічна оболонка», «Населення Землі», «Людина і географічна оболонка», а для бажаючих підготувати повідомлення про один із заповідників України.