Тема: Органічні молекули. Біологічні макромолекули - біополімери.
Мета: ознайомити з основнимиорганічними молекулами, щовходять до складу живихорганізмів, поняттями «мономери», «полімери», «біополімери»; формуватизнання про особливостібудови та основніджерелаорганічнихречовин, значеннярізнихпродуктівхарчування в раціонілюдини; формуватиуявлення про найбільшпоширенібіополімери; розвиватипам’ять, увагу, логічнемислення, мову, умінняпорівнювати та узагальнювати, систематизуватинабутуінформацію; виховуватирозумінняцінностівсіхживихорганізмів і природи в цілому, формуватинауковийсвітогляд, інтерес до предмета.
Обладнання: таблиці «Білки», «Ліпіди», «Вуглеводи», «Нуклеїновікислоти», малюнки.
Тип уроку: урок засвоєнняновихзнань.
Базові поняття й терміни: органічні речовини, мономери, полімери, біополімери, гомополімери, гетерополімери, пігменти, вітаміни, антибіотики, алкалоїди.
Компетентності, якіформуються в учнів: уміннявчитися, спілкуватися державною мовою, здоров’язбережувальна, комунікативна, природничо-наукова, екологічнаграмотність.
Девіз уроку:
«Добре того навчати,
хто хоче все знати»
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання вчителя і учнів. Побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи. Перевіркаготовностікласноїкімнати і учнів до уроку. Перевіркаприсутніх.
Пропоную скласти девіз нашого уроку з розкиданих слів: все, навчати, того, хто, добре, хоче, знати.
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
(Питання для бесіди)
1. Якіелементитрапляються в живихорганізмахчастіше за все?
2. Чомуспіввідношенняхімічнихелементів у живих і неживих
організмах є різним?
3. Якіелементи й чомуназиваютьорганогенними?
4. Якіелементи й чомуназиваютьмакроелементами?
5. Якіелементи й чомуназиваютьмікроелементами?
6. Які особливості будови молекули води зумовили її специфічні властивості?
7. Які властивості води є найважливішими для живих організмів?
III.Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Повідомленняучнямкласу теми і мети уроку.
Проблемні запитання: - Чим відрізняютьсяорганічніспо¬лукивіднеорганічних?
(Із курсу хімії ми знаємо, щохімічнівластивостіживихорганізмівзначноюміроюзалежатьвід Карбону, часткаякого становить понад 50 % їхньоїсухоїмаси. Карбон можеутворюва-тиковалентнізв’язки)
- Пригадайте, щотакековалентнийзв’язок?
(Атом Карбону можесполучатися з ато¬мами Гідрогену, Оксигену, Нітрогену, але важливезначеннямаєздатністьатомів Карбону утворюватистійкізв’язкиміж собою. Це і відрізняєор¬ганічнісполукивіднеорганічних)
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Органічні речовини (Розповідь вчителя, складання схеми)
Органічні речовини
Вуглеводи білки ліпіди нуклеїнові кислоти
2. Мономери, полімери, біополімери(Розповідь вчителя)
Живі організми утворюють різні малі органічні молекули, які називаються мономерами.
Мономери – це будівельні блоки більш великих молекул. Мономериздатніз’єднуватисьміж собою, утворюючиполімери, відомітакожпідназвою макромолекул, якіскладають90% сухоїмасиклітин.
Людям давно відомітакіорганічніполімери, як шерсть, шовк, каучук, хлопок.
В минуломустоліттіхіміки почали виготовлятиштучніорганічніполімери, пластмаси, поліетилен,з’єднуючирізними способами маліорганічнімономери, наприкладдиметиловийефір.
Таким чином виникломистецтво (або ремесло), по сутностісправисвоєї, яке імітує природу.
Організмбудуєсвоїмакромолекули, з’єднуючи один з одним мономери.
Процесцейзворотній: полімериможуть бути розбиті до мономерів, ізяких вони складаються. Це, і відбувається в шлунково-кишковомутрактітварин: макромолекулиїжірозпродаються тут до малих молекул, якіпотімвсмоктуються в кров і використовуютьсяорганізмом для утвореннянових макромолекул, якіпотрібні уже самому організму.
Всіживіорганізмимістятьчотириголовнихкласиорганічнихсполук: вуглеводи, ліпіди, білки і нуклеїновікислоти. Сполуки кожного класупобудованіізсвоїхособливихмономерів, якіоб’єднуються в біополімери.
Мономери
гомополімеригетерополімери
Біополімери - високомолекулярні сполуки організмів, молекули яких складаються з мономерів, з’єднаних між собою в довгі лінійні або розгалужені ланцюги.
(Заповненнятаблиці за допомогоюучнів)
Мономери Біополімери
Амінокислоти Білки
Гліцерин і жирнікислоти Жири
Моносахариди Полісахариди
Нуклеотиди Нуклеїновікислоти
3. Пігменти, вітаміни, антибіотики, алкалоїди (Розповідь вчителя)
Органічні сполуки
Пігменти вітаміни антибіотики алкалоїди
Пігменти наявні у тілі рослин та деяких бактерій, наприклад, ксантофіли, фікобіліни. Вітаміни - низькомолекулярні органічні сполуки, що надходять з їжею. Відомо понад 20 різних вітамінів.
Антибіотики – речовини, що синтезуються в природі для захисту від мікроорганізмів.
Алкалоїди – нітрогеновмісні органічні сполуки, що синтезуються рослинами для захисту.
V. Узагальнення, систематизація й контрользнань і вміньучнів
Написаннябіологічного диктанту.
Закінчитьтвердження.
1. Елементи – органогени – це С, Н, О, N.
2. За будовоюмолекули води – диполь.
3. Між молекулами води утворюютьсязв’язки – водневі.
4. Основнізв’язки в органічних молекулах – ковалентні.
5. Білки, жири, вуглеводи, нуклеїновікислотице – органічніречовини.
6. Високомолекулярнісполуки – біополімери.
7. Їхня молекула називається – макромолекула мономерів.
8. Вона складається з – мономерів.
9. Речовини, які добре розчиняються у воді – гідрофільні.
10. Нерозчинні у водіречовини – гідрофобні.
11. Мономериполісахаридів – моносахариди.
12. Нітрогеновмісні органічні сполуки, що синтезуються рослинами для захисту – алкалоїди.
VI. Підведення підсумків уроку.
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їхпідготовки.
VII. Домашнє завдання.
Вивчити параграф 3.
Дати відповіді на запитання ст. 20